ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 5 серпня

Історія 5248
5 серпня 1997 року створено Державний історико-культурний заповідник "Самчики"
5 серпня 1997 року створено Державний історико-культурний заповідник "Самчики"

Про події краю, які стали історією.

На початку літа 1822 року в Проскурові сталось надзвичайне лихо – пожежа, яка повністю знищила майже всі дерев’яні споруди міста. Найбільше постраждав храм Різдва Богородиці. Від вогню не постраждала лише «острівна» частина міста, а от частина з єврейськими кварталами вигоріла дощенту. Саме це лихо дало поштовх докорінної перебудови міста. За розпорядженням виконуючого обов’язки Подільського цивільного губернатора графа М. Грохольського від 5 серпня 1822 року до згорілого Проскурова була відряджена група землемірів. За короткий час вони розробили проектний план забудови міста, позначивши на місцевості рівчаками заплановані квартали, вулиці, провулки, ділянки для забудовників.

У 1930-ті роки відбувалися соціальні чистки у вищих навчальних закладах. Наявні документи свідчать про не поодинокі відрахування студентів з вишів. Виші, відраховуючи студентів, керувалися у своїй діяльності нормативно-правовими актами. Студентів відрахували за те, що виборчих прав були позбавлені їхні батьки. Однак їх поновлювали у студентських лавах, у випадку, коли батьки не проводили активної боротьби проти радянської влади. Крім того, кожний поновлюваний студент мав довести, що він повністю розірвав контакти із своєю сім’єю.

Відповідальність за перевірку соціального походження молоді покла-далася на дирекції, партійні і комсомольські організації інститутів та технікумів. Вони регулярно надсилали відповідні запити за місцем проживання студентів, де просили повідомити про соціальний стан їхніх батьків і «докладно сказати скільки мали землі, яка була будівля, скільки мали худоби..., чи не служив [хтось] у жандармерії, білих або бандитських арміях, як відносилися [батьки] до розбору панського майна..., чи не позбавлялися виборчих прав, розкуркулювався хто-небудь з [їхньої] родини» тощо.

Виявляючи «класову пильність», до дирекцій навчальних закладів зверталися з відповідними листами місцеві органи влади. Так, до прикладу, 5 серпня 1934 року у відповідь на повідомлення Дерев’янської сільської ради із Кам’янець-Подільського педтехнікуму відрахували Марію і Лідію Бєлінських, Н. Банішевську, батьки яких «були кулаками, експортниками, виключені з колгоспу та позбавлені виборчих прав».

3-5 серпня 1990 року хмельничани долучилися до відзначення 500-ліття Запорозького козацтва, організованого Народним рухом України. Відзначення ювілейної дати проходило у Запорізькій та Дніпропетровській областях і стало потужним історико-просвітницьким заходом та відіграло важливу роль у процесі відновлення незалежності Української держави. З Хмельницької області на відзначення 500-ліття Запорозького козацтва поїхало декілька автобусів людей – як з обласного центру, так і з районів. Саме 5 серпня відбувалося свято на острові Хортиця, хода по Запоріжжю та Велика ватра на березі Дніпра. Серед учасників Павло Гірник, Тарас Гірник, Галина Гірник, Анатолій Бобров, Олександр Бобров, Сергій Лихо, Олександр Лихо, Станіслав Рибак, Василь Рибак, Сергій Іщук, Іван Куць, Тетяна Брицька.

3-5 серпня 1990 року хмельничани долучилися до відзначення 500-ліття Запорозького козацтва, організованого Народним рухом України. Фото: з архіву редакції та Кузьми Матвіюка

5 серпня 1997 року згідно з Постановою Кабінету міністрів України № 844 створено Державний історико-культурний заповідник "Самчики". Територія палацово-паркового ансамблю займає 18,8 гектара. На території заповідника діють два музеї. Перший "Історії села Самчики" він був відкритий в Китайському будинку 30 червня 1974 року, а 6 лютого 1976 року ухвалою колегії Міністерства культури УРСР музею надано звання “народний”. Другий - меморіальний музей М.А. Прокоп’юка, що був відкритий у будинку, поряд парадного в’їзду до маєтку, 2 листопада 1980 року. Більшість джерел вказує, що історія заповідника "Самчики" сягає ще XVIII століття. Нинішній архітектурний і природний ансамбль створювали протягом двох століть.

З 5 серпня 2014 року і до сьогодні гаряча вода у Хмельницькому подається за графіком: з 6.00 до 9.00 та з 18.00 до 22.00. На такий змушений крок місто пішло заради виконання постанови Кабінету міністрів України № 296 «Деякі питання забезпечення населення, підприємств, установ та організацій природним газом до кінця опалювального сезону 2014/15 року».

Коментарі:

06.08.2020 22:04

Ще пару фото з тієї історичної події. Яка наблизило нашу Україну до мрії ! Рік по тому - Акт про незалежність України!!!

Сергій Іщук 06.08.2020 21:48

Напевно там на грандіозному відзначені 500 ліття козацтва вперше оприлюднили кардинальний лозунг "Геть кремлівських окупантів з України". Який актуальний зараз ще більше.

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую