Гаряча тема:
- Війна
Антикорупційне бюро порушило справу стосовно будівництва енергоблоків ХАЕС – нардеп Желєзняк

«Бажаємо детективам НАБУ вдалого полювання», - написав Желєзняк.
Національне антикорупційне бюро зареєструвало кримінальне провадження стосовно будівництва нових атомних блоків за заявою народних депутатів. Вони кажуть про розтрату «Енергоатомом» 430 мільйонів гривень. За їх словами, кошти пішли на «різні активності» усупереч тому, що парламент ще не погодив саме будівництво.
Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
«Ми, група народних депутатів (Железняк / Радіна / Совсун / Хлапук), декілька місяців збирали факти, як керівництво «Енергоатому» витрачало кошти на різні активності, пов'язані з будівництвом блоків. І наші енергетичні корупціонери забули, що парламент не давав такого права», — написав він.
Железняк зазначив, що такі дії прямо суперечать закону: «Усі ці факти та дані зібрані й передані до НАБУ. Там достатньо. Тому бажаємо детективам НАБУ вдалого полювання».
Кримінальне провадження. Фото: Ярослав Желєзняк / telegram
Контексти
У 2020 році уряд затвердив перелік пріоритетних для держави інвестиційних проєктів на 2020-2023 роки. Серед них була добудова енергоблоків №3 та №4 на Хмельницькій АЕС.
У 2023 році НАЕК «Енергоатом» НАЕК та Westinghouse Electric Company уклали угоду про закупівлю обладнання для майбутнього енергоблока №5 – окрім нього, також оголосили про наміри збудувати енергоблок №6. Однак тоді наголошували, що усі ці проєкти чекають погоджень Верховної Ради.
У квітні 2024 року начальник Хмельницької ОВА Сергій Тюрін повідомив про старт підготовки до зведення енергоблоків ХАЕС-5 та ХАЕС-6. За його словами, тоді на будівельних майданчиках почали заливати бетон.
На будівельному майданчику ХАЕС заливають бетон під спорудження п'ятого та шостого енергоблоків, квітень 2024. Фото: Суспільне Хмельницький
Натомість громади, розташовані у 30-кілометровій спостережній зоні, вимагали гарантій стосовно екологічної та ядерної безпеки цього проєкту. Не підтримали добудову екозахисники, інші критики – вказували на невчасність цих проєктів під час війни.
Від деяких депутатів були заяви, що для встановлення на ХАЕС хочуть викупити ядерні реактори російського виробництва в Болгарії. Як пише видання «Наші гроші», Болгарія купила ці реактори у росії для АЕС «Белене» за приблизно 600 млн доларів (в еквіваленті). Але фінансові консультанти з Mazars провели дооцінку, і ціну для продажу реакторів Україні підняли до 1,1 мільярда доларів.
Також депутати критикували, що в законопроєкті про будівництво блоків була застаріла документація і розрахунки. У лютому стало відомо, що «Енергоатом» замовив перерахунок кошторису щодо будівництва нових блоків.
Напочатку лютого 2025 року президент України Володимир Зеленський публічно підтримав добудову енергоблоків на ХАЕС та попросив Верховну Раду проголосувати за необхідні законопроєкти.
Голова "Енергоатому" Петро Котін обстежує майданданчик Хмельницької АЕС, де тривають відновлювальні роботи. Фото: скриншот з відео, ТСН
Читайте також: Показник захворюваності на ГРВІ у Хмельницькій області перевищив епідпоріг
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: