ye-logo.v1.2

Традиції Різдва та Магдебурзьке право для Кам'янця-Подільського - 7 січня в історії

Історія 4875
7 січня святкують Різдво Христове за юліанським календарем
7 січня святкують Різдво Христове за юліанським календарем. Фото: картини сучасного живописця з Вінниччини Івана Горобчука vocnt.org.ua

Про визначні та цікаві події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогодні святкують Різдво Христове за юліанським календарем. На перший погляд, відзначення цього свята має низку традицій загальних для всієї України: родинна вечеря у Святвечір, кутя на столі, колядування та похід у церкву. Насправді ж у кожному куточку країни є власні особливості святкування Різдва.

Наприклад, на Лемківщині та деяких частинах Львівської області, крім дідуха, досі плетуть так званих павуків. А на Закарпатті кутя не всюди є обов’язково стравою. Її замінили бобальки, з який у селах починають святкову вечерю.

Більше про традиції святкування Різдва можна дізнатися у матеріалі про походження та особливості деяких різдвяних звичаїв українців.

Цей день в історії Хмельниччини

Цього дня у 1374 році Кам’янець-Подільський першим із подільських міст отримав Магдебурзьке право. Тобто збірник законів, на ґрунті якого на певну кількість років місто звільняли від всіх чи деяких податків, та запроваджували місцеве самоврядування. Такі привілеї пришвидшували розвиток поселень.

Тому, бажаючи якнайшвидше заселити Кам’янець-Подільський, князь Юрій Коріатович 7 січня 1374 року надав йому Магдебурзьке право.

Далі у 1432 році польський король Владислав II Ягайло не лише підтвердив надання місту привілеїв Магдебурзького права, а й надав додаткові. А у 1434 році Кам’янець стає королівським містом і отримує ще більше прав. Як наслідок будівля магістрату стає центром не лише міста, а й округи.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1610 рік — італійський мислитель і астроном Галілео Галілей, спостерігаючи за Юпітером у перший у світі телескоп, відкрив три його супутники: Європу, Ганімед та Іо. А через кілька днів четвертий — Калісто.

1979 рік — в’єтнамські війська захопили столицю Кампучії (назва Камбоджі під час режиму Пол Пота — авт.) Пномпень і повалили кривавий режим Червоних кхмерів Пол Пота. Це зупинило масовий геноцид місцевого населення. За різними підрахунками за чотири роки було вбито від півтора до трьох мільйонів людей.

1999 рік — у Сенаті США розпочалися слухання щодо проголошення імпічменту тодішньому прецедентові Біллу Клінтону. Він був звинувачений у брехні під присягою і протидії правосуддю під час розслідування скандалу, пов’язаного з його інтимними стосунками з практиканткою Білого дому Монікою Левінскі. Зрештою йому дозволили завершити свій другий президентський термін у січні 2001 року.

2015 рік — теракт у Парижі. Двоє озброєних ісламських терористів в масках напали на редакцію сатиричного журналу «Charlie Ebdo» і вбили 12 людей. Наступного дня їх спільники знову вбили невинних. Через два дні терористи були оточені загонами поліції та застрелені під час штурму.

Цього дня народилися

1501 рік — Григорій XIII, Папа римський, який запровадив григоріанський календар, за яким нині живе весь світ.

1793 рік — у Меджибожі на Хмельниччині народився польський письменник і публіцист Сильвестр Венжик Гроза. У книгах «Поезії, «Подільсько-українські повісті, взяті з дійсних образів», повістях «Банкрутство», «Попрядки українки», нарисі «Купайло» письменник змалював життя та побут українського народу.

1853 рік — Микола Аркас, український культурно-освітній діяч, письменник, композитор, історик, а також засновник і голова товариства «Просвіта» у Миколаєві. До його творчого спадку належать опера «Катерина» за поемою Тараса Шевченка, поема «Гетьман Пилип Орлик», історичний нарис «Історія України-Русі» (не варто плутати з однойменною працею Михайла Грушевського — авт.).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую