ye-logo.v1.2

2 січня: історія, події та факти

Історія 689
У цей день народився відомий хмельничанин, художник-монументаліст, живописець Микола Мазур
У цей день народився відомий хмельничанин, художник-монументаліст, живописець Микола Мазур. Фото: з архіву

Про визначні та цікаві події з історії світу, України та Хмельниччини.

2 січня у світі відзначають День наукової фантастики. Така дата була обрана не випадково, адже в цей день народився Айзек Азімов, один з найвідоміших письменників-фантастів. Його твори справили величезний вплив на розвиток жанру, а деякі терміни з його робіт, наприклад, «позитронний» і «роботехніка», міцно увійшли до багатьох мов.

Також у цей день 2018 року фізики з Корнельського університету (США) повідомили про створення «м'язів» для роботів, що змінюють форму, розміром з клітину. Команда зробила функціональний екзоскелет робота, який може швидко змінити свою форму при виявленні хімічних або теплових змін у навколишньому середовищі. За їх твердженням це може стати потужною платформою для робототехніки в масштабі біологічних мікроорганізмів.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1944 рік - перше бойове застосування вертольотів: три машини конструктора Сікорського взяли участь у супроводі британського атлантичного конвою.

1839 рік - Луї Дагер зробив першу фотозйомку Місяця.

Цього дня народилися

1932 рік - Любомир Роман Іванович Винаря, відомий український історик, голова Українського історичного товариства, дійсний член Наукового товариства імені Тараса Шевченка, Української Вільної Академії наук, Американської історичної асоціації, головний редактор журналу «Український історик», автор наукового напряму «грушевськознавство».

1920 рік - Айзек Азімов, американський письменник, біохімік, один з найвідоміших майстрів наукової фантастики («Я робот», «Сталеві печери», «Голе сонце»).

1948 рік - відомий хмельничанин, художник-монументаліст, живописець - Микола Іванович Мазур. Його донька, Оксана Мазур, зазначає, що насправді Микола Іванович народився 9 грудня 1947-го, але в паспорті записали саме 2 січня. За свою мистецьку діяльність Микола Іванович нагороджений Орденом "За заслуги" ІІІ ступеня, знаком Почесної відзнаки "За заслуги перед Хмельниччиною", був визнаний "Людиною року" в номінаціях "Митець", "Духовність", присвоєно звання "Почесний громадянин міста Хмельницького".

Нині металеві скульптури Миколи Мазура прикрашають набережну річки Случ у місті Старокостянтинові, а тпкож сквери, парки та площі Хмельницького. Твори зберігаються в музеях міст Хмельницького, Вінниці, Чернівців, Одеси, Силістри (Болгарія), Бора, Белграда (Сербія), Модесто (США), в приватних колекціях в Україні, Росії, Бельгії, Болгарії, Ізраїлі, Канаді, Німеччині, Литві, Польщі, Сербії, США. 10 жовтня 2015 року на 68-му році життя Микола Мазур помер. 

Цей день в історії Хмельниччини

2 січня 1612 року в Панівцях під Кам’янцем відбулися похорони (23 грудня 1611 року за старим стилем) кам’янецького старости Яна Потоцького. Цю подію відображено в «Кам’янецькій хроніці» вірменських священиків Агопа й Аксента: «Подивитися на ці похорони їздило багато людей, і я, грішний отець Агоп, теж їздив з отцем Торосом».

У 1920 році 2 січня до Кам’янця-Подільського, зайнятого 16 листопада 1919 року поляками, прибув із Чорткова штаб групи польських військ Подільського фронту на чолі з командиром дивізії генералом Франтішеком Крайовським для репрезентації найвищої польської військової влади на Поділлі. На зустрічі з головноуповноваженим уряду Української Народної Республіки Іваном Огієнком генерал Крайовський заявив про свій намір усунути всі кривди, заподіяні польською місцевою владою українському населенню.

Після встановлення радянської влади в Сатанові почалося переслідування духовенства. Так, 1923 року перебував під слідством за підозрою в шпигунстві римо-католицький священик Ян Ладиго, який від 1902 року був адміністратором парафії Пресвятої Трійці в містечку Сатанів. Незабаром зі священика зняли обвинувачення, проте 1924 року він притягувався до суду за те, що «повінчав молодих, які не зареєструвалися в загсі», але був виправданий. 2 січня 1930 року священика заарештували співробітники Сатанівського прикордонного загону. Його притягнули до слідства у груповій справі духовенства та віруючих Римо-католицької церкви та відправили до Харківської в'язниці. 27—30 червня 1930 року відбувся закритий судовий процес, на якому Ян Ладиго був засуджений до п'яти років виправно-трудових таборів.

У 1992 році засновано Кам’янець-Подільську дитячу хорову школу — третю в Україні (після Львівської та Мукачівської). Першим директором школи призначено Івана Михайловича Нетечу, який обіймає цю посаду і до сьогодні.

В цей день виповнюється 33 роки з часу заснування Хмельницького обласного художнього музею. Він був заснований у 1986 р. Проте для відвідувачів його двері відчинилися лише через 6 років: стільки часу тривала реконструкція старовинного будинку, зведеного на початку ХХ століття для Проскурівського відділення Південно-Російського промислового банку. Музей був створений без початкової колекції. Її формування відбувалось поступово. Сьогодні колекція музею налічує близько 7 тисяч творів мистецтва.

2 січня 2019 року сайт "Є" писав про те, як полончани записали емоційно-патріотичне відео до новорічно-різдвяних свят полоненим на той час українським морякам, воїнам та ветеранам АТО та ООС. Ініціатором акції став волонтерський рух «Твори добро – даруй надію». Вони відтворили спалахами ліхтариків контури тризуба, якоря та серця. На це зголосилася понад сотня небайдужих полончан. Подібний флешмоб-привітання воїнам від жителів Полонного містяни організовують уже вдруге: раніше разом зі словами вдячності вони відтворили сяючу ялинку.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую