ye-logo.v1.2

Переслідування духовенства та Микола Мазур — 2 січня в історії

Історія 4408
У цей день народився відомий хмельничанин, художник-монументаліст, живописець Микола Мазур
У цей день народився відомий хмельничанин, художник-монументаліст, живописець Микола Мазур. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

2 січня 1948 року народився відомий хмельничанин, художник-монументаліст, живописець — Микола Іванович Мазур. Його донька, Оксана Мазур, зазначає, що насправді Микола Іванович народився 9 грудня 1947-го, але в паспорті записали саме 2 січня. За свою мистецьку діяльність Микола Іванович нагороджений Орденом «За заслуги» ІІІ ступеня, знаком Почесної відзнаки «За заслуги перед Хмельниччиною», був визнаний «Людиною року» в номінаціях «Митець», «Духовність», надано звання «Почесний громадянин міста Хмельницького».

Нині металеві скульптури Миколи Мазура прикрашають набережну річки Случ у місті Старокостянтинові, а також сквери, парки та площі Хмельницького. Твори зберігаються в музеях Хмельницького, Вінниці, Чернівців, Одеси, Силістри (Болгарія), Бора, Белграда (Сербія), Модесто (США), а також — приватних колекціях в Україні, Росії, Бельгії, Болгарії, Ізраїлі, Канаді, Німеччині, Литві, Польщі, Сербії, США.

Серце Миколи Мазура зупинилося на 68 році життя — 10 жовтня 2015-го.

Цей день в історії Хмельниччини

2 січня 1920 року в Кам’янець-Подільський, зайнятий поляками 16 листопада 1919-го, з Чорткова прибув штаб групи польських військ Подільського фронту на чолі з командиром дивізії генералом Франтішеком Крайовським. Метою стала репрезентації найвищої польської військової влади на Поділлі. На зустрічі з головноуповноваженим уряду Української Народної Республіки Іваном Огієнком генерал Крайовський заявив про свій намір усунути всі кривди, заподіяні польською місцевою владою українському населенню.

Після встановлення радянської влади в Сатанові почалося переслідування духовенства. Так, 1923 року перебував під слідством за підозрою в шпигунстві римо-католицький священник Ян Ладиго, який від 1902 року був адміністратором парафії Пресвятої Трійці в містечку Сатанів. Незабаром зі священника зняли обвинувачення, проте 1924 року він притягувався до суду за те, що «повінчав молодих, які не зареєструвалися в загсі», але був виправданий. 2 січня 1930 року священника заарештували співробітники Сатанівського прикордонного загону. Його притягнули до слідства у груповій справі духовенства та вірян Римо-католицької церкви та відправили до Харківської в'язниці. 27—30 червня 1930 року відбувся закритий судовий процес, на якому Ян Ладиго був засуджений до п'яти років виправно-трудових таборів.

У цей день виповнюється 34 роки з часу заснування Хмельницького обласного художнього музею. Він був заснований у 1986 р. Проте для відвідувачів його двері відчинилися лише через 6 років: стільки часу тривала реконструкція старовинного будинку, зведеного на початку ХХ століття для Проскурівського відділення Південноросійського промислового банку. Музей був створений без початкової колекції. Її формування відбувалось поступово. Сьогодні колекція музею налічує близько 7 тисяч творів мистецтва.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1839 рік — Луї Дагер зробив першу фотографію Місяця.

1944 рік — Перше бойове застосування вертольотів: три машини конструктора Сікорського взяли участь у супроводі британського атлантичного конвою.

2018 рік — Фізики з Корнелльського університету (США) повідомили про створення «м'язів» для роботів, які змінюють форму. Вони були розміром з клітину. Команда зробила функціональний екзоскелет робота, який може швидко змінити свою форму при виявленні хімічних або теплових змін у навколишньому середовищі. За їх твердженням це може стати потужною платформою для робототехніки в масштабі біологічних мікроорганізмів.

У цей день народилися

1920 рік — Айзек Азімов, американський письменник, біохімік, один з найвідоміших майстрів наукової фантастики. Серед його творчого спадку є романи «Я робот», «Сталеві печери», «Голе сонце»...

1932 рік — Любомир Роман Іванович Винаря, відомий український історик, голова Українського історичного товариства, дійсний член Наукового товариства імені Тараса Шевченка, Української Вільної Академії наук, Американської історичної асоціації, головний редактор журналу «Український історик», автор наукового напряму «грушевськознавство».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую