ye-logo.v1.2

12 квітня: історія, події та факти

Історія 1738
12 квітня 1917 року відбулися збори духовенства Проскурівського повіту та загальні збори Проскурівської української громади
12 квітня 1917 року відбулися збори духовенства Проскурівського повіту та загальні збори Проскурівської української громади. Фото: з архіву редакції

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

У світі 12 квітня відзначають Всесвітній день авіації та космонавтики. В Україні ж цей День має назву «День працівників ракетно-космічної галузі України».

Саме цього дня 60 років тому вперше у світі було здійснено орбітальний обліт Землі. Відкривши епоху пілотованих космічних польотів майор Юрій Гагарін. Він зробив один виток навколо земної кулі, який тривав 108 хвилин.

Що ще відбувалося в історії цього дня - читайте в короткому огляді від сайту «Є».

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1903 - у Лондоні на маршрут вийшов перший у світі міський автобус із двигуном внутрішнього згоряння.
  • 1911 - перший безпосадковий політ із Лондона до Парижа здійснив П'єр Прієр на моноплані "Блеріо".
  • 1912 - у Львові в гуртку при Академічній гімназії українські пластуни вперше склали пластову присягу. Гурток цей заснував доктор Олександр Тисовський. Офіційний початок "Пласту" як організації.
  • 1954 - американський співак, гітарист і композитор Білл Хейлі та його група записали платівку з піснею "Rock Around the Clock", що вийшла на перше місце в хіт-параді. Умовна дата народження рок-н-ролу.
  • 1988 - у США вперше видано патент на тварину - лабораторну мишу, поліпшену за допомогою генної інженерії

Цього дня народилися

  • 1879 — народився Андрій Лівицький, український державний діяч, міністр юстиції Директорії УНР (1919-20 рр.), голова Ради Народних Міністрів УНР (1920, 1922-26 рр.), 3-й голова Директорії УНР (1926-48 рр.), 1-й президент УНР в екзилі (1926-54 рр.)
  • 1933 — народилася Монсеррат Кабальє, іспанська співачкаМонсеррат Кабальє, іспанська оперна співачка (сопрано).
  • 1937 - народився Станіслав Конюхов, український і радянський конструктор ракетної техніки, генконструктор дніпропетровського КБ "Південне".
     

Цей день в історії Хмельниччини

Історик і краєзнавець Сергій Єсюнін у своїй статті «Проскурів в роки Української національно-демократичної революції 1917-1920 років» пише, що саме 12 квітня 1917 року відбулися збори духовенства Проскурівського повіту. На них до священнослужителів звернувся один із лідерів національного руху Микола Стаховський. Зокрема, він наголосив про важливість українізація православної церкви.

Цього ж дня також відбулися загальні збори Проскурівської української громади, на яких було багато представників з-поміж селян та місцевої інтелігенції. Збори ухвалили низку рішень. Найголовніші оприлюднили у центральній пресі. Серед них: долучитись до загальноукраїнського руху, церковні суми повернути на придбання українських книжок для продажу їх народу, Євангеліє та промови у церквах повинні бути українською мовою. А до кооперативів звернулися, щоб ті прибутки від операцій віддавали на українські справи. Крім того, на зборах було вирішено на Юрія в кожній церкві відправить панахиду по Тарасу Шевченку.

У другій половині квітня 1919 року поблизу Шепетівки точилися жорстокі бої між частинами Української Народної Республіки та Червоної армії. Так, за інформацією видання «Шепетівський вісник», 12 квітня 1919 року більшовицькі війська за підтримки артилерії та бронепотягів розпочали наступ на Шепетівку. Але силам Корпусу Січових стрільців вдалося втримати містечко. Далі командування Армії УНР поставило завдання наступати з Шепетівки вздовж залізниць у напрямках Проскурова та Мирополя. Українські війська розпочали цей наступ 15 квітня.

Панцерний потяг «Вільна Україна», який брав участь у боях за Шепетівку. Квітень 1919 року. Фото: shepetivka-rada.gov.ua

У науковій статті «Релігійне життя на Поділлі (від найдавніших часів до кінця ХХ ст.)» Віктор і Володимир Морози пишуть, що 12 квітня 1795 року указом імператора Павла І на Поділлі була заснована православна єпархія. Вона отримала назву Брацлавської та Подільської, а згодом була перейменованою на Подільську та Брацлавську. Першим її єпископом був призначений архімандрит Донського монастиря Іоаннікій (Никифорович-Полонський), який був родом з Полонного. Він вніс значну лепту в розвиток цієї єпархії.

12 квітня 1995 року Кабмін прийняв рішення сформувати у Хмельницькому на базі Інститут прикордонних військ України Академію прикордонних військ України. Того ж дня урядовці надали навчальному закладу ім’я Богдана Хмельницького. А через кілька років академія отримала статус Національної. Й нині це єдиний в країні вищий навчальний заклад, який здійснює підготовку офіцерів для Державної прикордонної служби України.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую