ye-logo.v1.2 food_01food_02food_03food_04food_05food_06food_07food_08food_09food_10food_11food_12food_13food_14food_15food_19food_17food_18food_19food_user-recipefood_20warningstar

Родзинки: іранський продукт в українській обгортці

20 Квітня 2014 р. Світлана ЯСЬКОВА Гурман 3991


Родзинки кладуть у плов та мюслі, печуть із ним булочки, пироги та кекси, фарширують м'ясні страви та додають у салати.

 І, найголовніше, без цих сухофруктів важко уявити собі головну страву Великодня — паску. “Проскурівський телеграф” під час чергової дегустації вирішив з'ясувати, які виробники пропонують найсмачніші “правильні” родзинки.

Краще темні й некрасиві, ніж золоті
У приватних господарствах після сушіння родзинки вважаються готовими і їх відправляють на ринок. А от для сухофрукта, якому судилося в яскравих пакетиках опинитися на прилавку магазину, все тільки починається. Після попереднього нетривалого сушіння зморщені виноградинки потрапляють на завод, де їх миють, очищають від сміття і стеблинок, сортують, досушують у печах і упаковують. Мало того — щоб продовжити родзинкам життя і зробити їх привабливішими, ягідки можуть обробити сорбіновою кислотою, діоксидом сірки або сульфітами. Ці консерванти дозволені до вживання, проте, якщо ви не хочете насичувати ними свій організм, звертайте увагу на колір родзинок. Річ у тім, що будь-який виноград (чорний або зелений) після сушіння трохи темніє, а блідим і прозорим його роблять сульфіти — вони стабілізують забарвлення і працюють як консерванти. Тому тим, хто хоче їсти лише натуральні сухофрукти, краще купувати чорні, коричневі або світло-коричневі родзинки, а не ефектні золотаві. Якщо ж товар реалізується в упаковці, інформацію про домішки ви зможете прочитати в списку інгредієнтів.

Підкиньте, розімніть, надкусіть...
Зовні хороші родзинки повинні бути зморщеними, матовими, м'ясистими й без пошкоджень. Не варто купувати як дуже тверді ягоди, так і занадто м'які, недосушені й трохи вологі — ці недоліки свідчать про неправильну обробку та зберігання. Знавці сухофруктів перевіряють якість наступним чином — підкидають декілька родзинок в повітря і слухають: ягідки повинні вдаритися об прилавок із несильним стуком. Якщо продавець дозволить, розітріть пальцями ягідку — так ви переконаєтеся, чи не оселилися всередині неї личинки комах. Якщо все влаштовує, спробуйте родзинки на смак — він має бути більш-менш солодким, але не кислим, а явним недоліком вважається горілий присмак. Деяких господинь бентежать плоди з хвостиками. Проте з точки зору якості наявність плодоніжки вважається перевагою продукту. Це означає, що виноградини не пройшли механічну обробку і їх цілісність не була порушена. Адже нерідко саме в тому місці, де була плодоніжка, ягода починає гнити.

Думка експертів

Микола Параскевич, виноградар: “Домашні родзинки — це абсолютно чистий і якісний продукт”
“Для сушки в домашніх умовах підходить будь-який киш-мишний виноград без кісточок. Бажано, щоб він був зі щільною м'якотю, адже соковиті сорти краще використовувати для приготування соку. Мені, до прикладу, добре смакують родзинки із винограду “Століття”. Це американський крупний сорт, кисло-солодкий і запашний. Виноград для сушіння треба підготувати: обірвати гроно, видалити пошкоджені й зіпсовані ягоди. Потім необхідно покласти їх у друшляк і пробланшувати в окропі з содою протягом 5-10 секунд (на 3-4-літрову каструлю — 1 ст. л. соди). Після цього одразу ж охолодити в холодній воді. В результаті з винограду зійде восковий наліт і на ягодах з'являться дрібні тріщинки. Це необхідно для швидкої і якісної сушки. Підготовлену сировину викласти на рушник або залишити на деякий час в ситі, щоб підсохли. Лише після цього можна приступити до сушки родзинок, рівномірно розподіливши їх на ситах електросушарки. Можна робити це і на сонці. Виноград розкладають тонким шаром на папір, накривають марлею і тримають 20-30 днів, але не під прямими сонячними променями. Цей спосіб добре використовувати, якщо стоїть тепла й суха погода протягом всієї сушки. В результаті ви отримаєте абсолютно чистий і якісний продукт, і не потрібно буде його промивати й обливати окропом. Адже ви самі перебрали кожну ягідку. Зберігати родзинки краще в скляних банках чи паперових пакунках”.

 

Альона Брянцева, головний дієтолог Хмельницької області: “Сушений виноград зміцнює легені, серце, нервову систему, пригнічує гнів і заспокоює нерви”
“Ще наші предки знали про корисні властивості родзинок. Вони готували з них настої та узвари. В сушеному винограді міститься дуже багато моно- та дисахаридів. Але їх, як і горіхи, через високу калорійність потрібно їсти в обмеженій кількості. Разова доза — гірка сухофруктів, яка вміщається в долоню. В здоровому харчуванні цей продукт рекомендується використовувати як добавку до різних страв замість цукру та навіть меду, й у проміжках між основними прийомами їжі, як «перекус». Родзинки містять невелику кількість білка, а ось корисних вуглеводів у них ще більше, ніж в куразі. Вони є джерелом бору, який перешкоджає розвитку остеопорозу (при дефіциті бору порушується засвоєння організмом кальцію). Також родзинки містять багато калію, магнію та марганцю. Сушений виноград зміцнює легені, серце, нервову систему, пригнічує гнів і заспокоює нерви. Крім того, родзинки допомагають нормалізувати роботу щитовидної залози та кишківника. Вони є незамінними при закрепах та геморої (при цьому корисно пити навіть воду, в якій родзинки замочувалися)”.

 

 

 

Тест: “сліпе куштування”
Ми зупинили свій вибір на 6 марках світлого сушеного винограду в пакетиках вищого гатунку, які лишень змогли знайти на прилавках хмельницьких магазинів. Всі вони хоча й були розфасовані у нас в Україні, проте “приїхали” з Ірану (за винятком “Віко Банзай”). До речі, лише один виробник чесно вказав, що в складі їхнього продукту окрім родзинок є консервант. Всі ж інші або його у виробництві родзинок не застосовують, або вирішили особливо не “заморочуватися” й взагалі забрали з етикетки слово “склад”.

*Наша дегустація абсолютно незалежна й заснована на смакових відчуттях працівників редакції. Ви, шановні читачі, завжди можете скласти свою індивідуальну думку.

Фото: Дмитра Скрипника.

порадник, родзинки, Параскевич Микола, Брянцева Альона, поради, дегустація

Коментарі:

  Так  Ні, дякую