ye-logo.v1.2

Кам'янець-Подільський у воді, фестиваль народних танців — 16 червня в історії

Історія 3366
У Кам'янці-Подільському минулого року цього дня пройшла злива, внаслідок якої підтопило окремі ділянки міста
У Кам'янці-Подільському минулого року цього дня пройшла злива, внаслідок якої підтопило окремі ділянки міста. Фото: з фейсбуку Михайла Костенка

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Торік 16 червня Кам’янець-Подільський накрила злива. Через дощ, який тривав близько десяти хвилин, підтопило кілька вулиць міста. Найбільше постраждав центр Кам’янця – проспект Грушевського в районі центрального ринку перетворився на водойму. У полоні опинилися автомобілі, а пішоходам довелося пробиратися вулицею, йдучи по коліна у воді.

Зливова каналізація не могла впоратися з таким об’ємом води. Вода зійшла з вулиць за пів години. Через зливу не стало й світла.

Крім проспекту Грушевського, затопило Новопланівський міст та вулицю Гагаріна в районі дитячого садочка. Також на вулиці Князів Коріатовичів водою вимило частину бруківки.

Цей день в історії Хмельниччини

Юрій Блажевич у статті «Чудодійні ікони Поділля: історичний вимір» наводить досить незвичний випадок, який стався у селі Колісець Теофіпольського району. Там 16 червня 1835 року дружину місцевого селянина Сави Кватирчука, яка тікала від грози, вразила блискавка. Після удару струмом вона не проявляла ознак життя, тому родина вирішила, що вона померла. За звичаєм на третій день перед похованням її перевезли до церкви, де священник відправив заупокійну службу. Після служби Сава попросив священник, щоб той помолився акафіст (довгий піснеспів прославлення — авт.) Святому Миколаю, ікона якого у цій церкві вважалася чудотворною.

Коли священник закінчив молитву, жінка ожила і підвелася. Вона почувалася здоровою, ніби й не пережила удару блискавки. Письмові джерела не повідомляють про подальшу долю Катерини та Сави Кватирчуків, але місцеві селяни вважають, що чудо сталося завдяки іконі Святого Миколая. За переказами місцевих, її Іван Злий у 1248 році знайшов на згарищі церкви, спаленої татарами. На подив селянина її зовсім не торкнувся вогонь. З того часу ікона зберігалася у церквах Колісця.

Російською імперією впродовж 1905-1907 прокотилася перша революція, яка також торкнулася Поділля. Зокрема, у цей період у селі Шустівці (нині село Кам’янець-Подільського району) сталося заворушення. Про це у статті «Скарги поміщика Арсенія Косякова як джерела про аграрний рух села Шустовець Кам’янецького повіту другої половини 1907 року» пише історик Віталій Рендюк.

Про селянські заворушення у Шустівцях поміщик Арсеній Косяков зазначав у телеграмі від 5 липня 1907 року, яку адресував Подільському губернатору Олександру Ейлеру. Так, у ніч з 15 на 16 червня невстановлені особи зруйнували частину кам’яної стіни, яка була межею між поміщицькими землями для обробітку і селом. Вони витоптали коноплю та викосили по кілька сажнів кукурудзи на городах селян, які напередодні працювали на землі Косякова. Крім цього, по селі було розкидано листи з погрозами селянам спалити їхні хати, якщо вони самі та їх діти будуть служити й працювати в економії. Зруйновану раніше кам’яну стіну було відновлено, але наступної ночі вчергове розкидано, а від поміщика навіть втік прикажчик.

Бунтівники й надалі нищили майно поміщика. Двох з них затримали селяни, але поліція їх не арештувала. Й саме у 1907 році Арсеній Косяков прийняв рішення про поступовий продаж своїх володінь у селі Шустівці. Останню земельну ділянку він продав у 1912-у й емігрував у Францію.

16 червня 2014 року у Хмельницькому розпочалась реконструкція Привокзальної площі. Тоді фонтани, тротуари, ліхтарі та все інше було тільки в планах і проєктах. Роботи виконувало Хмельницьке будівельно-монтажне управління №69. Того року вартість робіт була оцінена у 2 мільйони 100 тисяч гривень.

У фестивалі «HlushenkovFolkfest» в 2019 році взяли участь колективи з Польщі, Литви, Вірменії, Туреччини, Чилі та України.

У 2019 році 16 червня у Хмельницькому завершився Міжнародний фестиваль-конкурс народної хореографії «HlushenkovFolkfest». Того року він тривав чотири дні. На нього завітали танцювальні колективи не лише з України, а й з Польщі, Литви, Туреччини, Вірменії та навіть Чилі. Останній день фестивалю розпочався святковою ходою центральною вулицею міста. Найбільше уваги до себе привернули чилійські артисти. Вони були одягнені у карнавальні костюми, які мають ще дохристиянське коріння. За ними йшли місцеві колективи, а далі — інші закордонні гості. Коли колона зупинялася, кожен показував власний етнічний танцювальний номер. А завершився торішній «HlushenkovFolkfest» нагородженням призерів і гала-концертом.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1903 - у США зареєстровано торговельну марку "Pepsi-Cola"
  • 1934 - у Харкові відкрився перший з'їзд письменників України. Створено Спілку письменників України.
  • 1963 – відправилась у політ перша у світі жінка-космонавт 26-літня Валентина Володимирівна Терешкова. Здійснивши за 71 годину 48 обертів навколо Землі, Терешкова успішно приземлилась.

Цього дня народилися

  • 1723 - народився Адам Сміт, визначний шотландський економіст і філософ, основоположник сучасної економічної теорії
  • 1896 - народився Жан Пежо, французький автопромисловець, засновник концерну "Пежо".
  • 1951 – Роберто Дюран, панамський боксер. З 1972 по 1990 роки володів титулами чемпіон світу за версіями WBA і WBC у чотирьох вагових категоріях. Вважається кращим легковаговиком 20 століття.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую