ye-logo.v1.2

Опублікували рідкісні світлини та замальовки монастиря в Сатанові (ФОТО)

Історія 5289
Світлини зроблені у архітекторами-мистецтвознавцями у 1950, 1957 та 1983 роках
Світлини зроблені у архітекторами-мистецтвознавцями у 1950, 1957 та 1983 роках. Фото: Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені В.Г. Заболотного

Вони збереглися у фондах наукової архітектурно-будівельної бібліотеки.

Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені Володимира Заболотного оприлюднила з власних фондів рідкісні світлини Свято-Троїцького монастиря, розташованого неподалік Сатанова. Світлини монастиря, а також замальовки, які збереглися у колекції бібліотеки, зроблені у архітекторами-мистецтвознавцями у 1950-у, 1957-у та 1983-у роках.

Як зазначають в бібліотеці, свого часу на території монастиря було три церкви, келії із дзвіницею, в’їзна брама, чернечі печери. Нині залишились дві – Троїцька церква та підземна.

«Архітектура монастиря унікальна – келії були кам’яні, дзвіниця у вигляді надбрамної башти розміщувалася в центрі об'єму келій. В’їзна брама побудована в стилі бароко. Монастирські келії мали по два поверхи. Також була невелика Покровська церква та іконописна майстерня. Монастир був остаточно закритий у 1960-х роках. Всі старовинні храмові розписи було знищено», - розповідають про монастир.

Свято-Троїцький монастир у с. Сатанівська Слобідка. Надбрамна вежа. Фото акварелі Д. М. Криворучка. 1950-ті роки
Свято-Троїцький монастир у с. Сатанівська Слобідка. Троїцька церква. Фото акварелі Д. М. Криворучка. 1950-ті роки
Свято-Троїцький монастир у с. Сатанівська Слобідка. Келії і дзвіниця. Фото акварелі Д. М. Криворучка. 1950-ті роки

На стіні церкви у 1774 році було встановлено сонячний годинник, циферблат якого вирізьблено на кам’яній плиті. В центрі його було розміщено алегоричне зображення сонця у вигляді людського обличчя.

Свято-Троїцький монастир відомий ще й як резиденція єдиного в Україні цеху професійних жебраків.

Дзвіниця Свято-Троїцького монастиря. Загальний вид. 1957. Фото Г. Н. Логвина.
Троїцька церква. Вид із заходу.1957 р. Фото Г. Н. Логвина.
Троїцька церква. Вид з північного сходу. 1957 р. Фото Г. Н. Логвина.

«Коли в ХІХ столітті фольклористи почали записувати народні думи та пісні Поділля, то чи не біля кожної другої примітка: «Записано від кобзаря (лірника) з монастирської слобідки в Сатанові», - додають науковці.

Нагадаємо, свого часу Свято-Троїцький монастир був відомим духовно-просвітницьким центром, а нині – одним із тих туристичних та духовних об’єктів, які мають чим здивувати подорожуючих…

Свято-Троїцький монастир. Келії з дзвіницею. Вид з південного сходу. 1983 р. Фото Л. Г. Гончара.
Дзвіниця Свято-Троїцького монастиря. Сходи на другий ярус. 1983 р. Фото Л. Г. Гончара.
Дзвіниця Свято-Троїцького монастиря. Фрагмент східного фасаду. Скульптура св. Роха. 1983 р. Фото Л. Г. Гончара.
Троїцька церква. Сонячний годинник. 1983 р. Фото Л. Г. Гончара.

Як сайт «Є» писав раніше, монастир датується ХVI століттям. Під час реставрації Свято-Троїцької церкви було знайдено напис «1600 рік». Відомо, що кам’яний храм був зведений на місці дерев’яної церкви, закладеної тут ще у ХІV столітті. А взагалі монастир свого часу мав статус лаври та, як годиться, брав свій початок з підземної церкви. І, власне, перші монахи та досі існуюча підземна церква з’явилися тут ще раніше – у ІХ столітті. Тож історія Свято-Троїцького монастиря тягнеться у глиб віків щонайменше на понад 10 століть.

Так виглядає Свято-Троїцький монастир сьогодні. Фото: з архіву

Саме тут у Троїцькій церкві, можна побачити унікальну фреску «Страшний суд». Такої, нема більше ані в Україні, ані в усьому світі. Рай та пекло. Два ангели – білий та чорний. Згорток з добрими справами та з гріхами. І реальні персонажі у пеклі. Іуда, Гітлер, Сталін, Ленін, Берія, Хрущов з капцем у руці… Фреска зображена таким чином, що кожен, виходячи з храму, бачить, що ще у пеклі є вільне місце. У раю ж його обмаль, і щоб потрапити туди – треба заслужити. Цей «Страшний суд» з'явився у храмі в 1992 році під час реставрації монастиря.

Фреску "Сташний суд" намалювали на початку 90-х років минулого століття. Фото: з архіву

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую