ye-logo.v1.2

13 березня: історія, події та факти

Історія 675
Михайло Грушевський на військовому параді у Києві взимку 1917 року
Михайло Грушевський на військовому параді у Києві взимку 1917 року. Фото: uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

13 березня 1917 року увінчалося двома подіями вагомими для історії України. Найперше того дня зі заслання повернувся Михайло Грушевський, який стане очолить Українську Центральну Раду УНР.

Коли почалася Перша світова війна Михайло Грушевський перебував у своєму маєтку в селі Криворівня, нинішньої Івано-Франківської області. Після його повернення у Київ, його заарештували. Його звинуватили у любові до Австрії, шпигунстві та причетності до створення Легіону Українських січових стрільців. У Лук’янівській в’язниці Михайла Грушевського утримували з 28 листопада 1914 до 18 лютого 1915-го. За цей час його допитували не менше 16 разів. Опісля його відправили власним коштом на заслання на територію Росії.

Все змінилося 3 березня 1917 року. Тоді в Києві почалося формування Українська Центральна Рада. Її головою 7 березня заочно обрали Михайла Грушевського. Отримавши телеграму він повернувся з Москви у Київ 13 березня 1917-го.

Згодом політичний діяч, історик і публіцист Дмитро Дорошенко загадував про ті події так: «З його поверненням український рух у Києві зразу відчув досвідчену й авторитетну руку свого керівника. Ніхто в цей час не підходив більше для ролі національного вождя, як Грушевський, ніхто навіть і рівнятися не міг із ним щодо загально признаного авторитету й тої поваги, якою оточувало його все українське громадянство».

Того ж дня сталася ще одна символічна подія. Над будівлею Центральної Ради підняли жовто-блакитний прапор.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1669 рік — Дата підписання Глухівських статей — договору про права українських козаків, укладений між Москвою та козацькою старшиною.

1781 рік — Британський астроном німецького походження Вільям Гершель відкрив Уран — сьому планету Сонячної системи.

1949 рік — Початок діяльності Української Вільної Академії Наук у Канаді.

1961 рік — «Куренівська трагедія» у Києві. Потужний селевий потік із Бабиного Яру, який майже десять років заповнювали відходами виробництва цегельних заводів, прорвав дамбу й затопив історичну місцевість столиці — Куренівку. Внаслідок цього загинули понад півтори тисячі місцевих жителів і пасажирів громадського транспорту.

1997 рік — Україна та НАСА підписали договір про політ у космос першого українського космонавта. Ним став Леонід Каденюк.

Цього дня народилися

1884 рік — Степан Витвицький, український політичний діяч, правник, журналіст, другий президент УНР у вигнанні.

1886 рік — Омелян Бачинський Миколайович, український галицький педагог, редактор, громадсько-культурний діяч.

1942 рік — Михайло Павловський, український державний діяч, політик і науковець. Народився він у селі Ружична, яке нині є мікрорайоном Хмельницького. Михайло Антонович створив власну наукову школу з гіроскопів, навігаційних приладів і комплексів. Під його керівництвом було розроблено унікальне обладнання для наземних випробувань ракетно-космічного комплексу «Енергія-Буран», а після Чорнобильської аварії — дистанційно керовані роботизовані комплекси для проведення робіт з радіоактивними матеріалами. Крім того, Михайло Павловський став автором економічної теорії перехідного періоду та її українського контексту.

1960 рік — Юрій Андрухович, сучасний український письменник, поет та есеїст.

Цей день в історії Хмельниччини

13 березня 2014 року у Хмельницькому виступив «піаніст-екстреміст». Музикант став відомий завдяки виступу перед шеренгою «Беркуту» в Києві на вулиці Грушевського: він грав на піаніно у балаклаві та став своєрідним символом Революції Гідності. У Хмельницький завітав у рамках туру західними містами України, куди його запросили люди у соцмережах. Того дня він зіграв улюблені композиції, але обличчя так і не відкрив. На майданчику перед кінотеатром імені Тараса Шевченка послухати піаніста зібралось чимало людей. Музикант завжди виступав на вулицях, а не в концертних залах, аби кожен був вільним у своєму виборі та бажанні чути музику свободи. 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую