ye-logo.v1.2

«Якби сьогодні всі контролюючі органи запрацювали, то в державі можна навести ідеальний порядок», –

Економіка 1377
Фото: Ковальчук Володимир

вважає голова Хмельницького обласного відділення Антимонопольного комітету України Віталій Олуйко

Віталія Миколайовича знають не лише на Хмельниччині, а й в Україні. Ще б пак, Віталій Олуйко – доктор наук з державного управління, професор, академік Української академії наук з державного управління, заслужений юрист України, екс-губернатор Хмельниччини, депутат Хмельницької обласної ради, народний депутат України четвертого скликання. До початку цього року тривалий час очолював Хмельницький університет управ-
ління та права. Нині ж Віталій Миколайович голова Хмельницького обласного відділення Антимонопольного комітету України. Як працюється на новому місці, чи міг відомий науковець та юрист працювати на іншій посаді та чим нині переймається колишній ректор ХУУП – про все в ексклюзивному інтерв’ю «Є Поділлю».

– Пане Олуйко, невже Ви повністю відійшли від галузі освіти та поринули в боротьбу з монополістами?
– Я, як державний службовець, маю право й надалі займатися викладацькою діяльністю. Що й роблю. Нині я працюю в Національній академії державного управління при Президентові, де веду підготовку науково-педагогічних працівників – аспірантів та  докторантів. Запросили й до Чернівецької фінансової академії, де теж працюю на 0,25 ставки. Крім того, продовжую вести аспірантів та докторантів в рідному для мене Хмельницькому університеті управління та права. Але за це не отримую нічого. Просто маю певні зобов’язання перед моло-
дими людьми, які всі мають стати кандидатами та докторами наук. Хмельниць-
кий національний університет теж пропонує мені співпрацю, але потрібно розуміти, що є основна робота, і не потрібно виходити за межі допустимого.

– Після того, як Ви залишили посаду ректора Хмельницького університету  управління та права, ходило чимало чуток про Ваше подальше працевлаштування. Хтось казав, що Віталій Олуйко очолить один із тернопільських вузів, хтось – працюватиме в якомусь комітеті Верховної Ради України тощо. То які ж були пропозиції?
– В лютому почав працювати в Раді Європи, оскільки є членом конгресу місцевих рад Ради Європи. Мені вдалося показати 140-м депутатам місцевих рад Хмельниччини, як розвивається європейське місцеве самоврядування. Вони побували у Польщі, Німеччині, Франції, Бельгії… Мав пропозиції очолити представництво уповноваженого з прав людини у Подільсько-Волинському регіоні. Справа в тому, що омбудсмен Ніна Карпачова розбудовує структури, які вже відкриті на Закарпатті, Донеччині та в Криму. І невдовзі представництво відкриється у нас, яке охопить 4-5 областей. Це цікава ідея, яку я розглядав. Наступне… Мене запрошували у Секретаріат Президента України, де запропонували посаду ректора Національної академії державного управління при Президентові, яка знаходиться в Києві та має чотири філії: в Харкові, Одесі, Львові та Дніпропетровську. Ця академія для мене рідна, але в мене було єдине прохання – я просив, щоб Секретаріат Президента повернув академію в рамки закону «Про вищу освіту» і ректора там обирали, як передбачено законом. Мене ж хотіли призначити Указом Президента України. Тому ця пропозиція й досі «висить у повітрі». Я погоджуся очолити академію через обрання, тим паче, що колектив мене знає. Тоді можна сформувати команду науковців і підготувати гідні кадри.

– Чому ж вирішили очолити відділення Антимонопольного комітету України в Хмельницькій області?
– Коли запропонували, я подумав: «А чому б і ні?». Робота цікава, знаю, що таке конкурентне законодавство. В усьому світі це потужний та караючий орган, який наводить порядок. Будемо відвертими, в нашій області це відділення з різних причин не запрацювало на повну силу. Для мене сьогодні цікаво глибше пізнати економічні процеси, які відбуваються в Україні та на Хмельниччині, глибше вивчити макроекономіку, розширити свої знання в антимонопольному законодавстві. І за ці майже два місяці я бачу багато можливостей допомогти людям, яких сьогодні дурять, допомогти бюджету, який не наповнюється, виховати антимонопольну культуру підприємців.

– Останнім часом Ваше відділення ретельно запрацювало на ринку медичних препаратів, а саме над їх рекламою, яка, на думку АМКУ, дурить споживачів. Невже справді є така проблема, і чому саме Ви її зачепили?
– Дехто звужено бачить застосування антимонопольного законодавства. Коли ми почали аналізувати ринок, будь-який, то… До прикладу, у нас з’явився «Гарвардський інститут», який використовує українську державну символіку. Хтось вірить у те, що у нас насправді є «Гарвардський інститут»? Це ж Остапи Бендери! Як на це закривати очі? Або медичні препарати, які заполонили рекламою засоби масової інформації. Захожу на сайт Федеральної антимонопольної служби Росії, дивлюся – федеоальна антимонопольна служба та Генпрокуратура Росії порушили справи проти цих махінаторів, які, відчувши, що їх там «накривають», одразу ж перекинулися на наш ринок. В Росії цим займається антимонопольний, то чому у нас не повинен займатися? Я розумію, що медпрепаратами мають займатися, в першу чергу, інспекції по ліках, правоохоронці. Чому ж не займаються? Ми ж звертаємо на них увагу в частині недобросовісної конкуренції. Візьмемо, до прикладу, рекламу «Промед». Препарат виліковує практично все – від геморою до псоріазу. Це ж дурниця, це елементарна брехня! Тому АМКУ з січня цього року, після внесення змін до законодавства,  почав  займатися недобросовісною рекламою та недобросовісною конкуренцією. А подивіться на ринок мінеральної води… Ну, як на це закривати очі? Збручанську воду розливають близько тридцяти фірм. Коли ж поцікавилися, то з’ясувалося, що справжню «Збручанську» із джерела 1393 розливає лише три суб’єкти підприємницької діяльності, а решта підприємств Хмельницької та Тернопільської областей розливають звичайну воду з-під крану! А візьміть наші банки, які майже не видають кредитів. То їх місце заполонили фінансові піраміди. Подивіться рекламу – всюди дають позики, лише потрібно паспорт та ідентифікаційний код. І можна отримати до 500 тисяч гривень! Направили працівників в одну з таких фірм, які видавали з себе споживачів. В офісі були двоє дівчат з ноутбуком – і все. Щоб отримати 50 тисяч гривень, потрібно було заплатити 5 тисяч, і лише через тиждень нашим працівникам відмовили б, або ж дали кредит. Цього ж у рекламі не було! Це недобросовісна конкуренція. До того ж, ліцензія у них на страхувальну діяльність, а не на фінансову. Тому ми застерігаємо подолян від фінансових пірамід. Якби сьогодні всі контролюючі органи запрацювали, то в державі можна навести ідеальний порядок. Я буду просити депутатів Верховної Ради України внести законопроект про заборону реклами медичних препаратів у засобах масової інформації, так, як в Європі.

– Ви згадали про банківські установи. Зараз знову з’являються банки, які пропонують безвідсоткові кредити з прихованими платежами або ж депозити із шаленими відсотками. Чи потрапили вони під «пильне око» антимонопольного комітету?
– Коли я бачу рекламу про 33 відсотки річних, то розумію, що це неправда. Та банк збанкрутує, якщо набиратиме депозити з такими відсотками. Це нездорова економіка! Тому це проста «замануха». Ми бачимо приховану недобросовісну конкуренцію. Хмельницьке відділення Антимонопольного комітету України зараз займається трьома банками, які намагаються заманити людей, яким потім діватися нікуди. Подивіться, як деякі дають кредити – вони вимагають застрахувати ці кредити у своїх же страхових компаніях. Це ж порушення! Так само і безвідсоткові кредити – не можуть банки такі позики давати. Тому ми потихеньку працюємо в цьому напрямку. Ось тільки штат у нас маленький, а потрібно займатися і ринком нафто-
трейдерів, цукру, молока тощо. Але з часом я вам зможу розповісти ще більше про ті банки, які вводять в оману людей як з кредитами, так і з депозитами.


Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую