ye-logo.v1.2

На Хмельниччині встановлюють пам’ятник на братській могилі вояків Армії УНР

Історія 3734
Дослідниками доведено, що у тій братській могилі лежить 26 полеглих вояків
Дослідниками доведено, що у тій братській могилі лежить 26 полеглих вояків. Фото: ілюстративне old.uinp.gov.ua

Це найбільша з відомих досліджених могил вояків армії УНР на території області.

У селі Великі Зозулиці на Красилівщині розпочали спорудження пам’ятника на братській могилі вояків Армії УНР. Саме тут у бою з більшовиками загинули 26 козаків та старшин 6-ї Запасової стрілецької бригади Армії УНР у липні 1920 року.

Цей масштабний проєкт реалізовує благодійний фонд «Героїка». Зводять пам’ятник на благодійні пожертви. Наразі тут уже протягом двох тижнів ведуться будівельні роботи: ділянку розпланували та залили фундамент під меморіал. Також працюють над виготовленням флагштоку для прапора, який буде встановлений поруч з меморіалом.

Запроектований пам’ятник являтиме собою муровану стіну, понад два метри заввишки, в центрі якої буде розташовано рельєфне зображення хреста Симона Петлюри з лавровими вінками обабіч нього. У підніжжі хреста заплановано розмістити гранітну плиту із присвятою загиблим воякам. Монумент буде встановлено на невеликому п’єдесталі, до якого вестимуть бетонні сходи.

Пам’ятник являтиме собою муровану стіну, понад два метри заввишки, в центрі якої буде розташовано рельєфне зображення хреста з лавровими вінками обабіч нього. У підніжжі хреста розмістять гранітну плиту із присвятою загиблим воякам. Фото: geroika.org.ua

За словами Павла Подобєда, керівника благодійного фонду «Героїка», закінчити встановлення меморіалу мають бажання до річниці бою за Великі Зозулинці, який відбувся 7 липня. Утім, додає він, все залежатиме від наявних коштів.

«Пам’ятник встановлюємо за благодійні пожертви, - каже Павло Подобєд. - Остаточна вартість проєкту 260 тисяч гривень, зібрано наразі половину, тож збір коштів ще триває. Дуже вдячні усім, хто допомагає і матеріально, і роботою, адже цей проєкт того вартий».

За його словами, нині це найбільша з відомих досліджених могил вояків армії УНР на території Хмельниччини.

«Це одна з небагатьох локацій, де проводилися професійні дослідження та офіційні розкопки із залученням антрополога, - зазначає Павло Подобєд. - Дослідниками доведено, що у тій братській могилі лежить 26 полеглих вояків».

Історична довідка. У 1920-му Великі Зозулинці та довколишні села стали ареною запеклих боїв між частинами Армії Української Народної Республіки та Червоної армії.

Під час одного з таких боїв, що розгорнувся безпосередньо у Великих Зозулинцях 7 липня 1920 року, до більшовицького полону потрапили козаки та старшини з 6-ї Запасової стрілецької бригади Армії УНР.

Після відмови перейти на службу до ворога червоноармійці пограбували полонених і стратили їх. Хорунжому 6-ї Запасової стрілецької бригади Кобилянському, який дістав вогнепальне поранення і поранення від удару списом, вдалось врятуватися з-під розстрілу через раптову атаку 13-ї дивізії Війська Польського, що повела наступ на Великі Зозулинці.

Обставини страти українських полонених були докладно описані Кобилянським командиру бригади полковнику Гнату Порохівському і невдовзі знайшли відображення у рапорті комбрига на ім’я командувача запасовами частинами Армії УНР.

11 грудня 2018 року у Великих Зозулинцях українських вояків перепоховали за християнським звичаєм та з військовими почестями. Фото: з сайту Українського інституту національної пам’яті

У жовтні 2018 року року співробітниками комунального підприємства Львівської обласної ради «Доля», на замовлення Українського інституту національної пам’яті, була досліджена поховальна яма на території села Великі Зозулинці. У ямі виявили останки 26-ти людей зі слідами насильницької смерті. Характер розташування останків підтвердив свідчення історичних джерел та місцевих старожилів. 11 грудня 2018 року у Великих Зозулинцях українських вояків перепоховали за християнським звичаєм та з військовими почестями.

Кожен, хто бажає, може долучитися до збору коштів на спорудження меморіалу загиблим воїнам Української Народної Республіки.

————————————————
ПриватБанк: 4149 6090 0301 3192, Цюпка Наталя Романівна
————————————————
Найменування юр. особи: Благодійна організація «Благодійний фонд «Героїка»
Код ЄДРПОУ: 38697076
Валюта рахунку: UAH
№ рахунку: UA343510050000026005602566300
Назва банку: Публічне акціонерне товариство «УкрСиббанк»
МФО (код банку): 351005
Призначення платежу: Благодійний внесок
————————————————
PayPal: [email protected]
————————————————
Patreon: https://www.patreon.com/heroyika

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую