ye-logo.v1.2

19 березня: історія, події та факти

Історія 1245
Вежа має цікаву архітектуру: відкриту червону цеглу, подекуди в поєднанні з білою, привабливий декор
Вежа має цікаву архітектуру: відкриту червону цеглу, подекуди в поєднанні з білою, привабливий декор. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня 112 років тому у Хмельницькому був збудований перший централізований питний водопровід. Використовувався він для потреб військових казарм і складався всього лише з однієї свердловини, водонапірної башти та водопроводу. Свердловина давала 3 500 відер води в годину. В той час. По місту для побутових потреб воду в діжках тоді розвозили приватні водовізники. Брали її з річок — Південного Бугу, Плоскої, Кудрянки. Хмельницький (на той час Проскурів) розташовувався на заболоченій місцевості, тому в районах, що були ближче до річки, в криницях вода була поганої якості і це негативно впливало на епідеміологічний стан. У місті були випадки епідемії вірусних захворювань. А вже в 1929 році довжина водопровідної мережі простяглася на 22 кілометри. До водопостачання тоді підключили 155 будинків.

До речі, першу водогінну споруду Проскурова планують від реставрувати. Ця вежа є історико-архітектурною пам’яткою місцевого значення та має цікаву історію, пов’язану з подіями понад сторічної давнини. Про її побудову, архітектурне рішення та мистецькі можливості раніше сайту «Є» розповів краєзнавець та кандидат історичних наук Сергій Єсюнін.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1474 - у Венеції прийнято акт про охорону винаходів - перший у світі закон про охорону авторського права.
  • 1831 - перше пограбування банку у США: англійський іммігрант Едвард Сміт викрав із «City Bank New York» 245 тисяч доларів - гігантську на ті часи суму. Незабаром злочинця схопилии й засудили до 5 років ув'язнення; велику частину викраденого повернули.
  • 1859 - в Парижі відбулася прем'єра опери Шарля Гуно «Фауст».
  • 1917 - у Києві відбулася 100-тисячна демонстрація під гаслами "Автономію Україні", "Вільна Україна у вільній Росії";. Під час першого українського дня свободи демонстранти роззброїли поліцію.
  • 1918 - за рішенням Центральної Ради 27 студентів, розстріляних більшовиками на станції Крути наприкінці січня, перепоховали на Аскольдовій могилі в Києві. З цього приводу відбулася багатотисячна маніфестація.

Цього дня народилися

  • 1813 - народився Девід Лівінгстон, шотландський місіонер і визначний дослідник Африки, першовідкривач водоспаду Вікторія, названого ним так на честь британської королеви у 1855 році.
  • 1864 - народився Василь Липківський, український церковний діяч, перший митрополит Київський і всієї України відродженої 1921 року УАПЦ, визначний проповідник. Страчений у 1937 році за присудом трійки НКВС.
  • 1895 - народився Максим Рильський, український поет, перекладач, публіцист, громадський діяч, академік АН УРСР.
  • 1904 - народився Марко Вороний, український поет і перекладач. Онук Миколи Вербицького - автора гімну «Ще не вмерла Україна». Репресований і розстріляний на Соловках.
  • 1930 - народилася Ліна Костенко, визначна українська письменниця, поетеса.

Цей день в історії Хмельниччини

У 1917 році 19 березня У Кам’янці-Подільському на підставі телеграми міністра внутрішніх справ, подільський губернатор Олександр М’якінін передав управління Поділлям земству. З цими змінами в місті активізувалася діяльність політичних партій – радикально-демократичної, соціалістів-революціонерів, українських соціал-демократів та інших. Почали діяти Ради громадських організацій, робітничих депутатів. З 29 квітня 1918 року після обрання гетьманом України Павла Скоропадського, українські демократичні сили міста перейшли в опозицію гетьманської влади.

19 березня 1963 року Рада міністрів СРСР затвердила проектне завдання на виконання проектно-пошукових робіт на будівництво Кам’янець-Подільського цементного заводу потужністю 2,4 мільйони тонн цементу за рік. Саме будівництво заводу (зараз ПАТ «Подільський Цемент») розпочалось у 1966 році.

В ці дні 1969 року в Шепетівці так звана «фабрика хімчистки», яка була структурним підрозділом Шепетівського комбінату побутового обслуговування, повідомила через місцеву газету, що освоїла «якісне фарбування нейлонових сорочок». А ще додавала: термін виконання таких замовлень – 10 днів. Нагадаємо, що у 60-х вироби з синтетики мали шалений попит. Адже, хоча в такому одязі, особливо влітку, парко, зовні він виглядав незвично презентабельно. Ну а ще багатьом подобалося, що синтетика практично не мнеться.

19 березня 2018 року в харківському госпіталі помер 48-річний хмельничанин Микола Мужичук, який захищав Україну на Сході. Через тиждень, 26 березня чоловік мав відзначити свій день народження. Микола Мужичук служив у 10 гірсько-штурмовій бригаді. В АТО пішов ще у 2014 році, окрім того займався волонтерством.

Микола Мужичук, служив у гірсько-штормовій бригаді, помер в госпіталі. Фото: з фейсбуку

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую