ye-logo.v1.2

Тунгуський метеорит і пожежа у костелі — 30 червня в історії

Історія 3384
Повалені дерева в районі вибуху тунгуського метеорита
Повалені дерева в районі вибуху тунгуського метеорита. Фото: uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня 1908 року в басейні річки Підкам’яна Тунгуска, що у Східному Сибіру, впав або точніше вибухнув, так званий тунгуський метеорит. Потужність вибуху була подібна до водневої бомби. Як наслідок, на території в понад 22 тисячі кілометрів було повалено дерева. Загалом вибухову хвилю відчули у різних куточках планети. А вночі у небі від Атлантичного океану до Сибіру бачили, як світяться хмари.

Представники корінного народу евенки (їх стара назва тунгуси), які перебували за кілька десятків кілометрів від епіцентру вибуху, найдетальніше описали тогочасні події. Вони стверджували, що спершу був землетрус, далі почали падати дерева і прокотився грім. Далі був ще один землетрус, сильний жар, від якого хвоя та мох почали горіти. Тоді з’явилося «друге сонце»…

Побачити не звичні атмосферні явища можна було й на території нинішньої Хмельниччини. Про це у своїй книзі «Незнане Поділля» пише історик і краєзнавець Сергій Єсюнін.

«В усіх куточках Поділля спостерігалося дивне явище: сонце вже давно зайшло, а ніч фактично не наставала. У верхніх шарах атмосфери на північно-східному боці неба з’явилося жовте сяйво, яке згодом освітило небо так, що, як згадували очевидці, «можна було вільно читати». Через деякий час сяйво набуло червоного відтінку біля горизонту. Така «світлова гра» продовжувалася до ранку і одночасно супроводжувалася різким холодним вітром», — зазначив Сергій Єсюнін.

Й досі немає єдиної думки щодо походження тунгуського метеориту. Вже під час перших досліджень не було виявлено ні кратера, ні значних частинок небесного тіла. Крім того, були відсутні сліди радіоактивного забруднення. Однак пізніше під час аналізу частинок на місці падіння були виявлені дрібні сплавлені кульки силікатів і магнетиту. Деякі науковці розглядають версію, що це могло вибухнути ядро невеликої комети. Є й більш екзотичні теорії. Наприклад, падіння корабля інопланетян.

Цей день в історії Хмельниччини

Знову повернемося до історії костелу Святих Апостолів Петра і Павла, що у Кам’янці-Подільському. У ніч з 29-го на 30 червня 1862 року пожежа знищила весь дах цього храму. Щоб відновити костел, віряни жертвували останні збереження, персні, намиста. Допомагали навіть представників інших конфесій. Й 7 грудня 1862 року єпископ Антоній Фіалковський відправляв урочисте богослужіння у відновленому храмі.

Однак імператор Олександра II 5 липня 1866 року своїм указом ліквідував Кам’янецьку дієцезію. Відтак її очільник Антоній Фіалковский залишив місто, а костел став парафіяльним.

30 червня 1941 року німецькі літаки бомбардували Кам’янець-Подільський. Вони повністю зруйнували центр старої частини міста з його унікальними історичними й архітектурними пам’ятками. Також пошкодили Новопланівський міст. Втрат зазнали не лише військові, а й мирне населення — усі міські лікарні були переповнені пораненими.

Цього дня у 2015 році під час несення служби в районі Волновахи ворог поранив солдата 72-ї окремої механізованої бригади Володимира Малярчука. Герой був родом зі села Божиківці колишнього Деражнянського району. Він отримав поранення у голову, через що 6 липня помер у Дніпропетровській обласній клінічній лікарні імені Мечникова.

У Хмельницькому 30 червня 2019 року відбувся чемпіонат України зі стронгмена серед професіоналів. Дванадцять спортсменів з різних куточків України змагались у черговому етапі кубка України. На змагання атлети приїхали у Хмельницький з Вінниці, Львова, Закарпаття та Києва. Також у чемпіонаті взяли участь й хмельницькі спортсмени: чемпіон Європи з важкої атлетики Олександр Пелешенко та володар Кубку України 2017 року Богдан Лук’яненко. Судив учасників зірковий український силач Василь Вірастюк.

Перед глядачами стронгмени тягнули восьмитонну вантажівку, носили 130-кілограмові валізи та 150-кілограмові гирі. В результаті п’яти силових змагань команда з Вінниці здобула «золото», кияни посіли другу сходину, а третю — хмельницькі стронгмени Богдан Лук’яненко й Олександр Пелешенко. 

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1908 рік — В Одесі пройшов перший у Російській імперії політ на аеростаті, тобто повітряній кулі.

1941 рік — Українські Національні збори у Львові проголосили Акт відновлення Української Держави й створили Українське Державне Правління. Його очолив член ОУН Ярослав Стецько.

Цього дня народилися

1907 рік — Роман Шухевич (Тарас Чупринка), український політичний і державний діяч, військовик. Член галицького крайового проводу ОУН, командир з боку українців військового підрозділу «Нахтігаль», генерал-хорунжий, головнокомандувач Української повстанської армії, голова Секретаріату УГВР.

1966 рік — Майк Тайсон, відомий боксер, чемпіон світу з боксу 1986-1990 років.

1975 рік — Ральф Шумахер, німецький автогонщик, пілот Формули-1.

Читайте також: На Хмельниччині досліджують трипільське поселення, відоме унікальною керамікою

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую