ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 26 травня

Історія 2529
Вхід австро-угорських військ у Кам'янець-Подільський у 1918 році
Вхід австро-угорських військ у Кам'янець-Подільський у 1918 році. Фото: sites.bu.edu

Про події минулого, які вже увійшли в історію Хмельниччини.

В архівних джерелах зберігається чимало інформації про перебіг на Поділлі Першої світової війни 1914-1918 років. Оскільки воно стало плацдармом для бойових дій армій країн Антанти і Четверного Союзу, постійне перебування іноземних військ на території краю впливало на життя людей. Зокрема, про це свідчать події, які стались саме 26 травня.

Так, у 1918 році начальник Ямпільської повітової міліції повідомляв Подільському губернському старості, що 26 травня австро-угорці розстріляли селян за пограбування цукру. А у Деражні австрійський комендант заборонив начальнику державної варти 3-ї дільниці Летичівського повіту Шереметі заарештувати отця Яворовича, який, на думку останнього, виголосив під час храмового свята антидержавну промову.

26 травня 2012 року хмельницькі екологи запропонували перейменувати річку Південний Буг. Вони сподівалися, що їх підтримає громадськість та місцева влада. За словами ініціаторів, Бугом річка стала через звичайну неуважність. Зміна історичної назви річки Бог на Південний Буг сталася 1814 року. Тоді російський геолог Володимир Ласкарев, який досліджував територію Правобережної України, звернув увагу на існування двох річок з однаковою назвою — Буг. Хоча насправді західну річку називали Буг, а південну — Бог. Втім, така ініціатива тоді не підтримала широкої підтримки.

На цьому «оригінальні» ініціативи цього дня не вичерпуються. Так, 26 травня, але 2013 року, член фракції Партії регіонів у Верховній Раді Сергій Гриневецький задумав змінити адміністративно-територіальний поділ України. Зокрема Хмельниччина, за цим поділом, мала стати центром Подільського краю, об'єднавшись з Вінницькою та Тернопільською областями. Така ініціатива, як показує історія, теж не отримала підтримки.

26 травня 2016 року у Кам’янці-Подільському відкрили другу меморіальну дошку загиблому бійцю російсько-української війни Миколі Гордійчуку. Встановили її на фасаді навчального корпусу факультету корекційної та соціальної педагогіки і психології Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, де він раніше навчався. Натомість першу меморіальну дошку відкрили того ж року на його рідній школі — Кам’янець-Подільській ЗОШ №7. Загинув Микола Гордійчук на Донбасі 22 липня 2015 року під час виконання військового обов’язку.

Торік 26 травня у Хмельницькому пройшов масштабний велопробіг, який розпочався з різноманітних конкурсів. Тоді ж завершився триденний рок-фестиваль «Rock&Buh». Зокрема, тоді виступали шведський гурт «Rideau» та столичний «O.Torvald». Проте тоді ні відвідувачі «Велодня», ні відвідувачі «Rock&Buh» навіть не уявляли, що у 2020 році таких заходів не буде через світову пандемію коронавірусу.

Третій день «Rock&Buh» зокрема запам’ятався колоритним виступом шведського рок-гурту. Фото: з архіву редакції.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую