ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

Перша аварія у Хмельницькому та спекуляція на жіночій білизні — 5 липня в історії

Історія 2770
Перший у світі моторизований омнібус, 1895 рік
Перший у світі моторизований омнібус, 1895 рік. Фото: en.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Нинішній мікрорайон Хмельницького Ружична до 1981 року було приміським селом. Перша згадка про нього датована 1543 роком, коли цим поселенням володів подільський рід Ярмолинських-Сутковських. Ймовірно, що назва села походить від польського слова «ружа», тобто троянда.

До речі, саме у селі Ружична сталася перша в історії Хмельницького та загалом Поділля автомобільна аварія, внаслідок якої загинула людина. Історик та краєзнавець Сергій Єсюнін у книзі «Вулиці Хмельницького» пише, що ця дорожньо-транспортна пригода трапилася 5 липня 1913 року. Того дня Кам’янецьким шосе до Проскурова їхав омнібус (фактично попередник автобуса — багатомісний візок на кінській тязі, але й траплялися моторизовані омнібуси — авт.). Дорогою у Ружичній він на смерть збив місцевого трирічного хлопчика Прокопа Дармограя.

Цей день в історії Хмельниччини

Польський король Станіслав Август Понятовський 5 липня 1792 року підтвердив Магдебурзьке право для Смотрича. Це місто (нині селище міського типу в Кам’янець-Подільському районі) згадується ще у руських літописах. Відомо, що Смотрич заснували князі Коріятовичі після 1362 року, адже станом на 1375-й поселення вже існувало. Князі зробили Смотрич столицею Подільського князівства. Лише у 1385-му цей статус перейшов до Кам’янця.

У 1375 році місто належало подільському князю Олександру Коріатовичу, а його брат Юрій мав тут резиденцію. У 1427-му й 1448-му роках Смотрич постраждав від татар. А у 1448 році отримав Магдебурзьке право. Справжню славу містечку принесла родина Смотрицьких, з якої вийшли відомі духовні діячі Герасим Смотрицький і Мелетій Смотрицький.

5 липня 1960 року в одній з газет Хмельниччини вийшла замітка з назвою «Таємний філіал». Її автор розповідав про трьох жителів Шепетівки, які вдома виготовляли дефіцитну жіночу білизну, а потім продавали її на центральному колгоспному ринку за «спекулятивними» цінами. Таке на той час незаконне підприємство складалася з фельдшерки, її сусідки й дружини працівника паровозного депо.

А 5 липня 1993 року в Кам’янці-Подільському у Домініканському костелі спалахнула велика пожежа. Тоді повідомлялось, що подія сталась через недбальство працівників швейної фабрики. Полум’я знищило відновлені завершення вежі та келій — результати кількарічної праці реставраторів, а також — автентичні унікальні конструкції костельного даху ХІХ століття.

5 липня 1994 року полум’я охопило дзвіницю Домініканського костелу в Кам’янці-Подільському. Фото: podolyanin.com.ua

5 липня 1994 року полум’я охопило дзвіницю Домініканського костелу в Кам’янці-Подільському. Фото: podolyanin.com.ua

5 липня 2015 року в зоні проведення ООС загинув Володимир Стефанцев. Воїн був родом зі села Драганівка колишнього Чемеровецького району. Його мобілізували у січні 2015-го. 41-річний Герой загинув у селі Кременівка Донецької області.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1919 рік — Дев’ятигодинний бій з більшовиками завершився перемогою військ Української Народної Республіки і зайняття ними Жмеринки. Однак червоноармійці, відступаючи, підірвали тунель і зіпсували 36 паротягів.

1941 рік — У Кракові німецькою поліцейські заарештували й депортували в Берлін провідника ОУН Степана Бандеру.

2014 рік — У Донецькій Українські війська звільнили від бойовиків так званої «ДНР» міста Слов’янськ та Краматорськ Донецької області.

Цього дня народилися

1889 рік — Жан Кокто, французький письменник, кінорежисер, художник й актор.

1919 рік — Олена Скоропадська, молодша дочка останнього гетьмана Української держави Павла Скоропадського. Вона з 1975 року очолювала Союз гетьманців-державників — політичну монархічну організацію, засновану її батьком.

Читайте також: Напівмарафон у Хмельницькому: сотні бігунів та епатажний блогер (ФОТО + ВІДЕО)

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую