ye-logo.v1.2

26 квітня: історія, події та факти

Історія 1423
35 років тому сталася аварія на Чорнобильській АЕС.
35 років тому сталася аварія на Чорнобильській АЕС.. Фото: з архіву редакції

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

26 квітня 1986 року о 01:23 на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції стався вибух, який повністю зруйнував реактор. Зупинити активне виверження радіоактивних речовин зі зруйнованого реактора вдалося лише до кінця травня 1986 року мобілізацією значних ресурсів і ціною масового опромінення тисяч ліквідаторів. Подоляни теж брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Перша група чисельністю 60 осіб на 10 пожежних автомобілях була відправлена у зону аварії 9 травня 1986 року. 8 відділень подільських пожежників увійшли до складу зведеного загону пожежної охорони Житомирської області. Два відділення (із Шепетівки та Кам'янця-Подільського) несли чергування в Чорнобильській ВПЧ.

Донедавна ще дев’ять сіл на Хмельниччині мали статус четвертої зони посиленого радіологічного контролю через аварію на ЧАЕС. Ще кілька років тому в селах Ніверка, Чорнокозинці, Нововолодимирівка та Шустівці, що на Кам’янеччині, у Вікторівці, Шидлівцях, Малій Зеленій, Великій Зеленій та Крикові на Чемеровеччині більше чверті століття постійно перевіряли людей, воду та продукти харчування на радіацію.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1514 - польський астроном Миколай Коперник провів своє перше спостереження за Сатурном. На підставі цього і наступних спостережень він зробив висновок про геліоцентричний принцип побудови Сонячної системи.
  • 1840 - у Петербурзі вийшло друком перше видання "Кобзаря" Тараса Шевченка.
  • 1999 - комп'ютерний вірус "Чорнобиль" вразив до півмільйона комп'ютерів у світі.

Цього дня народилися

  • 1798 - народився Ежен Делакруа, французький художник, один з найвизначніших представників французького романтизму.
  • 1890 - народився Микола Зеров, визначний український поет-неокласик, літературознавець, критик і перекладач, професор Київського університету. Репресований і розстріляний на Соловках.
  • 1900 – народився Чарльз Френсіс Ріхтер, американський сейсмолог (шкала виміру сили землетрусу, 1935).

Цей день в історії Хмельниччини

У 2011 році цього дня у Хмельницькому відкрили пам’ятник «Героям та жертвам Чорнобиля». Роботу архітектора Сергія Козака та скульптора Автанділа Гігаурі розташували на перехресті вулиць Кам'янецької та Прибузької. На спорудження та виготовлення пам’ятника з міського та обласного бюджету витратили 810 тисяч гривень.

26 квітня 1913 року в Києві обвінчалися Тетяна Лаппа і Михайло Булгаков. Згодом обоє вони деякий час провели на Поділлі. Навесні 1916 року Михайло склав прискорений випускний екзамен і, не чекаючи отримання диплома, як доброволець Червоного Хреста, виїхав на Південно-Західний фронт - в Кам'янець-Подільський військовий госпіталь. Услід за чоловіком до міста приїхала Тетяна.

Хірургічні відділи призводного госпіталю в Києві 1915 року, напередодні німецького прориву, були перевезені в Кам'янець, вони увійшли до складу госпіталю Червоного Хреста. Госпіталь розмістився в корпусах колишньої губернської земської лікарні, яка займала майже квартал. Поряд були двоповерхові будинки лікарняного гуртожитку, де оселилися Булгакови.

Булгаков проводив операції, а Тетяна Миколаївна, яку він влаштував у госпіталі сестрою милосердя, допомагала йому та іншим лікарям під час операцій, стерилізувала перев'язочний матеріал та інстументи. Булгаков дуже серйозно ставився до роботи і часто вночі йшов до госпіталю, в палати - він завжди турбувався про стан оперованих і часто затримувався там до ранку.

Тетяна Лаппа згадувала: «Я приїхала до Кам'янця-Подільського на початку травня (1916 року). Жили ми в казенних лікарняних квартирах при великій губернській лікарні, де розташовувався госпіталь. Міша багато оперував і дуже втомлювався, іноді стояв за операційним столом безперервно цілу добу, але все ж ми декілька разів робили прогулянки по місту, зупинялися біля його визначних пам'яток, милувалися пейзажами у вечірньому серпанку, які відкривалися за баштами фортеці, біля старовинних брам, сходів і будинків. Мені здається, що ця неповторна панорама якимось чином знайшла відображення в описі Єршалаїма в «Майстрі і Маргариті».

У червні, під час Брусиловського прориву, фронт просунувся далеко на захід, і Михайло Булгаков разом із госпіталем опинився в Чернівцях.

У Кам'янці-Подільському Булгаков з дружиною жили в казенних лікарняних квартирах при великій губернській лікарні, де розташовувався госпіталь. uk.wikipedia.org

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую