ye-logo.v1.2

День чорного шоколаду та платний проїзд через Замковий міст - 10 січня в історії

Історія 2892
10 січня у світі відзначають День чорного шоколаду
10 січня у світі відзначають День чорного шоколаду. Фото: ілюстративне pixabay.com

Про визначні та цікаві події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогодні у світі відзначають День чорного шоколаду. Втім, цю дату не варто плутати зі Всесвітнім днем шоколаду, який припадає на липень.

Чорний шоколад вирізняється тим, що зазвичай містить від 56 до 90 відсотків тертого какао. Тому, на відміну від молочного, він містить значно більше теоброміну — алкалоїду, дія якого подібна до кофеїну, хоча слабша за нього.

На 10 січня також припадає ще один доволі незвичний день — День вдячності кімнатним рослинам. Його започаткувала американська «Gardener's Network», тобто «Мережа садівників». Мета — нагадати людям про переваги кімнатних рослин. Наприклад, що запах лаванди може ефективно знизити частоту пульсу в стресових ситуаціях.

Цей день в історії Хмельниччини

Поділля — один з важливих регіонів у подіях Української революції. Тут впродовж 1917-1921 років неодноразово змінювалася влада. Враховуючи нетривалість існування української влади на Поділлі та симпатії подолян до неї, більшовики були змушені демонструвати свою «українськість».

Наприклад, 10 січня 1921 року Новоушицький повітвиконком ухвалив рішення, що «всі накази, які виходять з виконкому та його відділів, повинні обов’язково писатися українською мовою». Проте на практиці абсолютна більшість документів виконувалася російською мовою або суржиком, що пояснюється низьким рівнем освіти працівників радянських і партійних установ. Фактично відразу з утвердженням своєї влади на Поділлі більшовики розпочали ліквідацію системи освіти періоду УНР як ідейно ворожої.

У 2013 сайт «Є» писав про те, що проїзд через Замковий міст Кам`янця-Подільського стане платним. Що й сталося невдовзі.

В основі цього рішення лежало дві цілі – впорядкувати рух через Замковий міст та заробити додаткові кошти на ремонт самого мосту, а також інші дороги міста. Проведений моніторинг засвідчив, що щоденно через міст проїжджає в середньому 3 тисяч 150 автомобілів, у тому числі й рейсові автобуси та громадський транспорт.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

49 рік до нашої ери — Юлій Цезар, повертаючись зі завойованої Галлії, перетнув прикордонну річку Рубікон. За тодішніми законами, біля кордонів Риму Цезар мав розпустити армію. Проте він цього не зробив, адже вирішив почати громадянську війну та стати єдиновладним правителем Риму. З того часу вислів «перейти Рубікон» став крилатим.

1863 рік — у Лондоні запущена перша у світі лінія метрополітену протяжністю 3,6 кілометра. У перший день потяги на паровій тязі перевезли 30 тисяч людей.

1920 рік — засновано міжнародна організація Ліга Націй, яка стала прообразом ООН.

1994 рік — в Брюсселі, що у Бельгії, на зустрічі представників країн-членів НАТО прийнято проєкт програми «Партнерство заради миру». До цієї програми у 1998 році приєдналася й Україна.

Цього дня народилися

1875 рік — Костянтин Здобудь-Воля (Блоха), український військовий та громадський діяч часів УНР, полковник Армії Української держави, письменник і повстанський отаман.

1934 рік — Леонід Кравчук, перший президент незалежної України у 1991-1994 роках.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую