ye-logo.v1.2

Давньоруського ідола з Дунаєвеччини перевезли до Музею старожитностей

Історія 4376
Ідол знайдений на Дунаєвеччині
Ідол знайдений на Дунаєвеччині. Фото: зі сторінки Кам'янець-Подільського державного історичного музею-заповідника у фейсбуці

Це наймолодший ідол в колекції.

Новим ідолом поповнилася колекція Музею старожитностей Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника. Знахідку ідентифікують як ідола фалічної форми давньоруського періоду. Сюди він потрапив із села Сокілець, що на Дунаєвеччині.

«Це не нова знахідка, - розповідає Ігор Старенький, кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника. - Понад 25 років тому його виявив археолог Валодимир Захар’єв під час дослідження давньоруського могильника та церкви в Сокільці. Лише зараз вирішили його музеєфікувати, тож ідол нарешті поповнив колекцію Музею старожитностей».

Володимир Захар’єв датує знайденого ним ідола ІІ половиною ХІІ століття - І половиною ХІІІ століття. Натрапив він на нього на давньоруському могильнику в урочищі Батарея неподалік річки Ушиці влітку 1993 року.

Ідол був розбитий на частини. Фото: зі сторінки Ігоря Старенького у фейсбуці.

«Після прийняття християнства ще близько двох століть тривав так званий перехідний період від язичництва до християнства. Це був час, коли багато в чому поєднувалися елементи двох релігій. Наприклад, як елемент язичництва все ще використовувалося каміння. Скажімо, людей в той період хоронили під плитами. І так само як нині на кладовищі встановлюють хрест, тоді ставили кам’яного ідола. Тож і сокілецький ідол був знайдений саме на давньоруському могильнику. Це стилізований фалоподібний, майже півтораметровий камінь чотирикутної форми. Він витесаний з вапняку. Коли на нього натрапили, він був орієнтований віссю південь-північ і не перекривав жодної могили», - каже Володимир Захар’єв, член Спілки археологів, старший науковий співробітник відділу охорони пам’яток Хмельницького обласного науково-методичного Центру культури і мистецтва.

Наймолодший зі знайдених на Поділлі

З остаточним переходом до християнства, ідола, швидше за все, розбили. На цьому місці була збудована дерев’яна церква. Заклали її поверх поховань, з яких спеціально знято плити. Вівтар, як вважає пан Захар’єв, розмістили якраз на тому місці, де колись був встановлений ідол, якого розтрощили і розкидали.

До теми: За дослідження давньої церкви археолога з Хмельниччини нагородили медалю.

Верхню частин ідола, як виявилося, викинули за межі могильника. На неї натрапили через рік після основної знахідки: у 1994 році землекопи випадково знайшли на відстані 25-ти метрів північніше від могильника ще один схожий за перерізом, але закруглений з одного боку фрагмент ідола. Коли їх поєднали – зрозуміли, що це єдине ціле.

Загалом, Володимир Захар’єв вважає, що сокілецький ідол на сьогодні наймолодший з усіх знайдених на Поділлі, тож дуже добре, що його музеєфікували.

За ідолом вирушила експедиція істориків-науковців. Фото: зі сторінки Ігоря Старенького у фейсбуці.

Ігор Старенький зізнається, що спочатку ідола дещо недооцінили: він виявився значно більшим, аніж уявлялося. Оскільки камінь вріс на понад 30 сантиметрів у землю, дістати його було досить проблематично. Як, власне, і завантажити до автівки.

«Ідол розбитий на 2 шматки. Ми дещо хвилювалися, чи довеземо його в нормальному стані. Але все вдалося. Нині він знайшов місце в музеї. За рахунком це десятий оригінальний ідол, якого можуть побачити відвідувачі у музейному дворику. Також тут є копія Збручанського ідола, і ще один один оригінальний скіфський ідол в експозиції музею», - зазначає Ігор Старенький.

До участі у перевезенні ідола також долучилися завідувач сектору "Музей старожитностей" Петро Болтанюк, викладач Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії Сергій Семенчук, студенти Історичного факультету КПНУ ім. Івана Огієнка Євгеній Левінзон, Ільдар Яхієв та Юрій Крайняй.

Ідол чи хрест: науковці опрацьовують обидві версії

Окрім того, також сьогодні своє місце в дворику Музею старожитностей знайшов ще один давній камінь.

На каміньТ-подібної форми натрапили навесні в селі Баговиця на Кам’янеччині. Фото: зі сторінки Ігоря Старенького у фейсбуці.

«На цей камінь Т-подібної форми натрапили навесні в селі Баговиця на Кам’янеччині, досліджуючи давні поховання, виявлені під час будівництва. Ми його також перевезли до музею. Тривалий час його було важко атрибутувати. Справа в тому, що в селі Колодрібка на Тернопільщині у 60-х роках минулого століття археолог Іон Винокур знайшов такий самий, майже один в один, камінь як і цей, що виявлений в Баговиці. І він його атрибутував як ідола. Але також, як відомо, в Україні свого часу подекуди були поширені Т-подібні хрести. Ідол це чи хрест - поки опрацьовуємо обидві версії. Але, однозначно, його місце в дворику Музею старожитностей як зразка давньої кам’яної пластики», - каже Ігор Старенький.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую