ye-logo.v1.2 food_01food_02food_03food_04food_05food_06food_07food_08food_09food_10food_11food_12food_13food_14food_15food_19food_17food_18food_19food_user-recipefood_20warningstar

Щоб не зіпсувати кашу маслом...

22 Грудня 2014 р. Світлана ЯСЬКОВА Гурман 2986
На виробництво 1 кілограма масла йде близько 30 літрів молока. Тому хороше «вершкове» апріорі не може дешево коштувати.
На виробництво 1 кілограма масла йде близько 30 літрів молока. Тому хороше «вершкове» апріорі не може дешево коштувати. Фото: автора

Всі знають, що вершкове масло слід купувати якісне. Найскладніше – знайти його.

 «Сімейна газета» вирішила дізнатися, який виробник реалізує смачніше масло, і влаштувала серед працівників редакції дегустацію «вершкового».
Битва титанів: масло проти спреду

Суміші на основі екзотичних рослинних олій роблять нині так добре, що за співвідношенням кислот вони бездоганно імітують молочний продукт. Тому будьте уважними: на упаковці має бути чітко написано «масло вершкове», а не «спред». Крім того, показником якості може бути і ціна. Адже на виробництво 1 кг масла йде близько 30 л молока. Тому хороше «вершкове» апріорі не може дешево коштувати. Якщо масло щойно з холодильника, але легко намащується на хліб, то велика вірогідність того, що в ньому частково містяться рослинні жири, і ви придбали не натуральний молочний продукт, а спред.
Колір масла залежить від кормів, які споживала корова

Хороший молочний продукт видно одразу. Відкрийте пачку і принюхайтеся: запах натурального масла підробити неможливо. Тепер відріжте шматочок і погляньте на зріз: він повинен бути щільним і сухим. Якісне масло легко намащується на бутерброд. Якщо ж продукт кришиться — значить, в ньому занадто багато води. Дехто вважає, що хороше вершкове масло повинно бути жовтим. Це не зовсім так. Все залежить від свіжості трави, яку їдять корови: взимку масло виходить світлішим, а влітку — жовтішим. Якщо ж ви взимку купуєте жовте масло — це свідчить про те, що воно було вироблено влітку, а розфасоване взимку. Боятися цього не варто, оскільки при правильному зберіганні (при температурі нижче –18°С) воно може зберігати свої якості до року.
Домашня лабораторія

Хоч би як ви не пильнували, купуючи заводське вершкове масло, гарантії, що воно є справді натуральним, немає. Крім спеціальної лабораторії, перевірити, чи містить цей продукт рослинні жири та емульгатори, кожен може вдома. Для цього налийте у прозору склянку або банку гарячу воду, потім додайте до неї одну ложку купленого в магазині вершкового масла. Розмішайте масло у воді до повного розчинення. Якщо масло повністю розчинилося у воді й остання набула білого відтінку – вершкове масло якісне й не містить рослинних жирів. Якщо ж після того, як ви розмішали масло у воді, на стінки й на дно склянки (банки) випав осад – масло неякісне. Воно містить рослинні білки й жири.

Тест: «сліпе куштування»

Зауважимо, що жоден учасник нашої дегустації навіть не здогадувався, яке саме масло він пробує. Ми завчасно приховали усю можливу інформацію та пронумерували тарілки, на які, власне, і виклали десять зразків. Оцінювали за п'ятибальною системою, враховуючи смак, запах та структуру.

Продукти, які «маскуються» під масло, провокують хвороби серця та навіть рак

«В хорошому маслі є трішки білків, ще менше вуглеводів, каже головний дієтолог області Альона Брянцева. – Крім цього, є ще ненасичені жирні кислоти, в основному сімейство Омега-6. Ці жирні кислоти покращують судинний тонус, знижують рівень холестерину в крові. Масло сприятливо діє на суглоби, містить вітаміни А, Е, D.

Але не варто забувати, що енергоцінність масла достатньо висока: в 100 г продукту близько 750 ккал. Тому людям із схильністю до зайвої ваги, із такими захворюваннями, як цукровий діабет, ішемічна хвороба серця, із проблемами шлунково-кишкового тракту варто обмежувати його кількість. Саме обмежувати, а не виключати повністю. До прикладу, не намащувати на хліб, а додавати в різні страви. Головне, розподіляти денну норму масла на декілька прийомів. До прикладу, якщо лікар дозволив вам 40 г масла на день, це не означає, що потрібно покласти всю цю норму в кашу. Логічнішим буде поділити цей шматочок на три частини, таким чином знизивши навантаження на підшлункову залозу. Я не радила б систематично вживати маргарини, спреди та інші продукти, які «маскуються» під масло. Обов'язково читайте етикетки. Якщо продукт виготовлено згідно з ТУ, швидше за все, перед вами не повністю натуральне вершкове масло. У складі натурального мають бути лише вершки. Чим небезпечні всі ці маргарини, які виробники намагаються видавати за продукт з коров'ячого молока? А тим, що містять велику кількість трансізомерів, які ще називають «молекулами-виродками». Вони засмічують судини та провокують розвиток серцево-судинних хвороб і навіть онкопатології».

 

порадник, масло, дегустація, Брянцева Альона, поради

Коментарі:

  Так  Ні, дякую