ye-logo.v1.2
20 Липня, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 5 січня

Юна МІТРАШКО Історія 754
Замок у Старокостянтинові побудував князь Василь-Костянтин Острозький
Замок у Старокостянтинові побудував князь Василь-Костянтин Острозький. Фото: з архіву

Мільйонний кілометр, перший в історії виконком та Старокостянтинів за п’ять тисяч.

5 січня 1561 року нащадки Івана Лабунського продали село Колищенці князю Костянтину-Василю Острозькому. Так почалась історія міста Старокостянтинів.
На території сучасного Старокостянтинова у XVI столітті розташовувалось село Колищенець, яке належало Івану Лабунському. У 1561 році, нащадки Лабунського, продають частину поселення князю Костянтину Острозькому за п’ять тисяч кіп литовських грошей. Відкупивши частину села, Костянтин Острозький у березні 1561 року одержує і два королівські привілеї — один на право заснування міста, другий — на магдебурзьке право для нового міста.
Спочатку місто отримало назву Костянтинів, а після заснування міста Новокостянтинова (нині село Летичівського району Хмельницької області) у 1632 році був перейменований на Старокостянтинів.

У цей день в 1919 році ректор Кам’янець-Подільського державного українського університету Іван Іванович Огієнко став одночасно ще й міністром народної освіти Української Народної Республіки. Наступного дня, 6 січня, він видав перший наказ по міністерству про те, що «міністр освіти Огієнко зрікається від належного йому утримання й передає його на створення студентських стипендій у Кам’янець-Подільському державному українському університеті».

5 січня 1940 року у Кам’янці-Подільському в розпочала роботу перша сесія новоутвореної Кам’янець-Подільської обласної ради депутатів трудящих, яка тривала два дні й завершилася 6 січня. У роботі сесії взяли участь депутати, обрані народом 24 грудня 1939 року, і запрошений партійний і радянський актив області. Сесія одноголосно затвердила перший в історії області виконавчий комітет. Він складався із 17 чоловік: голови, трьох заступників, секретаря та 12 членів. Головою обласного виконкому обрано депутата від Ярмолинецького виборчого округу — 36-річного Андрія Микитовича Ковбасюка.

В цей день у 1971 році на Кам’янець-Подільському кабельному заводі виготовлено мільйонний кілометр кабелю. Завод був заснований у 1961 році. Сьогодні він є одним з найбільших виробників в Україні.

У 2016 році, 5січня, Національний банк України ввів в обіг дві пам’ятні монети «Щедрик» — номіналом п’ять гривень із нейзильберу та двадцять гривень зі срібла. Їх присвячено сторіччю першого хорового виконання знаменитого твору Миколи Дмитровича Леонтовича — українського композитора, який 1899 року закінчив Подільську духовну семінарію в Кам’янці-Подільському.

 

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Популярні новини

Останні оголошення

  Так  Ні, дякую