ye-logo.v1.2
16 Лютого, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 21 січня

Юна МІТРАШКО Історія 295
Юзеф Ролле у своєму кабінеті
Юзеф Ролле у своєму кабінеті. Фото: з відкритих джерел

Від давнини до сьогодення про людей та події.

В працях науковців та краєзнавців в цей день засноване Хмельницьке музичне училище, вперше відзначені «почесні» громадяни обласного центру та відійшов у вічність польський вчений який присвятив життя Поділлю.

Сьогодні виповнюється 125 років з дня смерті Юзефа-Антонія Роллє – польського історика і письменника. Його життя було тісно пов’язане з Кам’янцем-Подільським. Поселившись 1861 року в головному місті Подільської губернії, він прожив у місті до кінця життя. Невеликий будинок на нинішній Татарській вулиці, що його 1875 року придбала сім’я Ролле, незабаром став культурним осередком. Від 1860 року Роллє працював лікарем в Кам’янці-Подільському. Найбільше відомий, як автор тритомної праці «Подільські замки на молдавському прикордонні» (два перші томи присвячено історії Кам’янця-Подільського, третій — історії повітових і заштатних міст Подільської губернії) та «Історичних оповідань», в яких висвітлюється історія Поділля XVI—XVIII століть. Земний шлях Юзефа Ролле закінчився 21 січня 1894 року.. Поховали вченого на римо-католицькому кладовищі Кам’янця-Подільського. Проте в 30-х роках ХХ століття могила була поруйнована. У кафедральному костелі св.Петра і Павла збереглася мармурова дошка роботи Антонія Попеля з барельєфом Ролле.

21 січня 1959 року згідно з постановою  виконкому Хмельницької обласної ради народних депутатів в обласному центрі засновано музичне училище. У 2000 році училищу надано ім'я українського музиканта Владислава Івановича Заремби. Першим директором був Віктор Олексійович Цибульник, випускник Київської консерваторії по класу теорії музики та композиції. Спочатку в училищі функціонувало чотири відділи – фортепіанний, струнно-смичкових інструментів, духових та народних інструментів. Згодом було відкрито диригентськохоровий, музично-теоретичний, відділи академічного, естрадного та народного співу.

Більш, ніж півстоліття, навчальний заклад розташовувався у двоповерховій будівлі 1936 року. Зараз в комплексі з музичною школою розташоване по вулиці Прибузькій, 8.
За роки роботи училище випустило понад п'ять тисяч фахівців. Більшість випускників училища присвятили своє життя музиці й педагогіці та досягли успіхів у своїх галузях. Серед них — народний артист України, колишній соліст квартету “Явір” Володимир Дідух, композитор та заслужений артист України Володимир Войт, художній керівник Хмельницької філармонії Анатолій Гарпінчук, заслужений працівник культури, композитор та керівник хору ветеранів у Волочиську Цезар Зюльковський. До речі, останній отримав диплом №1, зараз він — музейний експонат в училищі. Сьогодні закладу виповнюється 60 років.

Вперше звання «Почесний громадянин міста Хмельницького» було встановлене рішенням сьомої сесії міської ради від 21 січня 1966 року. До 1969 року було відзначено три хмельничанина: Горбанчука Юхима Онуфрійовича (1896- 1969 роки), Черно Пилипа Олексійовича (1899 рік - дата смерті невідома) та Романенка Олександра Хомича (1901-1974 роки).
Після цього, з незрозумілих причин про почесне звання «забули». Лише через тридцять років, рішенням сьомої сесії Хмельницької міської ради від 16 березня 1999 року, було відновлене звання «Почесний громадянин міста Хмельницького».

 

Коментарі:

До теми

Популярні новини

Новини Хмельниччини

Останні оголошення

Останні фото та відео

Робота для вас