ye-logo.v1.2

День пам’яті жертв політичних репресій та відкриття стадіону в Хмельницькому – 16 травня в історії

Історія 2608
16 травня - день пам
16 травня - день пам'яті і скорботи про жертви, які загинули або постраждали в Україні в наслідок політичних репресій комуністичного режиму. Фото: khm.gov.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

16 травня - День пам’яті жертв політичних репресій. Згідно з Указом Президента України від 21 травня 2007 року, вшанування пам’яті жертв політичних репресій комуністичного режиму відбувається щороку у третю неділю травня. Це День пам’яті і скорботи про жертви, які загинули або постраждали в Україні в наслідок політичних репресій комуністичного режиму.

Як відомо 2 червня 1937 було прийнято постанову Політбюро ЦК ВКП (б) «Про антирадянські елементи», відповідно до якого 5 серпня 1937 вийшов наказ НКВС СРСР, який поклав початок масових репресій. Вже до середини листопада 1938 року без суду було винесено 681 тисяч 692 смертних вироки, які виконувалися негайно. Більше 1,7 мільйонів людей було відправлено в табори.

За інформацією Музею історії міста Хмельницького, під репресії комуністичної влади у 1937-1938 роках у нашій області (Кам`янець-Подільська область утворена 22 вересня 1937 р.) потрапила понад 41 тисяча осіб. Офіційно розстріляно 12667 осіб.

Серед відомих та встановлених нині місць, створених у 1960-х -1970-х роках і засекречених комуністичною владою, масових захоронень закатованих людей у місті Хмельницькому офіційно визнані два.

Перше - на території старого міського кладовища по нинішній вулиці Кам`янецькій в районі вулиць Чехова і Толстого, в ділянці майстерень-гаражів та складу пально-мастильних матеріалів комунального АТП № 222801.

Друге - в мікрорайоні Заріччя, за старим кладовищем, на розі вулиць Ст. Бандери і пр. Миру, а саме, за пам`ятником на братській могилі воїнів-визволителів, що загинули в березні 1944 р., поблизу збудованої у 1995 р. швейної фабрики – нині ЗАТ «Хмельницьклегпром».

Свого часу сайту «Є» політв’язень Зіновій Комарницький (нині покійний) розказав як за любов до України йому присудили 25 років ув'язнення.

Цей день в історії Хмельниччини

16 травня 1950 року у Хмельницькому урочисто відкрили стадіон «Динамо» (нині стадіон Поділля). Це був перший спортивний стадіон, який в той час можна було назвати сучасним. Його будівництво було проведено у рекордно короткий термін – півтора місяця. На ділянці спорудили трибуни на 4000 місць , із них сидячих — 1750, центральний вхід, встановили огорожу, вирівняли ділянку під футбольне поле. Найскладнішим виявилися гідромеліоративні роботи через те, що територія стадіону довгий час служила міським смітником. Вже на початку 1960 року постало питання про реконструкцію нового стадіону. Хмельницька футбольна команда «Динамо” одержала статус майстрів і право виступати в чемпіонатах СРСР і виявилося, що міський стадіон не відповідає вимогам проведення матчів такого рівня.

У 2013 році цього дня стартували змагання за Кубок Поділля з повітроплавання. Поборотись за Кубок у небі над Кам'янцем зібралось більше десятка аеростатів з України та Польщі.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1648 рік - Під Жовтими Водами військо Богдана Хмельницького, підтримане татарською кіннотою Тугай-бея, здобуло свою першу перемогу над армією Речі Посполитої, очолювананою ніжинським старостою Стефаном Потоцьким.
• 2004 рік - Українська співачка Руслана Лижичко з піснею «Дикі танці» виграла 49-й пісенний конкурс «Євробачення» у Стамбулі, здобувши тим самим право вперше провести конкурс в Україні.

Цього дня народилися

• 1817 рік - Микола Іванович Костомаров, український історик («Богдан Хмельницький», «Руїна», «Мазепа», «Павло Полуботок»), етнограф («Історія козацтва в південноруських народних піснях»), письменник («Сава Чалий», «Переяславська ніч»).
• 1895 рік - Тодось Осьмачка, український письменник, поет, перекладач.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую