ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 22 лютого

Історія 3218
У ніч з 21 на 22 лютого 2014-го в Красилові знесли пам
У ніч з 21 на 22 лютого 2014-го в Красилові знесли пам'ятник Леніну. Фото: О. Федонюк

Втрата Героїв та перше історико-краєзнавче товариство.

У ніч на 22 лютого 2014 року в Красилові знесли пам’ятник Леніну. 21 лютого близько 18 години, красилівчани зібрались на центральній площі міста. Лише після сьомої спроби красилівчани під переможний свист та вигуки «Слава Україні» звалили пам’ятник вождю пролетаріату Леніну. Він не хотів піддаватись активістам: то спадала петля з голови, то канат рвався… На місці постаменту активісти встановили прапор України. В процесі повалення пам’ятника сам постамент вождя був пошкоджений, а голова вождя поїхала в невідомому напрямку.

22 лютого 2015-го на Алеї слави міського кладовища Кам’янця-Подільського похоронили Лізвінського Валерія - капітана Збройних сил України. Він - офіцер запасу, військовий інженер, саперна справа. З листопада служив в Костянтинівці, 6 січня 2015-го відбув на ротацію в Донецький аеропорт. 19 січня 2015-го загинув під час оборони Донецького аеропорту. Після вибуху та завалів у новому терміналі аеропорту доля Лізвінського була невідома. Тіло доставили додому лише через місяць.  

У 2015 році надійшли сумні звістки зі Сходу. Доброволець батальйону «Свята Марія» Валерій Дереш розбився в автокатастрофі. На в’їзді до Маріуполя сталася трагічна дорожньо-транспортна пригода, внаслідок якої загинули троє військових: боєць танкового батальйону та двоє бійців батальйону «Свята Марія». Один з них – 32-річний Валерій Дереш, більш відомий серед своїх побратимів під позивним Амін. Валерій Дереш родом із села Купин Городоцького району.

В селі Уманське, Донецької області загинув шепетівчанин Ярослав Кревогубець. Він брав участь у антитерористичній операції в складі 95-ї окремої аеромобільної бригади. Указом Президента України П. Порошенка від 4 червня 2015 року за особисту мужність і професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі Ярослав Кревогубець нагороджений орденом «За мужність» ІІІ ступеня (посмертно).

Наприкінці 1918 року діяльність Кам’янець-Подільської міської думи була перервана в зв’язку з приходом на Поділля більшовиків. Засідання міської думи відновились 22 лютого (по старому стилю) 1918 року після формального відновлення в місті влади УНР. Фактично ж контроль у місті знаходився в руках австрійського військового командування. Цього дня члени міської думи схвалили провести кілька конкретних заходів, щоб ліквідувати негативні наслідки перебування радянської влади у Кам’янці-Подільському. Адже багато мешканців міста зазнали значних матеріальних та моральних збитків від червоноармійців, втратили своє майно, їхні помешкання були пограбовані або зруйновані. Посильну допомогу потерпілим мешканцям міською владою було надано. Міська влада займалась питанням перейменування вулиць та площ, назви яких входили в суперечність із новими політичними реаліями.

У 1964 році цього дня було створене одне з перших у постсталінській Україні - Хмельницьке обласне історико-краєзнавче товариство, яке виступило організатором низки історико-краєзнавчих конференцій від першої 1965 року – до чотирнадцятої 2014 року. А це – 1553 публікації, вміщені у 19 наукових збірниках обсягом понад 320 друкованих аркушів і тиражем 15500 примірників. Навіть кількісні характеристики засвідчують масштабність дослідницької роботи, проведеної 1856 науковцями, краєзнавцями – авторами цих матеріалів, які є важливим джерелом історії Поділля.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую