ye-logo.v1.2

13 квітня: історія, події та факти

Історія 576
Юзеф Ролле у своєму кабінеті
Юзеф Ролле у своєму кабінеті. Фото: pl.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

У вівторок, 13 квітня, у світі відзначають День ерудита, а ще Всесвітній день рок-н-ролу – свято однодумців, для яких рок-н-рол став не тільки музикою, а стилем і способом життя.

Всесвітній день рок-н-ролу відзначається щорічно 13 квітня, хоча історична подія, яка послужила основою для свята, відбулася днем раніше: 12 квітня 1954 Білл Хейлі (Bill Haley) записав сингл «Rock Around The Clock», що став знаковим в новому музичному напрямку, який швидко подолав кордони США і поширився по країнах і континентах, кинувши виклик суспільству і традиціям. Першою зіркою рок-н-ролу серед виконавців став співак гітарист Білл Хейлі. Його коктейль з ритм-енд-блюзу, кантрі і вуличного сленгу мав приголомшливий успіх. Серед засновників напряму був і легендарний Елвіс Преслі, який став кумиром підлітків і молоді. Його стиль одягу, манери і рухи ставали прикладом для наслідування.

На початку 1960-х з’явився новий стиль в рок-н-ролі – поп-рок. Бітлз - четвірка з Ліверпуля своїми композиціями запустила в світ епідемію «бітломанії». У 1964 році з’явилися «Rolling Stones», що відрізнялися швидким, потужним і технічним звуком.

У 1970-ті роки народився психоделічний рок, яскравими представниками якого з’явилися групи «Pink Floyd», «Deep Purple», «Led Zeppelin», «Black Sabbath». Це десятиліття вважають золотою епохою в розвитку рок-культури. Кінець сімдесятих ознаменувався появою панк-року. Спрощена музична схема вивела на перший план вокал і тексти. У них часто зустрічалася критика уряду, політики, багатих верств суспільства. На хвилі панку злетіли групи «Sex Pistols», «The Clash», «Stooges», Іггі Поп.

У 1980-х роках з’явився жіночий рок, а в практичні 1990-і найяскравішим рок-н-рольщиком був Курт Кобейн і його група «Nirvana».

Що ще відбувалося в історії цього дня - читайте в короткому огляді від сайту «Є».

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1093 рік - У Вишгороді на 63-у році життя помер великий князь Всеволод, останній з так званого триумвірату Ярославичів. Наступного дня він був похований у Софійському соборі в Києві. Через десять днів великокняжий стол посів його племінник Святополк Ізяславич.
• 1928 рік - У Києві відбулась прем'єра фільму Олександра Довженка «Звенигора», німого фільму, знятого в 1927 році.
• 1941 рік - У Москві представниками СРСР і Японії підписано пакт про нейтралітет тривалістю 5 років. Цей договір дозволив багаторічним ворогам звільнити значні військові ресурси, задіяні у протистоянні на спірних територіях в Манчьжурії та Зовнішній Монголії. На початку 1945 року на Ялтинській конференції Йосиф Сталін на прохання президента США Франкліна Рузвельта погодився оголосити війну Японії після перемоги над Німеччиною, і 8 серпня 1945 року Радянський Союз порушив пакт про нейтралітет з Японією, оголосивши їй війну.
• 1953 рік - У лондонському видавництві «Jonathan Cape» вийшов друком перший роман Яна Флемінга «Казино Рояль» про пригоди агента британської розвідки Джеймса Бонда. Книга, накладом 4728 примірників, обгортку до якої намалював сам автор, була продана менше, ніж за місяць і наступного року вийшов додатковий тираж і книга була вперше екранізована.
• 2000 рік - Танення снігів і неперервні дощі на території Словаччини, України, Угорщини, Югославії та Румунії привели до різкого зростання рівня води в Тисі і її притоках, досягнувши рекордної відмітки в 9 метрів поблизу угоського міста Токай. Це привело до затоплення тисяч гектарів землі і підняттю з дна Тиси і Дунаю тон дохлої риби, яка загинула в лютому після скидання в Румунії цианіду у верхів'я Тиси і її приток. Внаслідок повені в Румунії та Угорщині загинуло не менше 10 людей.

Цього дня народилися

• 1519 рік - Катерина де Медічі, королева Франції, дружина короля Генріха II (1547-59 роки життя); матір королів Франциска II, Карла IX і Генріха III, королеви Маргарити.
• 1771 рік - Річард Тревітік, англійський інженер, винахідник парового двигуна високого тиску (1797), першого самохідного пасажирського візка (1801) і першого залізничного локомотива (1804).
• 1808 рік - Антоніо Меуччі, італійський вчений, дійсний винахідник телефону (1860, за 5 років до Александра Белла).
• 1887 рік - Іван Кавалерідзе, український скульптор (пам'ятник Ярославу Мудрому у Києві), кінорежисер («Ключі щастя», «Коліївщина», «Повія»), драматур.

Цей день в історії Хмельниччини

Для підписання українсько-польського союзного договору Симон Петлюра мав заручитися розумінням і підтримкою урядовців і політиків УНР. Тому 13 квітня 1920 року з цією метою у Кам’янець-Подільський з Польщі приїздить міністр юстиції Директорії УНР Андрій Лівицький. Про ті події історик Олександр Завальнюк пише у своїй наукові статті «Місто Кам’янець-Подільський як державний і політичний центр УНР у першій половині 1920 року».

Згідно з нею, Андрій Лівицький з’ясовував, що окремі міністри не виступали проти проєкту угоди, але наголошували на його важких умовах. Фактично такі ж думки висловили представники соціалістів-самостійників, народних республіканців, соціалістів-федералістів та хліборобів. Підтримали документ професійні організації залізничників, поштовиків та телеграфістів і Українська Національна Рада. Проте українські і єврейські соціал-демократи й есери поставились до проєкту угоди «невиразно», проте обіцяли не агітувати проти нього. А вже 16 квітня представники чотирьох соцпартій скликали у Кам’янці-Подільському спеціальну нараду, яка однозначно висловилася проти польського військового походу на територію УНР. Есери додатково вирішили відкликати своїх представників зі складу уряду.

Зрештою союзна угода з Польщею або ж «Варшавський договір» був підписаний 22 квітня 1920 року. Згідно з ним, в обмін на визнання незалежності УНР і військову допомогу Симон Петлюра погоджувався визнати українсько-польський кордон по річці Збруч і далі по Прип’яті до її гирла.

Крім того, з Кам’янцем-Подільським пов’язана низка інших історичних подій. Зокрема, 13 квітня 1898 року було затверджено положення про стипендію імені Йосипа Ролле при Кам’янець-Подільській чоловічій гімназії. Вчений від 1860 року працював лікарем у Кам’янці-Подільському та досліджував історію краю.

Цей день також пов’язаний з історією Теофіполя, який впродовж XV-XVII століть називався Камінь, у XVII столітті — Човганський Камінь, а впродовж 1681-1740 років — Човган.

Саме 13 квітня 1568 року пані Чолганська здійснила дарчий запис своєму чоловікові на половину маєтків у Камені та деяких інших населених пунктах. На той час у Камені вже функціонувала фортеця. Про це загадує у свій науковій статті «Міста і містечка Південно-Східної Волині у документах Кременецького земського суду (друга половина ХVІ – перша чверть ХVІІ ст.)» Олександр Байдич.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую