ye-logo.v1.2

Новий рік і герб Проскурова — 1 січня в історії

Історія 4696
Перша у світі поштівка, яка вітає з Різдвом та Новим роком, випущена у Лондоні 1843 року
Перша у світі поштівка, яка вітає з Різдвом та Новим роком, випущена у Лондоні 1843 року. Фото: uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня більшість країн світу святкує Новий рік. Саме 1 січня нині є початком відліку року. Втім, є певні винятки. Наприклад, у Саудівській Аравії, де дії ісламський календар, відзначати Новий рік 1 січня суворо заборонено.

Крім того, людство не завжди вважало цей день початком року. В давнину початок року здебільшого припадав на весну, що було пов’язано з відродженням природи після зимової сплячки. Однак імператор Юлій Цезар у 46 році нашої ери закріпив дату «1 січня» як початок відліку року.

Після приходу до влади Костянтина I у 312-му, який почав запроваджувати християнство у Римській імперії, початок року перенесли на вересень. І лише у 1622-му папська канцелярія вирішила вважати 1 січня початком року. А на територію України з цього дня відлік року розпочали у 1699-му. Так розпорядився російський імператор Петро І.

Цей день в історії Хмельниччини

1 січня 1792 року поміщик Ігнацій Мархоцький оголосив першу складову основного зводу законів майбутньої «Миньковецької держави» на території нинішньої Дунаєвеччини. Поляк за національністю, 34-річний граф Ігнатій Мархоцький у 1790 році став єдиним та законним нащадком містечка Миньківці та 18 довколишніх сіл. Свої землі він проголосив «Миньковецькою державою». Як справжня держава, вона мала свої кордони. Тут випускали власні гроші, а відносини між мешканцями базувалися на законодавчих актах, які створював сам поміщик.

Зокрема, він першим у Східній Європі у власних володіннях скасував кріпацтво. Про це йшлося в особливому акті, урочисто проголошеному 1 січня 1795 року. Цим документом він замінив панщину обов’язком для селян платити податок.

Помер Ігнацій Мархоцький у 1827 році. Державу очолив його син Кароль. Та за участь у польському повстанні 1831 року його етапували в Курськ, а все майно конфіскували. Селяни знову стали кріпосними.

Млин, збудований графом Ігнацієм Мархоцьким, у селі Притулівка Дунаєвецької громади. Фото: uk.wikipedia.org

Млин, збудований графом Ігнацієм Мархоцьким, у селі Притулівка Дунаєвецької громади. Фото: uk.wikipedia.org

У січні 1796 року було затверджено герб Проскурова. У верхній частині щита був розміщений герб Подільський, у нижній на голубому полі — три схрещені стріли: середня вістрям до низу, а дві крайні — вістрям нагору. При створенні герба за основу був взятий родовий герб Замойських «Єліта», який використовувався у польський період.

В ніч на 1 січня значна частина подолян зустріли 2014 рік на столичному Євромайдані. Тисячі українців після того, як стрілки годинника ознаменували перші секунди Нового року, на київському майдані Незалежності заспівали національний гімн. А польова кухня штабу Хмельниччини того дня частувала активістів святковим салатом олів’є.

А у перший день 2016 року на Сході Хмельниччина втратила двох захисників України. Від кулі снайпера загинув боєць ударної роти батальйону «Айдар» Назар Голюк з Нетішина, а Руслан Погончук зі Старокостянтинова помер під час несення служби від раптової зупинки серця.

Цього ж дня, але 2019 року, року внаслідок мінометного обстрілу на Донеччині загинув 20-річний Микола Голубєв, який був родом з Волочиського району.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

49 рік до нашої ери — Римський сенат почав вимагати у полководця Гая Юлія Цезаря розпустити його військо. Коли той відмовився, сенат для захисту республіки передав диктаторські повноваження посадовцям і народним трибунам. Як наслідок, 10 січня Цезар з одним легіоном перейшов річку Рубікон, вдершись на територію Італії. Це спричинило громадянську війну, у якій Цезар переміг Гнея Помпея та став одноосібним правителем Римської імперії.

45 рік до нашої ери — Набув чинності введений Юлієм Цезарем новий календар, який ґрунтувався на тривалості сонячного року, а не на місячних циклах.

1919 рік — Директорія УНР на чолі зі Симоном Петлюрою проголосила автокефалію православної церкви в Українській Народній Республіці. Проте цей закон підготували без поспіхом і без участі церковників. Як наслідок втілити його на практиці не вдалося через спротив єпископату.

1942 рік — у Вашингтоні 26 держав, зокрема США, Велика Британія, Радянський Союз і Китай, підписали Декларацію об’єднаних націй. Таким чином вони створили антигітлерівську коаліцію.

У цей день народилися

1909 рік — Степан Бандера, політичний діяч, голова проводу Організації українських націоналістів впродовж 1940-1959 років, ідеолог українського національного руху.

1919 рік — Джером Девід Селінджер, американський письменник, одним з найвідоміших його творів є роман «Ловець у житі» або ж за іншим перекладом — «Над прірвою у житі».

1926 рік — Олексій Нирко, кобзар, засновник низки капел Криму та Кубані, в’язень ГУЛАГу, дослідник та пропагандист кобзарства.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую