ye-logo.v1.2
26 Січня, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 17 червня

Юна МІТРАШКО Історія 1277
17 червня 1915 року зенітні гармати подолянина Франца Лендера вперше випробували у бою
17 червня 1915 року зенітні гармати подолянина Франца Лендера вперше випробували у бою. Фото: з архіву

Від давнини до сьогодення про людей та події.

У 1652 році 17 червня (7 червня за старим стилем) Богдан Хмельницький звернувся з листом до кам’янець-подільського магістрату та керівництва залоги з вимогою здати місто. Він писав, що це для городян обернеться меншим злом "бо ми, побачивши вашу схильність і покірливість, не проливатимемо вашої крові". Отримавши відмову Богдан Хмельницький розпочав наступ на місто. Та тривав він не довго. Річ у тому, що околиця Кам'янця через голод 1650 року та епідемію чуми була спустошена. Тому потрібного армії продовольства знайти було важко. Легенда розповідає, що козаки навіть воду пили зі Смотрича. Від річкової води вони стали хворіти. Тоді Гетьман промовив: "Я курники не люблю брати, тим паче польські. Інша справа - у чистому полі славу й волю здобувати". І відступив від міста. В цей час, на старій коняці прискакав хлопець і розповів, що бачив, як рано-вранці Божа Матір прихилилася до скелі, а там, де вона молилася, - джерело пробилося. Закликав козаків повертатися, що Божа Матір водою сили подвоїть. Проте Гетьман вирішив: "Ще не настав наш час".

У 1866 році 17 червня своїм указом Російський цар Олександр ІІ скасував Кам’янець-Подільську дієцезію і приєднав її до Луцько-Житомирської. Кам'янецьке єпископство було ліквідовано. Тодішній Єпископ Антоній Фіалковський залишив місто.

17 червня 1915 року зенітні гармати подолянина Франца Лендера вперше випробували у бою. Перші чотири зенітки встановили на автомобілях і відправили на фронт у складі 1-ї автомобільної зенітної батареї, яку очолив капітан В.Тарнавський. Під Варшавою батарея збила перші два німецьких літаки, і як велике досягнення відзначалося, що гармати вразили ціль всього шостим снарядом. Скорострільність лендеровської гармати була на 5–10 пострілів у хвилину більше, висота вогню поразки досягала 5,5 км. Оптимальним виявився калібр і довжина дула. В той час це були сенсаційні показники. Після бою під Варшавою Гармати Лендера стали масово поступати на озброєння – їх встановлювали не лише на машинах, але й на кінних візках та залізничних платформах.
Франц Ленлер народився 13 квітня 1881 року у Дунаївцях, його батьки на Поділля переїхали з Чехії. Родина була не надто заможною, тому гарну освіту могли дати лише одному із дітей. Отож, головні свої надії батьки поклали на первістка – Франца. Після закінчення у Дунаївцях початкової школи в 1896 році п'ятнадцятирічного хлопця відправили в столичний Санкт-Петербург, де він вступив у ремісниче училище Російського Технічного Союзу. Через чотири роки Франц став студентом Петербурзького технологічного інституту й поєднував навчання з обов'язками кресляра Артилерійської контори Путилівського заводу. В 1904-му Лендер з відзнакою закінчив інститут і одразу ж одержав посаду технічного керівника контори на заводі, де підробляв. Саме та він сконструював першу вітчизняну зенітну гармату.

17 червня 1981 року в межі міста Хмельницького включені села Книжківці й Ружична. До цього, протягом 1946–1962 років Ружична була районним центром Ружичнянського району (створеного замість Проскурівського району). 

У 2011 році 17 червня нетішинський козацький полк міжнародного союзу козаків «Запорізька Січ» повернувся з Хортиці, де проводилася тризна (поминальний обряд) за загиблими козаками. Другий рік поспіль під час тризни нетішинські козаки удостоїлися честі опустити у води Дніпра поминальний хрест.

Минулого року цього дня Меджибізька об’єднана громада презентувала власний герб. Символіка, зображена на гербі, зображає історичні, культурні, соціально-економічні та місцеві особливості і традиції Меджибізької громади.

12 зірок - символізують 12 населених пунктів, які увійшли до складу громади. Фото: з архіву Меджибізької громади

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую