ye-logo.v1.2

Завод «Новатор» і соломинка для коктейлів — 3 січня в історії

Історія 7239
У цей день свою роботу розпочав Хмельницький радіотехнічний завод, нині державне підприємство «Новатор»
У цей день свою роботу розпочав Хмельницький радіотехнічний завод, нині державне підприємство «Новатор». Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

3 січня 1966 року свою роботу розпочав Хмельницький радіотехнічний завод. Нині — державне підприємство «Новатор», яке входить у перелік підприємств, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки України. Постанову «Про створення Хмельницького заводу «Радіоприлад» Рада народного господарства прийняла двома роками раніше, 6 січня 1964 року. На той час це підприємство військово-промислового комплексу було найбільшим підприємством міста.

Протягом усієї діяльності заводу, як складової частини всесоюзного виробничого комплексу, його база використовувалась як експериментальна - для обробки найновіших видів радіоелектронної та радіолокаційної техніки. Деякі вироби виготовлялись в єдиному екземплярі або невеликими серіями.

Наприкінці 1980-х років минулого століття через спад обсягів спецзамовлень на оборонну продукцію на підприємстві було відпрацьовано програму «Конверсія», яка передбачала освоєння низки радіотехнічних виробів невійськового призначення. Зокрема, для цивільної авіації, а також побутових, енергоощадний, лікувальних та діагностичних приладів.

Цей день в історії Хмельниччини

У січні 1990 року у Гвардійському (колишній Фельштин) парафії повернули костел святого Войцеха. 25 червня 1994 року єпископ Кам'янець-Подільської дієцезії Ян Ольшанський наново освятив храм. У цьому ж 1994 році відзначили 400-ліття фельштинської парафії. Нині споруда відреставрована у своєму первісному вигляді. Храм приваблює туристів пишнотою та розкішшю архітектурного мистецтва.

В січні 1990 року у Гвардійському (колишній Фельштин) парафії повернули костел святого Войцеха. Фото: з архіву

В січні 1990 року у Гвардійському (колишній Фельштин) парафії повернули костел святого Войцеха. Фото: з архіву

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1521 рік — Папа Римський Лев Х відлучив від Римо-католицької церкви релігійного реформатора Мартіна Лютера за публікацію 95 тез про фінансові зловживання в церкві.

1888 рік — 3 січня вважають днем народження соломинки для коктейлів. Саме в цей день 1888 року у Вашингтоні Марвін Стоун отримав патент на соломинку для коктейлів. Тоді соломинки виготовляли з паперу. Зараз щорічно виготовляється мільярди соломинок для коктейлів та різноманітних напоїв, а першу штучну соломинку для коктейлю придумав Марвін Стоун, який був власником фабрики по виробництву паперових сигаретних мундштуків. Лушпиння від справжньої соломини, які тоді використовували для коктейлів, дратувало його, тому, взявши смужку паперу, Стоун змастив її край клеєм, накрутив «гвинтом» на олівець, а потім зняв отриману трубочку. 3 січня 1888 року у Вашингтоні Стоун запатентував соломинку для коктейлю.

1919 рік — Українська Національна Рада в Києві схвалила постанову про з'єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Українською Народною Республікою.

1924 рік — Через два роки після виявлення поховання єгипетського фараона Тутанхамона британська експедиція знайшла головний скарб гробниці - кам’яний саркофаг фараона. Коли саркофаг відкрили, всередині виявилася золота труна з мумією Тутанхамона.

1957 рік — Після 11 років розробок компанія Hamilton Watch представила перший у світі електронний годинник.

У цей день народилися

106 рік до нової ери — Марк Тулій Цицерон, римський оратор, філософ і політичний діяч.

1892 рік — Джон Толкін, видатний англійський письменник, один із фундаторів жанрового різновиду фантастики - фентезі. Автор роману «Володар Перснів».

1895 рік — Борис Лятошинський, український композитор, диригент і педагог, вважається одним з основоположників модерного напрямку в українській музиці.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую