Гаряча тема:
- Війна
Опублікували рідкісні світлини та замальовки монастиря в Сатанові (ФОТО)
Вони збереглися у фондах наукової архітектурно-будівельної бібліотеки.
Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені Володимира Заболотного оприлюднила з власних фондів рідкісні світлини Свято-Троїцького монастиря, розташованого неподалік Сатанова. Світлини монастиря, а також замальовки, які збереглися у колекції бібліотеки, зроблені у архітекторами-мистецтвознавцями у 1950-у, 1957-у та 1983-у роках.
Як зазначають в бібліотеці, свого часу на території монастиря було три церкви, келії із дзвіницею, в’їзна брама, чернечі печери. Нині залишились дві – Троїцька церква та підземна.
«Архітектура монастиря унікальна – келії були кам’яні, дзвіниця у вигляді надбрамної башти розміщувалася в центрі об'єму келій. В’їзна брама побудована в стилі бароко. Монастирські келії мали по два поверхи. Також була невелика Покровська церква та іконописна майстерня. Монастир був остаточно закритий у 1960-х роках. Всі старовинні храмові розписи було знищено», - розповідають про монастир.
На стіні церкви у 1774 році було встановлено сонячний годинник, циферблат якого вирізьблено на кам’яній плиті. В центрі його було розміщено алегоричне зображення сонця у вигляді людського обличчя.
Свято-Троїцький монастир відомий ще й як резиденція єдиного в Україні цеху професійних жебраків.
«Коли в ХІХ столітті фольклористи почали записувати народні думи та пісні Поділля, то чи не біля кожної другої примітка: «Записано від кобзаря (лірника) з монастирської слобідки в Сатанові», - додають науковці.
Нагадаємо, свого часу Свято-Троїцький монастир був відомим духовно-просвітницьким центром, а нині – одним із тих туристичних та духовних об’єктів, які мають чим здивувати подорожуючих…
Як сайт «Є» писав раніше, монастир датується ХVI століттям. Під час реставрації Свято-Троїцької церкви було знайдено напис «1600 рік». Відомо, що кам’яний храм був зведений на місці дерев’яної церкви, закладеної тут ще у ХІV столітті. А взагалі монастир свого часу мав статус лаври та, як годиться, брав свій початок з підземної церкви. І, власне, перші монахи та досі існуюча підземна церква з’явилися тут ще раніше – у ІХ столітті. Тож історія Свято-Троїцького монастиря тягнеться у глиб віків щонайменше на понад 10 століть.
Так виглядає Свято-Троїцький монастир сьогодні. Фото: з архіву
Саме тут у Троїцькій церкві, можна побачити унікальну фреску «Страшний суд». Такої, нема більше ані в Україні, ані в усьому світі. Рай та пекло. Два ангели – білий та чорний. Згорток з добрими справами та з гріхами. І реальні персонажі у пеклі. Іуда, Гітлер, Сталін, Ленін, Берія, Хрущов з капцем у руці… Фреска зображена таким чином, що кожен, виходячи з храму, бачить, що ще у пеклі є вільне місце. У раю ж його обмаль, і щоб потрапити туди – треба заслужити. Цей «Страшний суд» з'явився у храмі в 1992 році під час реставрації монастиря.
Фреску "Сташний суд" намалювали на початку 90-х років минулого століття. Фото: з архіву
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: