ye-logo.v1.2

Лядава – диво у скелі

Історія 3537
Антонієвий хрест – символ Лядавського монастиря.. Фото: автора.

Газета "Є-Поділля" постійно розповідає про цікаві історичні туристичні об’єкти на території Хмельниччини. Але, буквально на межі з нашою областю є чимало надзвичайно цікавих місць, які варто відвідати.

 Розпочинаємо серію публікацій, в яких зробимо невеличку подорож вздовж прикордонних до Хмельницької області земель.
У Дністровських скелях Поділля здавна знаходили свій притулок ченці. Всім хмельничанам добре знайомий Бакотсь- кий скельний монастир, відомий ще з XIV століття. Але, якщо спуститися трохи нижче по Дністру, то на території вже Вінницької області легко потрапити до не менш відомого Лядавського чоловічого Свято-Усікновенського скельного монастиря.
За переказами, монастир був закладений у 1013 році преподобним Антонієм Печерським. Саме тут він зупинився в одній з печер над Дністром, коли йшов з Афону до Києва. Перезимувавши поблизу Лядави, він рушив далі на Київ, де незабаром вже на Дніпровських схилах заснував печерний монастир, відомий нині як Києво-Печерська Лавра. Тим часом, на Дністровських скелях, поблизу печери Антонія, з'явилось ще декілька печер ченців.
Чернече життя в Лядаві переривалося неодноразово, але монастир постійно відроджувався. Свого розквіту монастирське життя набуло у ХІХ столітті, коли на терасі Лядавської гори у монастирських келіях мешкала понад сотня насельників. Найбільше постраждала обитель в радянські часи, коли за наказом безбожної влади вибухом винищили головний печерний храм із дзвіницею та келіями. Хотіли підірвати й келію з храмом преподобного Антонія, але сталося диво Господнє – келія після потужного вибуху не постраждала, так само як й храм.
Нині монастир відновлює своє життя – більше десяти монахів на чолі з ігуменом Антонієм упорядковують та відбудовують святиню. В монастирський комплекс входять три печерні храми, з яких нині діє поки лише Святого Антонія Печерського. Відновлені вже келії, трапезна, упорядковані братська костниця (там зберігаються кістяки померлих ченців), три чудотворні джерела. До речі, ці джерела вважаються особливо благодатними для тих, хто стра- ждає захворюваннями очей.
Отож Лядавський скельний монастир варто відвідати. Туди легко дістатися автобусом Хмельницький – Могилів-Подільський, який відправляється двічі на день – у 5.20 (зручно для тих, хто хоче того ж дня повернутися додому) та о 14.20 (для тих, хто бажає заночувати у монастирському готелі чи селі). Є також автобуси із Кам'янця-Подільського та Дунаєвець. Їхати із Хмельницького години три, виходити у селі Яришеві та пішки пройти 2,5-3 км до села Лядава, на околиці якого, поблизу Дністра, ви здалеку побачите монастирські споруди, що "приліпилися" як ластівчані гнізда до білої з зеленню скелі. Радимо захопити з собою паспорт – село Лядава прикордонне й на іншому боці Дністра вже Молдова, отже, інколи можна натрапити на прикордонний патруль, який може попросити документально засвідчити вашу особу.
Мальовничі Дністровські краєвиди у поєднанні зі скельним монастирем справлять на вас незабутнє враження. Перш за все, вражає дух аскетизму та віддаленості від земної метушні. Слід мати на увазі, що у монастирі ще відбуваються будівель- но-ремонтні роботи, але це не заважає подорожі до святині. Якщо залишиться час – можна прогулятися попід горою вздовж Дністра, оглянути інші печери Дністровських скель, побачити другу Новодністровську гідроелектростанцію.    

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую