ye-logo.v1.2

Винятковість й унікальність, це – Дніпропетровщина!

Економіка 1613

Вперше в історії програми “Україна очима редактора” журналісти зі всієї України відвідали цей регіон

День перший. Від сивої давнини до гіганта ракетно-космічної техніки
Знайомство з Дніпропетровськом розпочалося з екскурсії історичним музеєм імені Дмитра Яворницького, який незабаром святкуватиме 160-у річницю свого заснування. Колекція музею, де всі предмети реальні (немає копій) - просто вражає. Складається таке враження, ніби перегортаєш сторінки підручника з історії України, адже все, про що там написано, експонується на стендах і в залах музею. Кам’яні половецькі статуї, унікальні експонати історичного музею, датуються X-XIII століттям. Золота пектораль – прикраса скіфського царя з кургану IV століття до н.е., розкопаного у Дніпропетровській області у 1971 році, не має аналогів у світовій археологічній науці, і є візиткою давньої минувшини України. Історія запорозького козацтва – унікальне явище всесвітньої історії. Наприкінці XIX – початку XX століття Катеринославську губернію (сучасну Дніпропетровщину) називали “Новою Америкою” за високий рівень промислового виробництва. І сьогодні Дніпропетровщині є чим похвалитися.
До прикладу, виробниче об’єднання “Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова” – один із світових центрів ракетно-космічного машинобудування, промисловий гігант, який, крім ракет, випускає тролейбуси, трактори, вітроенергетичні установки, металообробне обладнання, ріжучий інструмент тощо. Заступник генерального директора підприємства Віктор Гармаш розповів, що у квітні цього року тракторне виробництво випустило вдосконалену модель трактора 8244.2М, який експортується у 15 країн світу. “Наші трактори купують Казахстан, Нігерія, Єгипет, Болгарія, Росія, однак, український ринок для нас, – каже він, – на жаль, закритий. Сьогодні важливо підтримувати вітчизняного виробника. Адже аграрна країна, яка не має свого трактора, – це країна без майбутнього. Вартість нашого трактора 180 тисяч гривень. Китайський трактор такого ж зразка коштує 240 тисяч, і йому, на жаль, в Україні “зелена вулиця”.

День другий. Від зеленого туризму до корисних копалин

Історичне коріння Петриківського розпису походить від традиції настінних розписів, що сягає у глибину тисячоліть, до часів появи білої селянської хати-мазанки.
“Садиба над ставком” – це не тільки осередок сільського зеленого туризму в селі Криничанки, де приймає туристів подружжя Лариси та Віктора Петренків, але й навчально-методичний центр асоціації сільського зеленого туризму “Дніпро”. Туристи можуть повноцінно відпочивати (рибалка, басейн, триразове харчування), насолоджуватися мальовничою природою і ознайомитись з історичними пам’ятками, адже на території Криничанського району збереглися три храми, яким 200 років, 271 курган та могили скіфської доби, яким 3 тисячі років. Попрощавшись з гостинними господарями, ми поїхали далі.
Кривий Ріг, де зосереджено 90 великих промислових підприємств різних галузей і, який посідає 8 місце за чисельністю населення серед міст України, виявився напрочуд чистим і надзвичайно зеленим містом. Широкі вулиці, заквітчані клумби, дитячі майданчики і дуже багато молоді. Як сказав секретар міської ради Сергій Маляренко: “Проблема міста – це екологія, але ми її вирішуємо. Щочетверга суботники – всі без винятку виходять на вулицю – прибирати своє місто. Від продажу державного пакета акцій ВАТ “КГМК “Криворіжсталі” місто отримало 1% (132 млн. гривень). На ці гроші збудували діагностичний центр, пологовий будинок, придбали 7 трамваїв, 14 тролейбусів, провели реновацію 10 вагонів швидкісного трамваю”. Окрема гордість мешканців Кривого Рогу - швидкісний трамвай. Це 11 зручних станцій, чотири з них – під землею. Щоденно 36 вагонів за двома маршрутами перевозять близько 50 тисяч пасажирів. Такого транспорту немає жодна країна СНД. Його створення обумовлено передусім 678-тисячним населенням та довжиною міста (з півночі на південь – 126 кілометрів, це – найбільше в Європі).
Далі відбувалося знайомство з лідером гірничо-рудної галузі України – Північним гірничо-збагачувальним комбінатом, де залізна руда добувається відкритим способом. На дробильній фабриці все автоматизовано за останнім словом науки і техніки. Керівництво комбінату постійно піклується про збереження екології за програмою “Оаза”, яка передбачає збільшення зелених насаджень на промисловому майданчику і оточуючих територіях. Відвали обсаджують деревами переважно хвойних порід, і цього року вже посадили 5 тисяч дерев. Крім того, підприємство утримує ботанічний сад! Журналісти побували на Першотравневому, найбільшому в Україні кар’єрі, де добувається залізна руда. Його глибина 370 метрів (для порівняння висота Ейфелевої вежі – 324). У минулому році об’єм добутої руди склав 33,5 мільйона тонн. Як завірив почесний президент комбінату, народний депутат України Олександр Вілкул, запасів руди вистачить ще на 100 років. Соціальні інвестиції також вражають: медичне страхування одного робітника – до 25 тисяч гривень на рік, оздоровлення працівників відбувається на дев’яти базах відпочинку на Чорному та Азовському морях, 90% путівок сплачує комбінат, здійснюється програма підвищення комфортності проживання працівників.

День третій. “Як зробити тварину щасливою?”
Корпорація “Агро-Союз”- АОЗТ – базове сільськогосподарське підприємство Міністерства аграрної політики України по запровадженню інноваційних технологій в галузі рослинництва, молочного тваринництва, свинарства і розведення страусів засноване у 1991 році. Тільки здорова тварина, яка утримується в комфортних умовах, дає максимальну продуктивність – це основна формула успіху цього підприємства. Тисячі голів великої рогатої худоби, свиней, маленьких поросят утримуються в неопалювальних дугоподібних ангарах. Конструкція ангара дозволяє в короткий термін його звести, в них гарний мікроклімат і годування зі збалансованим кормом. Гній зберігається, переробляється і продається, як добриво, в Європу, в Україні. Зі всієї України приїздять сюди за досвідом, купують ці ангари, котрі тут виготовляють. Крім того, “Агро-Союз” займається промисловим розведенням страусів. Страусова ферма нараховує 3300 голів. Під торговою маркою “Жар-птиця” м’ясо страусів реалізовується через мережу супермаркетів й ресторанів. А враховуючи те, що м’ясо цієї птиці – дієтичне, тому що має мінімальну кількість жирів та не містить холестерину, цьому бізнесу належить майбутнє.
Наступним унікальним місцем нашого знайомства була знаменита на весь світ Петриківка. Побувавши на ярмарку “Петриківський дивоцвіт”, ми зустрілися з головою Центру народного мистецтва “Петриківка”, заслуженим майстром народної творчості України Андрієм Пікушем. «Це - перший на Україні колектив – господар, – каже він. – Тут працюють 40 провідних майстрів і зберігають досягнення петриківського розпису. Ми відроджуємо глибинні традиції, прадавні, забуті технології, адже будь-який малюнок неповторний. Кожен майстер працює за власними задумами, і це мистецтво вчить, як треба жити в гармонії з природою, з оточуючим світом».
Збагачені враженнями, цікавою інформацією, ми прощалися із гостинними господарями, котрі з захопленням і гордістю розповідали про свій край.



Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую