ye-logo.v1.2

11 квітня: історія, події та факти

Історія 1761
11-го квітня відзначається Міжнародний день визволення в`язнів нацистських концтаборів
11-го квітня відзначається Міжнародний день визволення в`язнів нацистських концтаборів. Фото: музею історії міста Хмельницький

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Одинадцятого квітня відзначають Міжнародний день визволення в`язнів нацистських концтаборів. Один з таких таборів під час німецької окупації був у Хмельницькому – «Шталаг 355». Це був табір для військовополонених рядового і сержантського складу під час Другої світової війни. Спершу він діяв у окупованій нацистами Україні, потім був переміщений до Німеччини. А створили табір в січні 1942 року в Проскурові (нині м. Хмельницький) і цю адресу він мав до листопада 1943 року.

За інформацією музею історії міста Хмельницький, «Шталаг 355» був розташований у східному передмісті Проскурова в районі Ракове, на території колишніх військових казарм. По периметру він був обнесений колючим дротом і розбитий на квадрати, між якими залишався простір для проїзду возів. Штрафний ізолятор відмежовано від загальної зони табору двома рядами колючого дроту, його охороняла окрема команда. Табір мав 6 філій на території міста та на околицях.

За спогадами молодшого лейтенанта Дмитра Небольсина, який пройшов через шталаг, «на території табору все залишалося як до війни: добротні казарми, акуратні алеї, доріжки, майданчики з турніками і брусами, підвісні умивальники, розраховані на разовий прийом десятків людей — не було тільки трави, вона зникла, її до самих корінців і навіть з корінням вирвали і з’їли полонені, оголивши, утрамбовану тисячами ніг, землю. День в таборі здавався роком, думки весь час були зайняті очікуванням змін і їжі».

Що ще відбувалося в історії цього дня - читайте в короткому огляді від сайту «Є».

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1945 - звільнення в'язнів німецького концентраційного табору Бухенвальд (перед приходом американських військ в'язні повстали й визволили себе самі).
  • 1948 - відбудована після війни мартенівська піч заводу "Запоріжсталь" видала першу плавку.
  • 1953 - у США почався перший конгрес українських студентів Америки.
    На конгресі засновано Центральний союз українських студентських товариств Америки.
  • 1963 - на екрани вийшла кінокомедія Олексія Мішурина та Миколи Літуса "Королева бензоколонки" (Київської кіностудії ім. Довженка) з Надією Румянцевою у головній ролі.
  • 1976 – компанія Apple Computer розробила персональний комп'ютер Apple I, зібраний вручну Стівом Возняком. У липні він надійшов у продаж за ціною 666,66 доларів. На відміну від інших любителів комп'ютерів того часу, які продавались у вигляді комплектів, Apple I був повністю зібраний платі і потребував лише монітор, клавіатуру та блок живлення.

Цього дня народилися

  • 1755 - народився Джеймс Паркінсон, англійський лікар. Першим діагностував запалення апендикса (апендицит, 1812), першим (1817) описав дрижальний параліч, хворобу, яку сьогодні називають "хворобою Паркінсона".
  • 1825 – народився Фердинанд Лассаль, німецький філософ-соціаліст, ініціатор створення Загального німецького робітничого союзу.
  • 1854 – в Кам’янці-Подільському народилася Марія Гаврилівна Подраменцова, яка ввійшла в історію театру як видатна актриса Марія Савіна. Вона з’явилася на світ в сім’ї чиновника, викладача малювання Кам’янець-Подільської чоловічої гімназії Гаврила Подраменцова. Невідомо, як склалася б її доля, якби не пристрасне захоплення батька театром. 1860 року сім’я Подраменцових назавжди покинула Кам’янець-Подільський й переїхала до Одеси. Марія Савіна померла 8 вересня 1915 року в Петрограді (нині — Санкт-Петербург).

Цей день в історії Хмельниччини

11 квітня 1855 року в Тарноруді (Волочиський район) прикордонна варта затримала контрабандистів. Під час ретельно обшуку воза виявили чималу кількість тюків контрабандного чаю. Бюрократичний апарат працював настільки повільно, що розгляд цього правопорушення завершився у 1857 році і цю справу закрили. Оскільки Тарноруда у 19 столітті знаходилися на кордоні Російської та Австрійської імперій, її ніяк не могла оминути контрабандна торгівля. У фонді Проскурівського повітового суду знаходиться кілька справ, які стосуються нелегального перевезення товарів через кордон у цьому містечку як місцевими жителями, так і мешканцями інших місцевостей та іноземцями.

11 квітня 2011 року Хмельниччина зібрала 300 тисяч гривень на будівництво скульптурно-монументальної композиції «Віра, Надія, Любов». Кошти зібрали за місяць. Благодійний рух розпочався у березні, після того, як в підтримку акції відбувся телемарафон на телеканалі «Поділля-центр».

11 квітня 2014 У Хмельницькому з’явилася меморіальна дошка Ніни Косарєвої. Таким чином у місті вшанували знану далеко за межами нашого міста народну майстриню. Ніна Косарєва – майстер народної творчості України, член Національної спілки художників України, член Національної спілки народного мистецтва України, майстер художньої обробки шкіри. Найбільше відомі унікальні вироби зі шкіри Ніни Косарєвої, які можна побачити у багатьох музеях. Меморіальна дошка розташовується на будівлі Хмельницької дитячої школи образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, де з 1999 до 2012 року працювала майстриня.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую