ye-logo.v1.2
18 Січня, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 13 серпня

Юна МІТРАШКО Історія 945
Замковий міст, зображений архітектором Жаном Анрі Мюнцем, 1781 рік
Замковий міст, зображений архітектором Жаном Анрі Мюнцем, 1781 рік. Фото: wikipedia.org

Від давнини до сьогодення про людей та події.

13 серпня 1898 року газета «Киевлянин» повідомляла про особливості лікування у Славуті та її чудодійні хвойні ліси. В повідомленні видання йшлося: «В маєтку князя Роман Сангушка нараховується 60 тисяч десятин земельних угідь, з яких тільки під лісом зайнято понад 39 тисяч десятин. Величезні масиви мішаного і особливо соснового лісу створили сприятливі кліматичні умови для лікування хворих на легені. На березі річки Горинь у чудовому сосновому бору князь Роман Сангушко побудував у 1872 році кумисолікувальний заклад, який почав працювати в 1877 році». На той час «Славутський курорт» — так називали його люди, був єдиним подібним лікувальним закладом у Правобережній Україні.

У 1996 році 13 серпня у Кам’янці-Подільському за участю київських фахівців Ольги Пламеницької та Георгія Фукса відбулася нарада з питань ліквідації аварійного стану Замкового мосту та його реставрації. Однією з причин її проведення стало те, що в 1996 році обвалився шмат скелі під мостом. До 1996 року мостом займалися українські мостобудівники і реставратори. Вони довго досліджували міст і встановили, що бічні мури мосту деформуються, і цей процес прогресує. За підсумками наради у квітні 1998 року розпочали комплексне інженерно-технічне дослідження мосту. Його провела робоча група у складі завідувача відділу реставрації пам'яток архітектури НДІТІАМ Ольги Пламеницької, завідувача відділення Варшавського науково-дослідного інституту доріг і мостів, доктора-інженера Януша Римші. Дослідники оглянули споруду зовні, проникли в її середину через спеціально зроблені шурфи. З'ясувалося, що всі елементи мосту, крім пілонів, є гостроаварійними. Прогнозуючи, чим загрожує така ситуація, експерти зазначили: «Відшарування бічних мурів перепинити неможливо. Аварія неминуча й полягатиме у зсуненні їхнього масиву й обрушенні мосту. Це спричинить втрату унікальної в Європі пам'ятки, втрату міської комунікації, погіршення екологічної та гідрологічної ситуації в місті, людські жертви». До речі, про аварійний стан мосту почали говорити ще у 1911 році. Про це свідчить листування губернської влади з царським урядом, в якому йшлося про необхідність негайного капітального ремонту мосту. Але тоді до ремонту так і не приступили. Загалом вік Замкового мосту українські та польські науковці рахують з 2 століття нашої ери, вважаючи міст найстаршим у Центрально-Східній Європі. Та попри історію та значення пам'ятки вона досі в аварійному стані.

13 серпня 2011 року у Хмельницькому п’яний студент зіпсував диво-писанку. Її створили художники з села Самчики Старокостянтинівського району. Чотириметрова диво-писанка мала представляти місто у столиці на Параді вишиванок 24 серпня, на День Незалежності України. Студент профтехучилища зіпсував її своїми написами, вандалізм побачили патрульні, які чергували у центрі.

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую