ye-logo.v1.2

І каша уже не по кишені

Економіка 4805
Фото: РПЛ

Чому за останні тижні на ринках Хмельниччини подорожчала манка та пшоно, не знають навіть самі продавці

Здається, звикнути до стабільних цін нам вже так само нереально, як, скажімо, повірити в  обіцянки політиків, що «от-от і ціни вже не зростатимуть». І чим більше тих обіцянок, тим більше нових «цінових» сюрпризів. У цьому переконалися кореспонденти «Є Поділля», відвідавши центральний продовольчий ринок в обласному центрі.
Дешевої китайської гречки на Хмельницьких ринках ще не продають
Натомість чи не на усіх цінниках з гречкою на Хмельницькому центральному продовольчому ринку з’явилися написи «Хмельницька».
«Зморилася вже відповідати: «Не китайська – наша», от і написала, – каже продавчиня Оксана. – У нас нашої вдосталь. Самі бачите, мішками стоїть. А що ціна така, то не ми її диктуємо, а постачальники».
Нині гречка на ринку – мов королева круп: в кожного продавця – на очільному місці. Та й вартість її чи не найвища з того, чим, зазвичай, торгують в ятках з крупами – 19 гривень за кілограм. Дорожча, хіба що... теж гречка, але вже дієтична – 20 гривень за кіло. Не відстає у ціні й гречана січка, вартість котрої дотягує до 17 гривень. А от рис, хоч продукт і заморський, у ціні дещо впав. Приблизно десь на гривню. Нині за найдобірніший продавці просять  14-16 гривень. І зізнаються, рис нині – у них чи не найходовіший товар. 
«Люди вже звикли, що час від часу нас цінами лякають. То стрибає в ціні цукор, то гречка стає дефіцитом, додає у вартості хліб. Наразі вже й не знаємо чого чекати, – розводить руками Марина, жителька Хмельницького району, з котрою ми познайомилися на ринку біля намету з крупами. – У мене квочка висиділа два десятки курчат, то я нині за пшоном приїхала. Думала, зо три кіло взяти. Глянь, а воно аж по 11 гривень! Торік втричі було дешевшим!»
Одразу дехто з цікавих перехожих висловлює свої припущення: «Добалакалися! З усіх телевізорів говорили, що гречку можна пшоном замінити. От вам і маєте куліш!»
Чому за останній тиждень на ринках Хмельниччини подорожчали пшоно та манка (з 4 до 5 гривень), не знають навіть самі продавці. Окрім того, любителям здорового харчування і дієт на основі вівсяних пластівців теж доведеться затягнути паски тугіше. Хто не встиг купити кілька пачок пластівців ще тиждень тому, нині доведеться платити за них чи не вдвічі більше.
«Донедавна вівсяні пластівці я продавала по 7,50 гривні за вісімсотграмову пачку, – розповідає продавчиня Оксана. – Нині вони коштують 14,50 гривні! Сама розгублена, але виробник та постачальник підняли ціну! Не знаю, що буде далі, але за такою ціною покупці їх не готові купувати. Бувало, за день я продавала 8-10 пачок таких пластівців. Учора – дві. Люди гніваються на нас, мовляв, що ви собі думаєте... А що я можу вдіяти, коли постачальники ціни так женуть?!»
Яловичина дорожчає, а от свинина з прилавків скоро може зникнути
Це може спричинити несприятлива для селян цінова політика. За останні кілька місяців заготівельна ціна на м’ясо суттєво знизилася, а от зерно додало у ціні. Селяни зізнаються, що, як правило, ціни на вирощених в присадибних господарствах свиней та телят вже десятки років поспіль формують перекупники. І ніякі адміністративні методи та запевнення влади, що буде інакше, тут не діють. Самі ж виробники переконують: якби в області були спеціальні великі павільйони для збуту м’яса (саме м’яса, а не живої худоби чи свиней), де б вони самостійно продавали свою продукцію, то ціна за кілограм могла б бути в межах 20 – 30 гривень.
“І для покупців добре, і ми б не віддавали свиней за безцінь. Раніше тримали по 10 свиней, – розповідає Олександр Корсунь з Городоччини. – Продавали. Були гроші, щоб дітей вчити. Скоро, бачу, доведеться від цього відмовитися. Цього року ціна кілограма живої ваги свинини впала чи не вдвічі. Учора в нашому селі заготовувач давав по 10 гривень за кілограм. Виходить, півтори тисячі гривень за вгодованого кабана. Ще торік я за такого міг на тисячу більше взяти. А нині що? Думав, заколю і на ринок повезу, але порахував, скільки мені бензину купити треба, то вийшло, що ще в більших “мінусах” буду. Якщо порахувати, скільки витратив грошей на зерно та премікси (хто свиней на продаж годує – без них ніяк, бо швидше ростуть), то шкіра за виправу не виходить. Нині за худобу більше дають. От сусід бичка продавав, то у нього по 15 гривень за кіло живої ваги дали. Коли ще таке було, щоб свинина була дешевша за яловичину?”
Справді, ціна м’яса на ринку, порівняно з передріздвяним бумом, стала суттєво нижчою. Нині за свинину на ринках правлять, в середньому, по 40 гривень за кілограм (під час зимових свят бувало і по 60), сало – 15 гривень. Телятина коштує 45 – 50 гривень.
Продавці на ринку нині торгуються неохоче. Спускають дві-три гривні хіба що під вечір. “Хочу все спродати, – каже продавчиня Любов Василівна. – М’яса нині валом, завтра на прилавках буде свіженьке. То кому моє, вчорашнє, буде потрібне”. “Чи подорожчає м’ясо перед Великоднем?” – питаю. “Так це ж закономірно!” – зізнається пані Любов, але додає, що якщо ціни на м’ясо й зростуть, то не більше, ніж на 5-10 гривень за кіло.
Без півсотні борщу не звариш
Попри всі обіцянки влади, що ціни на продукти не примусять пересічних українців витрушувати з гаманців останні копійки, чи не щодень вони таки підносять нам не досить приємні сюрпризи. А тому журналісти «Є Поділля», аби не бути голослівними, вирішили вкотре порахувати, скільки коштує коронна українська страва – борщ. Тож скільки доведеться витратити грошей, щоб приготувати обід для для звичайної подільської родини, купуючи продукти на ринку? Як би ми не намагалися зекономити, борщ – така страва, для якої усі нижче перераховані інгредієнти – обов’язкові. Отже, готуємо і рахуємо.
• 400 грамів свинини (40 гривень за кілограм) – 16 гривень;
• склянка квасолі – 3 гривні;
• півкілограма картоплі (5 гривень за кіло) – 2,50 гривні;
• морквина (7 гривень за кіло) – 1,50 гривні;
• 2 столові буряки (7 гривень за кіло) –
4 гривні;
• третина капусти (12 гривень за кіло) –
4 гривні;
• 2 цибулини (8,50 гривні за кіло) – 1 гривня;
• 200 грамів сметани (35 гривень за літр) –
7 гривень;
• томат, олія, сіль, спеції – близько 4 гривень;
• пучок зелені – 3 гривні.
Підрахувавши, бачимо, що такий борщик спустошить гаманець подолянина на 46 гривень. Якщо порівнювати з тими цінами, які ми мали торік, то можемо зробити висновок, що м’ясо нині коштує не дорожче, аніж минулоріч, а от овочі додали в ціні на третину.
«Ціна на овочі змінюється чи не щодня, – розповідає власник мережі магазинів «Фруктовий рай» Іван Гончар. – Усе залежить від ціни, по якій закупляли ту чи іншу партію овочів. А тому ніякі місцеві адміністративні методи не можуть вплинути на цей процес. За підрахунками, майже половину овочів, які продають у нас, – привозні. Якщо вдатися до розрахунків, то, наприклад, з кілограма імпортної моркви доводиться заплатити 4 гривні мита, ПДВ, транспортних зборів. То якою може бути ціна? Цих додаткових 4 гривні покупець відчує на своєму гаманці. Не дивно, що деякі овочі в нас коштують дорожче, аніж в Європі».
За словами Івана Гончара, серед з овочів усі рекорди по ціні б’є капуста. З кілограма доводиться заплатити майже 5 гривень цих зборів. Звісно ж, місцеві виробники, порахувавши собівартість вирощеної продукції, теж не хочуть продавати її дешевше. І, пам’ятаючи тенденції зростання цін перед Великодніми святами, зізнається, що овочі ще додадуть у ціні. Так капуста може зрости до 15 гривень за кіло, морква – до 9, ріпчата цибуля – до 10 гривень за кілограм.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую