ye-logo.v1.2

Протиаварійні роботи на єдиній в Україні аріанській вежі-каплиці розпочнуть цього року

Історія 4320
Наприкінці радянського періоду за дорученням обкому партії сапери намагалися вежу зруйнувати
Наприкінці радянського періоду за дорученням обкому партії сапери намагалися вежу зруйнувати. Фото: з архіву Віталія Олуйка

Свого часу були спроби підірвати вежу.

На протиаварійні роботи унікальної пам’ятки XVII століття – аріанської вежі-каплиці, що біля селі Тихомель на Білогірщині, вже цього року виділять кошти. Відповідне рішення підтримали депутати Хмельницької обласної ради на минулій сесії, внісши зміни до Програми збереження об’єктів культурної спадщини Хмельницької області на 2015-2020 роки. Відтак, на першочергові протиаварійні роботи на пам’ятці з бюджету області буде спрямовано 368 тисяч гривень.

«Перший етап робіт з відновлення аріанської каплиці соціанської у селі Тихомель – протиаварійні роботи. Ямпільська об’єднана територіальна громада, розуміючи, що вона має також робити конкретні кроки задля збереження цього унікального об’єкта, виділила 25 тисяч на корегування проектно-кошторисної документації. Відтак, такі кроки громади оцінили належним чином і депутати обласної ради підтримали проект реставрації пам’ятки», - розповідає Віталій Олуйко, депутат обласної ради, один з ініціаторів відновлення аріанської каплиці в Тихомелі.

Планується, що кошти виділять у вересні - після внесення змін до обласного бюджету поточного року. До кінця року їх хочуть освоїти.

Планується, що кошти виділять у вересні - після внесення змін до обласного бюджету поточного року.

«Розуміємо,що часу до кінця року буде мало, тому потрібно скоординувати усі кроки, щоб оперативно використати кошти. Наразі уже провели виїзну нараду біля пам’ятки з відповідними спеціалістами, щоб оцінити її реальний стан. Важливо, щоб роботи виконувала лише та будівельна організація, яка має ліцензію на виконання робіт з реставрації історичних пам’яток. Ще потрібно оформити технічний паспорт на цю будівлю, вирішити питання закріплення землі за громадою, дати оцінку вартості об’єкта експертами, отримати дозволи від Міністерства культури… Тобто, йдемо своєрідною дорожньою картою, в якій десятки пунктів. І їх треба виконати до того, як надійдуть кошти, щоб вчасно приступити до робіт на пам’ятці», - зазначає Віталій Миколайович.

До теми: На Білогірщині взялися розвивати сільський туризм.

Планується, що на першому етапі робіт з реставрації аріанської каплиці за виділені кошти змонтують оснащення довкола будівлі, щоб повністю її обгородити, накрити зверху та захистити від дощів та снігу. Це потрібно для того, аби захистити будівлю від повної руйнації, адже наразі існує загроза падіння даху.

Будівлю планують обгородити та накрити зверху,щоб захистити від дощів та снігу.

«Також першочергово потрібно заробити тріщини й дірки, які утворилися на пам’ятці під час спроби її підірвати. Наприкінці радянського періоду за дорученням обкому партії сапери намагалися вежу зруйнувати. Тут заклали вибухівку і зробили спробу підірвати. В результаті, в сусідньому Тихомелі деякі будинки пішли тріщинами та повилітали шибки, а вежа вистояла», - пригадує Віталій Олуйко.

На наступний рік планують взятися уже за реставрацію пам’ятки. Скільки коштів буде на це потрібно – поки прораховують.

«Після того, як була спроба підірвати каплицю, повністю зруйнувалася підлога, під якою були підземелля. Потрібно буде усе розчистити, відкрити. В майбутньому зробимо скляне перекриття з підсвіткою, щоб кожен міг побачити цей підземний простір. Наразі всередині частково збережені фрески, подекуди є розписи ангелів, за якими можна буде відтворити внутрішній архітектурний вигляд», - пояснює пан Віталій Олуйко.

В майбутньому тут планують провести археологічні розкопки, адже поруч знаходиться замковище ХІ століття, є кургани та вали.

Зазначає, що також на реставрацію планується залучати грантові кошти, тому нині активно працюють і в цьому напрямку.

«Аріанських каплиць у світі всього три – в Італії, Польщі та у нас в Україні – в селі Тихомель поруч з Ямполем на Білогірщині. За свідченнями науковців, наша – найцікавіша з архітектурної точки зору. Свого часу усі три аріанські каплиці хотіли навіть взяти в перелік об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО», - каже Віталій Миколайович.

Окрім реставрації пам’ятки, в майбутньому поруч планують провести археологічні розкопки, адже тут розташоване замковище ХІ століття, є кургани та вали. А ще в планах - створити  мистецький комплекс, де б можна було проводити етнографічні фестивалі під відкритим небом.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую