9 січня: історія, події та факти

Про визначні та цікаві події з історії світу, України та Хмельниччини.
В Україні на 9 січня цього року не припадає визначних професійних свят чи якихось пам’ятних днів. Фактично у світі теж не відзначають чогось подібного на вчорашній День обертання Землі.
Натомість у Сполучених Штатах Америки цього дня відзначають дві «смачненькі» дати. А саме: Національний день абрикосів та Національний день кассуле. Кассуле — це страва французької кухні, яка є чимось середнім між стю, тобто аналогом рагу, та запіканкою.
Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні
1599 рік — у Массельбурзі, Шотландії було створена найдавнішу з офіційно зареєстрованих масонських лож «Aitchison's Haven». Нині її не існує, але записи про перше зібрання її членів збереглися у Великій Ложі Шотландії.
1792 рік — у місті Ясси, яке тоді належало Туреччині, а нині є румунським, між представниками Російської та Османської імперій був підписаний Ясський мирний договір. Це завершило російсько-турецьку війну 1787-1792 років.
1921 рік — Симон Петлюра підписав закон про Раду Республіки як тимчасовий орган народної влади, якому належить повнота влади на час перебування уряду УНР поза межами України.
1951 рік — у Нью-Йорку відбулось офіційне відкриття штаб-квартири Організації Об’єднаних Націй.
Цього дня народилися
1890 рік — Карел Чапек, чеський письменник, автор п’єс «Р.У.Р.» («Розумні універсальні роботи»), «З життя комах», романів «Війна з саламандрами», «Фабрика абсолюту». Саме він створив слово «робот», яке означає розумну машину, призначену допомагати людині.
1907 рік — Микола Лівицький, український громадсько-політичний діяч, журналіст президент УНР в екзилі у США впродовж 1967-1989 років.
1908 рік — Сімона де Бовуар, французька письменниця, філософ, ідеолог феміністського руху. Також вона була цивільною дружиною іншого французького філософа Жана-Поля Сартра.
1924 рік — Сергій Параджанов, визначний український радянський кінорежисер, сценарист, художник і громадський діяч вірменсько-грузинського походження. До його фільмографії входять такі кінострічки як «Тіні забутих предків», «Українська рапсодія», «Колір граната», «Легенда про Сурамську фортецю».
Цей день в історії Хмельниччини
9 січня 1877 року в Кам’янці-Подільському відкрито один із найстаріших медичних навчальних закладів України — повивальну школу. На той час у Російській імперії існувало лише 25 повивальних шкіл. Серед українських міст, крім Кам’янця-Подільського, такі заклади мали лише Харків, Херсон і Чернігів.
Таким чином у 1876 році на території губернської лікарні було збудовано двоповерхову повивальну школу. У ній також виділили кімнату під пологове відділення на десять ліжок. Інші ж кімнати відвели для проживання учениць і проведення практичних занять.
Перший набір складався з 20 дівчат. З них до випуску дійшло лише семеро. Згодом кількість учениць поступово збільшувалась. В окремі роки вона сягала 35 дівчат. Для них дворічна навчальна програма включала Закон Божий, російську мову, арифметику, курс родопомічного мистецтва, анатомію і фізіологію жіночої полової сфери, фармакологію, гігієну й знання про сифіліс.
Однак на початку ХХ століття постало питання створення більш кваліфікованого медичного навчального закладу. У 1905 році повивальну школу перетворили у фельдшерсько-акушерську, а у 1954-му її перейменували на медичне училище. А вже у 2019 році навчальний заклад отримав чергове оновлення — він став Кам’янець-Подільським медичним коледжем.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: