ye-logo.v1.2

Імператор Микола II у Волочиську

Історія 6274
Фото: Валерій Іванюк

Малодослідженою сторінкою історії Волочиська є події, пов’язані з перебуванням тут Миколи Олександровича Романова – останнього російського самодержця (1896-1917). Документи розповідають, що імператор відвідав надзбручанський край, принаймні, тричі за досить цікавих обставин.

На зламі XIX та XX століть Волочиськ, як відомо, розташовувався на прикордонні з Австро-Угорщиною і був одним із найбільших в країні митних пунктів. Через залізничну станцію офіційні особи та громадяни часто виїздили до Європи (наприклад, на лікування у відомі курорти Баден-Баден та Карлові Вари). Митна процедура змушувала пасажирів на певний час затримуватися у містечку. Про це є згадки в художній літературі (скажімо, в оповіданні А.П.Чехова «Аріадна»). Приїзд високого гостя не міг залишитися непоміченим.
У краєзнавчій праці «Опис церков і парафій Волинської єпархії» історик Микола Теодорович занотував повідомлення парафіяльного літопису про те, що 2 листопада 1892 року з Греції через Волочиськ повертався у столицю тоді ще наступник трону, великий князь Микола Олександрович. На Балканах він брав участь у святкуванні срібного весілля королівського подружжя. У першокласному ресторані волочиського залізничного вокзалу майбутній імператор виявив бажання пообідати.
Варто нагадати, що вокзал був двоповерховою спорудою, спроектованою у формі двощоглового корабля. Всередині облаштовано зали очікування та оранжерею, причому для іноземців існувало окреме крило. Збереглося кілька фотографій вокзалу, який знищили вибухом радянські війська на початку Великої Вітчизняної війни. Збоку від головного входу тоді висіла меморіальна плита, що стосувалася приїзду царської особи.
Під час Першої світової війни Волочиськ опинився в епіцентрі бойових дій на лінії фронту. У палаці графа Ледоховського розташовувався штаб та похідна церква 11-ї російської армії під керівництвом генерала від інфантерії Д. Щербачова. Сюди часто приїздили союзники по Антанті – англійські, французькі та японські дипломати, журналісти, військові.
Микола II багато років вів приватний щоденник, який докладно розповідає про різні події. У цій літературній пам’ятці наше місто згадується двічі. Інспектуючи бойові позиції, імператор прибув у Волочиськ у вівторок, 13 жовтня 1915 року, о 9 годині ранку. Відбулося коротке богослужіння у церкві св. Олександра Невського при вокзалі. Нами знайдено унікальне фото, де Микола II підходить до храму з військовими. Поруч єдиний син, царевич Олексій. На задньому плані видно частину будівлі вокзалу. Після закінчення відправи цар прийняв генерала Щербачова та виїхав у бік Тернополя. Увечері за повного туману високі гості повернулися у Волочиськ. В очікуванні потягу повечеряли на харчувальному пункті княгині Волконської, що розташовувався на вокзалі, і о восьмій годині покинули містечко.
Другий раз імператор побував у Волочиську у вівторок, 15 грудня того ж року. Зустрічала його почесна варта гвардійського Литовського полку. Далі відбулося три огляди регулярних військових частин, розташованих у містечку аж до сусіднього Підволочиська. Глава держави залишився задоволений зовнішнім виглядом та моральним духом солдатів. На плацу відслужили молебень. У щоденнику повідомляється, що лише гвардійських частин тоді у Волочиську було зосереджено 84 тисячі чоловік. Наступного дня зранку Микола II залишив розташування військ. Імператор цікавився кінозйомкою. За його вказівкою було знято 5-хвилинний документальний фільм про перебування у Волочиську. Плівка зберігається нині в Російському державному архіві кінофотодокументів у Санкт-Петербурзі.


Володимир МАТУСЯК, краєзнавець. Волочиськ.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую