ye-logo.v1.2

Дешевої гречки не буде?!

Економіка 2799

Чиновники кажуть, що ціни на колись одну із найдешевших та найулюбленіших серед українців круп накручують продавці, і вона цілком може коштувати від 12 до 15 гривень за кілограм. Натомість великі переробні підприємства запевняють, що їхні «закрома» порожні, і дешевої гречки нам не бачити, як своїх в

В області є гречка за 9 гривень
На останній зустрічі з представниками засобів масової інформації Хмельниччини заступник голови облдержадміністрації з питань агропромислового комплексу Володимир Галищук повідомив, що на ринках області ціна на гречку підвищується штучно. За словами заступника, певні переробні підприємства області відпускають цю стратегічну крупу за ціною 8-9 гривень за кілограм. При цьому, їх роздрібна ціна у торговельній мережі, під час написання матеріалу, вже сягнула від 17 до 20 гривень. Спілкуючись з журналістами, Володимир Іванович назвав ситуацію чистої води «спекуляцією». За його словами, з спекулянтами «розберуться» відповідні органи. Зокрема, є розпорядження голови облдержадміністрації «Про запровадження державного регулювання ціноутворення на окремі продовольчі товари», згідно з яким встановлено граничні торговельні надбавки до оптової ціни виробника. Зокрема, на крупу гречану така надбавка встановлена в розмірі 10 відсотків. А контроль за виконанням розпорядження покладено на Державну інспекцію з контролю за цінами в області.
Крім цього, пан Галищук зауважив, що ситуацію з дефіцитом гречаної крупи викликала мала кількість площі її посіву. І якщо Хмельниччина у 2010 році засіяла 29 тисяч гектарів, що було цілком нормально, то в інших областях цієї культури навіть не сіяли. Цієї посівної кампанії, за словами заступника, площу посіву гречки збільшать до 34 тисяч гектарів, а по Україні із майже 150 тисяч гектарів посівна площа, прогнозовано, збільшиться до 300 тисяч. До того ж, завірив Володимир Іванович, насіннєвого матеріалу в області вистачає.
«нерентабельний продукт»
Проте, за словами деяких аграріїв, ці прогнози «вилами по воді писані». «Засівати гречку вже минулого року було невигідно, – коментує один із них в приватній розмові нашій редакції. – Гречка сама по собі нерентабельна зернова культура. Та й коштів на її засіяння піде чимало. На мою думку, збільшення площі посіву залишиться порожніми балачками. До речі, під час візиту до нашої області аграрного міністра пана Присяжнюка, коли задали питання щодо «гречкового» колапсу та можливих шляхів його вирішення, то конструктивної відповіді від нього так і не вдалося почути. Він просто промовчав. На мою думку, якщо вести розмови про збільшення посівних площ, то аграріям повинні бути надані певні гарантії та пільги, але про це зараз мови немає. Тому невідомо, скільки коштуватиме гречка нового врожаю і чи буде вона взагалі…»
До речі, нещодавно Мінагропрод підрахувало запаси гречки в Україні. За їх підрахунками, вони складають 36,5 тисячі тонн. За цією інформацією, на продовольчі цілі – 18,86 тисячі тонн, насіння – 17,6 тисячі тонн.
Як наголошується в повідомленні міністерства, ці дані були отримані в результаті проведеної місцевими органами влади інвентаризації залишків гречки.
Так ось, згідно з даними, найбільші запаси гречки нині є у Харківській (7,2 тисячі тонн), Київській (4,63 тисячі тонн) та Хмельницькій (4 тисячі тонн) областях.
Крім цього, Мінагропрод повідомив, що нині тривають переговори з Китаєм про постачання 20 тисяч тонн гречки в Україну. Передбачається, що вона може надійти на український ринок уже до кінця березня 2011 року.
«Китайська гречка – промислова»
Згодом Мінагропрод України і провідні підприємства-виробники підписали меморандум, який передбачає продаж цієї крупи за фіксованими оптово-відпускними цінами на рівні не вище 12,6 гривні за кілограм, що, за розрахунками Мінагропроду, дозволить знизити роздрібну ціну до 13,9-14 гривні. Проте такі оптимістичні погляди влади не поділяють самі переробники. За словами одного представника правління великого переробного підприємства Хмельниччини, котрий був учасником підписання згадуваного вище меморандуму, їхні запаси гречаної крупи на «нулі». «Ми справді свого часу відпускали гречку за ціною 8-9 гривень за кілограм, – каже наш співбесідник, – проте, у нас гречки вже немає. Дивують мене й висновки щодо забезпечення Хмельниччини насінням гречки. Якщо вона в когось є, то, напевно, в шухлядці власного робочого стола. А щодо зниження цін на гречку, то в мене тут достатньо сумнівів. Ось переді мною одна із обласних газет. Читаю:«Продам гречку». Одразу телефоную за номером. Мені пропонують її за ціною понад 12 тисяч за тонну. Це при тому, що з цієї сировини після усієї обробки у мене вийде трохи більше 770 кілограмів. А продати її, згідно з підписаним меморандумом, я повинен за ціною меншою, ніж я її купив. Звісно, я відмовився від покупки. А щодо цін, то я думаю, що вони падати не будуть. До прикладу, я спілкувався з власником мережі одного з супермаркетів. Так ось, він, щоб якось замилити очі певним контролюючим структурам, випустив на прилавки гречку за 13 гривень. Ніби дешевше. Та що для його мережі ці півтонни? Нічого. Він продавав по кілограму на руки та ще й «галочку» заробив».
За обіцянками, Україна імпортує приблизно 15-20 тисяч тонн гречки з Китаю. «Наше підприємство готове самостійно переробити від 5 до 10 тисяч тонн цієї крупи, – коментує наш співрозмовник. – Проте, я її так і не бачив. Між іншим, можу завірити, що китайська гречка вирощується на батьківщині, як технічна культура.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую