ye-logo.v1.2
15 Грудня, 2019

З білого каменю і сидінням: в Кам’янець-Подільській фортеці показали… середньовічний туалет

Ірина ОЛІЙНИК Історія 4595
Конструкція донині збереглася у Старому замку на третьому ярусі вежі Лянцкоронської
Конструкція донині збереглася у Старому замку на третьому ярусі вежі Лянцкоронської. Фото: discoverukraine.com.ua

Його збудували, ймовірно, після 1540-х років.

В Кам’янець-Подільському музеї заповіднику показали як виглядає… середньовічний туалет. Він донині зберігся у Старому замку на третьому ярусі вежі Лянцкоронської, і збудований, найімовірніше, після 1540-х років, коли замурували проїзну браму на першому ярусі башти.

Як розповідають в Кам'янець-Подільському державному історичному музеї-заповіднику, його функціональні елементи витесані з білого каменю, включно з сидінням, лотком для виведення нечистот і вентиляційним віконцем.

«У більшості середньовічних замків не було ні вбиралень, ні каналізації, ні водопостачання. Тільки заможні власники замків мали спеціальні приміщення для задоволення своїх природних потреб. Такі приміщення в Англії називалися гардеробами. Вони зображені на чималій кількості давніх гравюр у формі невеликої прибудови в стіні замку. Завдяки тому, що туалет помітно виступав зі стіни, випорожнення викидалися за мур замку, не торкаючись кам’яної (цегляної) кладки. Такі «ластівчині гнізда», хоч і дещо відмінної форми, існували в багатьох замках. При цьому «унітази» іноді робили в формі похилого жолобу, яким нечистоти стікали вниз. Їх («унітази») виготовляли з дерева чи м’яких порід каменю, а розташовувалися вони над отвором, який відкривався назовні. Відходи виливалися безпосередньо на вулицю, в рів», - зазначають в заповіднику.

Туалет, ймовірно, збудували після 1540-х років. Фото: Кам'янець-Подільський державний історичний музей-заповідник.

Зазначають, що такі вбиральні були досить холодними й мали вельми неприємний запах. Лише у невеликій частині замків існували туалети зі зливом. Під час дощів нагорі вежі накопичувалася вода, потім відкривалася заслінка й нечистоти змивалися. Однак в посушливий період даний механізм не функціонував.

До речі, саме 19 листопада було проголошено Всесвітнім днем туалету. Це сталося в 2001 році в ході міжнародної конференції в Сінгапурі, присвяченій проблемам туалетів.

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую