ye-logo.v1.2

9 квітня: історія, події та факти

Історія 1438
У Кам
У Кам'янці-Подільському 9 квітня 1823 року внаслідок буревію Богородиця костелу нахилилася до сходу. Фото: з архіву редакції

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня 102 роки тому з Хмельницького було здійснено перший в Україні міжнародний авіарейс. Саме 9 квітня 1919 року відбувся перший в історії української авіації міжнародний авіарейс Проскурів-Будапешт.

Проскурів був обраний відправним пунктом з єдиної причини – тут знаходився найближчий до кордонів Угорщини аеродром, який навесні 1919 року перебував в руках Червоної армії. Міжнародна авіалінія Проскурів – Будапешт була організована за ініціативою уряду радянської України для допомоги революційній Угорщині. Перший авіапереліт здійснив пілот Ходорович. Літаки курсували в обидві сторони, перевозили не тільки вантажі, а й пасажирів.

Що ще відбувалося в історії цього дня - читайте в короткому огляді від сайту «Є».

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1667 - у Парижі відбулася перша у світі публічна виставка мистецтв.
  • 1866 - конгрес США прийняв закон про громадянські права, котрий наділяв громадянськими правами всіх уроджених жителів США. Закон поширювався як на білих, так і на кольорових американців, проте корінні жителі країни — індіанці, витіснені в резервації, як і раніше залишились позбавленими правових гарантій.
  • 1930 – у Нью-Йорку вперше публічно продемонстровано роботу відеотелефона (відеофона). Між офісами компаній Bell Laboratories і AT&T встановлено зв'язок, що дозволяв співбесідникам не тільки чути, але й бачити одне одного.
  • 1953 - кінокомпанія "Ворнер бразерз" представила перший 3-D фільм - "Дім воскових фігур".
  • 1959 - американське Національне Агенство з Аеронавитики і Космонавтики (НАСА) оголосило про набір першої групи астронавтів.
  • 1966 - Ватикан скасував Індекс заборонених книжок, який проіснував понад чотири століття й постійно поповнювався. Зокрема, в ХХ ст. до нього увійшло ще 12 видань і станом на 1948 р. нараховувалося понад 4 тисячі.

Цього дня народилися

  • 1821 - народився Шарль-П'єр Бодлер, французький поет і критик.
  • 1879 - народився Андрій Лівицький, український громадсько-політичний діяч, президент УНР в екзилі в 1926-1954 роках.
  • 1926 - народився Г'ю Марстон Гефнер, американський видавець, засновник журналу Playboy.

Цей день в історії Хмельниччини

В центральній частині Старого Міста в Кам’янці-Подільському височить монументальна споруда катедрального костьолу. В середині XVIII століття біскуп Микола Дембовський провів в ньому капітальний ремонт. Саме в цей час відбулася реставрація мінарету та встановлення на ньому мідної постаті Богородицi висотою 3,5метра. Постать була виготовлена в Гданську та встановлена 10 травня 1756 року при дзвонах та стрільбі з гармат в замку. Богородиця стоїть на земній кулі та півмісяці й благословляє місто i край. Навколо голови в неї ореол з 12 зірок. У червні 1820 року блискавка вдарила у підніжжя постаті Богородиці, пройшла серединою мінарету до низу, викликавши пожежу, яку швидко загасили. 9 квітня 1823 року внаслідок буревію Богородиця нахилилася до сходу. Виникла загроза падіння, тому службу Божу тимчасово перенесли до Домініканського костьолу. Керував ліквідацією пошкодження ксьондз Шимон Учта. Вже 25 липня 1823 року богослужіння в Катедрi було поновлене.

У 1954 році розпочато розробку проектного завдання П’ятничанської ГЕС на річці Збруч. У зв’язку з цим 9 квітня 1954 року правління колгоспу села П’ятничани дало згоду на затоплення млина, вартість якого була оцінена в 20 000 карбованців. Загальні збори колгоспників дали згоду на затоплення земель, житлових та господарських будівель людей у зв’язку з підйомом води на 4-5 метрів після закінчення будівництва П’ятничанської ГЕС. За перенесення будівель цих жителів села їм було визначено оплату.

Сайт «Є» 9 квітня 2019 року писав про те, що в Меджибожі експонують унікальну відреставровану знахідку - скляний кубок, що складається з двох частин. Скляну посудину знайдено археологами 2019 року. Щоб склеїти докупи фрагменти реставратори працювали декілька місяців. Кубок складається з двох частин, які з’єднуються між собою за допомогою різьби. Науковці датують його кінцем XVIII – початком XIX століття. Він доволі об’ємний і може вмістити понад півлітра рідини. На склі проглядається рослинно-геометричний орнамент.

Скляну посудину знайдено археологами 2019 року. Фото: з архіву заповідника

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую