ye-logo.v1.2 food_01food_02food_03food_04food_05food_06food_07food_08food_09food_10food_11food_12food_13food_14food_15food_19food_17food_18food_19food_user-recipefood_20warningstar

Вергуни, балабушки та кльоцки: хто є хто в українській кухні?

23 Січня 2017 р. Світлана ЯСЬКОВА Гурман 5921
Галушки стали справжнім кулінарним символом України, на ряду з варениками, борщем, пампушками та салом.
Галушки стали справжнім кулінарним символом України, на ряду з варениками, борщем, пампушками та салом. Фото: http://etnoxata.com.ua/

Традиційні та забуті борошняні страви.

Балабушки — невеличкі булочки круглої форми з кислого тіста. Пекли їх у святкові дні чи в неділю, найчастіше з пшеничного або гречано-пшеничного борошна. На балабушках ворожили у новорічну ніч і на Андрія.

Вергуни просте печиво із прісного тіста на яйці й сироватці у вигляді ромбів, в яких робили внутрішній надріз. Потім вивертали усередину надрізу та смажили у киплячій олії до золотавого кольору. Вергуни готували дівчата на вечорниці, господині для колядників і щедрувальників. Подекуди їх називають ще хрустунами.

Галушки типова для української кухні страва. Прісне тісто, замішане на воді чи сироватці з яйцем, розкачували качалкою, різали смужками завширшки 2-3 см, потім відщипували від кожної невеликі шматочки й кидали в підсолений окріп (кипляче молоко, м'ясну або овочеву юшку). Галушки, зварені на воді, заправляли засмажкою з цибулею. На молоці або у юшці — їли разом із рідиною.

Кльоцки (клюски) страва, яка готувалася, як і галушки, але з доповнювачами. Прісне тісто замішували з товченою вареною картоплею, свіжим кисломолочним сиром, виробляли кульки й варили їх в окропі, поки ті не спливали. Їли кльоцки гарячими, зі сметаною, засмажкою з цибулі, шкварками, олією, вершковим маслом.

Пампушки невеличкі круглі й пишні булочки, виготовлені з кислого тіста з житнього, пшеничного, гречаного чи пшенично-гречаного борошна. Пампушки готували до свята, у неділю, на поминальний обід до борщу чи юшки, затовкаючи їх часником.

Перепічки — замінники хліба. Робили їх із розчинного тіста тоді, коли не вистачало хліба до нової випічки. Закваску не витримували декілька годин, як годилося при виготовленні хліба. Пекли перепічки переважно в суботу на сніданок.

Пундики — борошняна страва, яка вважалася ласощами. Готувалася вона з прісного тіста на яйцях і кисляку або сироватці. Коли тісто відстоювалося, його різали шматками й розкачували качалкою на дуже тоненькі коржі. Їх підсмажували з обох боків на сковорідці у великій кількості жиру (олії, смальцю чи вершкового масла) і складали в полумисок, перекладаючи підсоленою засмажкою з цибулі. Їли пундики гарячими.

 

порадник, українська кухня, пундики, вергуни, пампушки, перепічки

Коментарі:

  Так  Ні, дякую