ye-logo.v1.2

Спека та посуха у минулому - не диво

Історія 2341

Аномально спекотні літні місяці в Україні та на Поділлі у минулому спостерігались доволі регулярно – по декілька разів на століття.

У літописах та архівних документах чимало свідчень про спеку, яка  у поєднанні з відсутністю опадів нерідко приводила до негативних наслідків – пожеж, посух, голоду.
Літописи часів Київської Русі нерідко згадують спекотні роки. Так, у 1124 році літописець записав: "Все же лето бисть без- дожте", що стало причиною великої пожежі в Києві, де: "Згоріло все місто, 600 церков і без ліку людей та всякої живності". У 1173 році Київську Русь охопив голод, причиною якого стала спека та посуха: "Посіви висохли в полі. Нічим було сіяти озимі…"
Наступні століття теж не минали без аномально спекотних років. Серед них "найбільше" відзначився 1811 рік, коли на Поділлі, Волині та Київщині було дуже посушливе літо. У літописі Вінницького капуцинського монастиря знаходимо наступне: "В червні та липні в різних місцевостях країни були пожежі. Немирів згорів дотла. Згоріла велика частина Тульчина. В Бердичеві згоріло товарів на багато мільйонів. У Києві згорів Поділ: у вогні загинуло 3800 будинків, крамниць, багато церков і монастирів та 1000 міщанських хат. Вогонь спалахував сім разів. Навіть якщо дім від дому не загорявся, то все одно пожежа виникала самостійно, бо така велика спека стояла". Але, якою за температурними показниками була спека – документи не вказують. Справа в тому, що   регулярні метеорологічні спостереження були запроваджені лише півтора-два століття тому. За ці роки найбільша спека в Україні спостерігалась у 1946 році. Того ж року був зафіксований абсолютний максимум повітря й на Поділлі – в серпні 1946 року (+40 С) у районі Могилів-Подільський – Нова Ушиця.
Спека почалась ще на початку квітня, і дощів не було декілька декад. За даними Республіканського метеоцентру видно, що температура навесні і влітку  1946 року на 6-8 градусів перевищувала показники інших років. Майже у 5 разів нижче середніх показників виявилась місячна кількість опадів… Усе це призвело до того, що в колгоспах України загинуло майже 350 тисяч гектарів посівів зернових. Та, незважаючи на це, сталінським керівництвом України був встановлений завищений та абсолютно нереальний план хлібозаготівель. Злочинна хлібовикач- ка призвела до того, що у 1946-47 роках країну охопив голод.
Про становище, у якому опинилося населення Поділля, та неймовірну спеку та посуху, яскраво повідують листи селян до своїх рідних, які КДБ вилучало, аби страшна правда не рознеслася по країні. Процитуємо деякі з них:
"11.07.46. У нас зараз самий справжній голод. Від спеки все посохло, із колгоспу хліб не дають і давати не будуть. Сподіватися немає на що, лише бачиться смерть перед очима…  с.Оринін, Кам'янець-Подільська область".
13.07.46. У нас великий голод, все посохло, все вигоріло, нічого немає. Я все продала, все проїла, діти опухли. Що нам робити? Дай нам якусь допомогу, або забери до себе… с. Носківці, Вінницька область".

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Інформація з інших ресурсів

Гаражі: продаж/оренда

  Так  Ні, дякую