ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 12 квітня

Історія 4971
Мітингів у Проскурові, 1917 рік
Мітингів у Проскурові, 1917 рік. Фото: з архіву редакції

Суспільне життя Проскурова 1917-го, оборона Шепетівки Січовими стрільцями та прикордонна академія.

Історик і краєзнавець Сергій Єсюнін у своїй статті «Проскурів в роки Української національно-демократичної революції 1917-1920 років» пише, що саме 12 квітня 1917 року відбулися збори духовенства Проскурівського повіту. На них до священнослужителів звернувся один із лідерів національного руху Микола Стаховський. Зокрема, він наголосив про важливість українізація православної церкви.

Цього ж дня також відбулися загальні збори Проскурівської української громади, на яких було багато представників з-поміж селян та місцевої інтелігенції. Збори ухвалили низку рішень. Найголовніші оприлюднили у центральній пресі. Серед них: долучитись до загальноукраїнського руху, церковні суми повернути на придбання українських книжок для продажу їх народу, Євангеліє та промови у церквах повинні бути українською мовою. А до кооперативів звернулися, щоб ті прибутки від операцій віддавали на українські справи. Крім того, на зборах було вирішено на Юрія в кожній церкві відправить панахиду по Тарасу Шевченку.

У другій половині квітня 1919 року поблизу Шепетівки точилися жорстокі бої між частинами Української Народної Республіки та Червоної армії.

Так, за інформацією видання «Шепетівський вісник», 12 квітня 1919 року більшовицькі війська за підтримки артилерії та бронепотягів розпочали наступ на Шепетівку. Але силам Корпусу Січових стрільців вдалося втримати містечко. Далі командування Армії УНР поставило завдання наступати з Шепетівки вздовж залізниць у напрямках Проскурова та Мирополя. Українські війська розпочали цей наступ 15 квітня.

Панцерний потяг «Вільна Україна», який брав участь у боях за Шепетівку. Квітень 1919 року. Фото: shepetivka-rada.gov.ua

Панцерний потяг «Вільна Україна», який брав участь у боях за Шепетівку. Квітень 1919 року. Фото: shepetivka-rada.gov.ua

У науковій статті «Релігійне життя на Поділлі (від найдавніших часів до кінця ХХ ст.)» Віктор і Володимир Морози пишуть, що 12 квітня 1795 року указом імператора Павла І на Поділлі була заснована православна єпархія. Вона отримала назву Брацлавської та Подільської, а згодом була перейменованою на Подільську та Брацлавську. Першим її єпископом був призначений архімандрит Донського монастиря Іоаннікій (Никифорович-Полонський), який був родом з Полонного. Він вніс значну лепту в розвиток цієї єпархії.

12 квітня 1995 року Кабмін прийняв рішення сформувати у Хмельницькому на базі Інститут прикордонних військ України Академію прикордонних військ України. Того ж дня урядовці надали навчальному закладу ім’я Богдана Хмельницького. А через кілька років академія отримала статус Національної. Й нині це єдиний в країні вищий навчальний заклад, який здійснює підготовку офіцерів для Державної прикордонної служби України.

12 квітня 1995 року Кабмін надав навчальному закладу ім’я Богдана Хмельницького

12 квітня 1995 року Кабмін надав навчальному закладу ім’я Богдана Хмельницького. Фото: ілюстративне з архіву редакції

12 квітня 2014 року хмельничани долучилися до всеукраїнської акції «Ланцюг єднання». Їм на заваді акції не стали ні дощ, ні вихідний день. На проспекті Миру, вулицях Кам’янецькій, Проскурівській та інших вулицях міста молодь вийшла з національною символікою, щоб об’єднати не лише Хмельницький, а й всю Україну. Організатори акції, молоді активісти з різних куточків країни, таким чином прагнули об’єднати Україну зі Сходу на Захід, з Півночі на Південь.

«Єднаймося, хмельничани, бо ми того варті!», «Країна — єдина!», — закликали найактивніші учасники акції. Фото: з архіву редакції

«Єднаймося, хмельничани, бо ми того варті!», «Країна — єдина!», — закликали найактивніші учасники акції. Фото: з архіву редакції

Торік вранці 12 квітня зупинилося серце учасника російсько-української війни Мельника Сергія Григоровича, жителя Деражні. У 2015 році він був мобілізований до Збройних Сил України й з того часу він перебував у зоні проведення АТО. Через деякий час Сергій Мельник уклав контракт і продовжив службу в ЗСУ. 12 квітня 2019 року він помер у військовій частині від серцевої недостатності.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую