ye-logo.v1.2

Перші коропи в Радянському Союзі були виведені в Антонінах

Історія 8798
Фото: Головне територіальне управління юстиції у Хмельницькій області

Кияни старшого покоління ще й досі пам'ятають неперевершений смак страв, які готували із живої риби, що продавалася у спеціалізованому магазині «Антонінський короп».

Продукцію рибгоспу з однойменною назвою можна було купити не тільки в столичних торговельних закладах, а й в багатьох інших містах нашої держави, в тому числі й у Хмельницькому. Вона експортувалася за кордон.
Антоніно-зозулинецький короп, до середини вісімдесятих років минулого століття по праву вважався чи не єдиною породою сімейства коропових у колишньому Радянському Союзі.
Як стверджують історичні джерела, родовід дзеркальних коропів започатковується у Галицькій Русі ще в XIV столітті. А через століття вони потрапили в Росію. Однак не прижилися. І збереглися лише у Великозозулинецьких ставках, що перебувають у підпорядкуванні Антонінського рибгоспу на Красилівщині.
У північні райони Росії цю породу риби завозили ще при Петрі І, але потомства від неї не залишилося. Тому фактично в рибних господарствах колишнього СРСР розводили тільки коропів, завезених з рибгоспу «Антоніни».
За дослідженнями краєзнавців, дзеркального коропа в Антонінські ставки на початку позаминулого століття завіз власник тамтешніх маєтків граф Потоцький. Очевидно, тому й називають цю породу графською. Ще й досі в Антонінах збереглися розбиті на квадрати рибні плантації, які за своїми розмірами в часи графа Потоцького прирівнювався до площі всіх німецьких і латвійських ставків, що спеціально відводилися для вирощування коропів. Тут утримували рибу навіть зимою. Вона користувалася великим попитом не тільки в Росії, а й за кордоном, і її розведення приносило величезні прибутки в іноземній валюті.
Нового витка селекційне риборозведення в Антонінах набуло в тридцятих роках минулого століття, коли тут працював відомий український рибовод-селекціонер Олександр Кузьома. З 1927 року він обіймав посаду лаборанта, а згодом був призначений завідувачем виробничої лабораторії Антонінського рибгоспу. Сім років поспіль, починаючи з 1930 року, Олександр Іванович завідував Антонінським науково-дослідним пунктом інституту рибного господарства. Саме тоді йому було присвоєне вчене звання старшого наукового співробітника за удосконалення генетики селекції риб. Під безпосереднім керівництвом засновника та директора рибогосподарського інституту, лауреата Державної премії Володимира Мовчана він вивів першу в Радянському Союзі антоніно-зозулинецьку породу шляхом схрещування місцевих і галиційських коропів.
Копіткі, наполегливі пошуки селекціонера увінчалися успіхом. На основі багаторічних досліджень під його керівництвом у середині 50-х років були створені високопродуктивні породи коропа: український рамчастий та український лускатий. За ці розробки авторському колективу на чолі з О.І.Кузьомою в 1963 році була присуджена премія Державного комітету з рибного господарства СРСР.
Поєднуючи особливості коропа та карася, вченому вдалося одержати плодючі коропово-карасеві та карасеві гібриди. Державний комітет у справах винаходів та відкриттів СРСР захистив цей результат авторським свідоцтвом.
Діяльність нашого земляка відзначена багатьма державними нагородами. Відомого селекціонера шанують в Антонінському рибгоспі. Ще й понині не померкла започаткована ним справа риборозведення. На водних плесах тривають безперервні науково-дослідницькі роботи з формування високопродуктивного селекційного стада коропа.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую