ye-logo.v1.2

НАЙБІЛЬШЕ БОГДАНІВ У ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ

Історія 3099

55 років тому у Хмельницькому з’явився перший пам’ятник Б. Хмельницькому

Пам’ятники гетьману Богданові Хмельницькому встановлені в багатьох містах і селах України – всього понад ста. Але, мало хто знає, що наш обласний центр має у цьому відношенні особисту першість. У місті Хмельницькому нині нараховується найбільше в Україні (й звичайно, у світі) пам’ятників Б. Хмельницькому – одразу чотири. У всіх інших населених пунктах, як правило, по одному монументу, лише у Києві, Жовтих Водах та Кривому Розі – по три. Отож наш Хмельницький можна сміливо заносити до Книги рекордів хоч України, а хоч й Гіннесса.
Нагадаємо, що один Богдан стоїть на привокзальній площі, другий (на коні) – біля обласної філармонії, третій (погруддя) – перед Національною академією Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького по вулиці Шевченка, четвертий –  на проспекті Миру перед інститутом МАУП.
З’явився перший пам’ятник рівно 55 років тому. Як відомо, на початку 1954 року, коли у СРСР широко святкувалась 300-а річниця Переяславської ради та возз’єднання України з Росією, місто Проскурів та область перейменували на честь Богдана Хмельницького. Наприкінці святкового року місцева влада підняла питання про встановлення пам’ятника великому гетьманові в обласному центрі. Тривалий час вирішували, де його встановити, поки не зголосилися залізничники – пропонуємо на площі перед вокзалом. Кращого місця не вигадаєш: всіх хто приїжджає в Хмельницький – зустрічає Хмельницький.
Замовлення на пам’ятник, як досить важливе, віддали до Києва. За виконання взялися одні із найкращих на той час скульптори – Макар Кіндратович Вронський та Олексій Прокопович Олійник. Скульптори працювали разом, й були вже досить відомі в країні – у 1951 році стали лауреатами Сталінської премії СРСР за скульптуру Т. Шевченка. Одну скульптуру, як подарунок радянської України, урочисто передали в Торонто (Канада), а ще три подібні, як пам’ятник, встановили у селі Кирилівка (де жив Кобзар), Черкасах та  Донецьку. Ще однією доволі відомою їх роботою став пам’ятник Б. Хмельницькому в Чигирині. У майбутньому скульптори стануть авторами ще десятків пам’ятників різним видатним постатям у Києві, Дніпропетровську та ін. Після того, як у 1977 році рано піде з життя Олійник, Вронський продовжить активну роботу, але переважно на викладацькій ниві – як професор академії мистецтва та архітектури.
Роботу над Богданом для нашого міста скульптори завершили за півроку. 31 липня 1955 року, на День залізничника, на благоустроєній привокзальній площі був урочисто відкритий пам’ятник Б. Хмельницькому. Висота фігурної скульптури – 3,6 м, постаменту – 4 м. Але, найголовніше, пам’ятник виявився настільки гармонійним, що його силует одразу став одним із символів обласного центра.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую