ye-logo.v1.2

Янголи на дзвонах: таємниці годинника на Ратуші в Кам’янці-Подільському

Історія 4030
Ратуша в Старому місті Кам
Ратуша в Старому місті Кам'янця-Подільського – одна з візитівок туристичного міста. Фото: з архіву

Історія дзвонів починається з Домініканського костелу святого Миколая, що розташований неподалік Ратуші.

Ратуша в Старому місті Кам’янця-Подільського – одна з візитівок туристичного міста. Ця історична будівля – колишній Будинок польського магістрату з цікавою історією. В XVII столітті у пивницях Ратуші містилися камери для тортур інквізиторського суду. Ще й нині там, в музейній експозиції, можна побачити знаряддя для тортур.

А от окрасою вежі Ратуші є годинник, встановлений у XVIII столітті. І навіть нині відбиває час. А дзвону, який тут встановлений, вже майже триста років. Щоправда, зараз тут можна почути лише один дзвін, але колись було два. Про їх цікаву історію розповіли співробітники Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника.

Історія дзвонів Ратуші починається з Домініканського костелу святого Миколая.

«Костел згадується уперше у 1370-у році, - розповідає Ярослава Петелько, молодша наукова співробітниця музею. - Тоді храм був дерев’яний. Та в 1420-у році під час пожежі костел зазнав руйнації. Згодом його відбудували вже кам’яним. Звели тут і дзвіницю. Саме на ній пізніше встановили два дзвони».

Історія дзвонів Ратуші починається з Домініканського костелу святого Миколая.

Екскурсовод Людмила Чайковська додає, що здавна на теренах нашого краю Домініканським орденом опікувалися магнати Потоцькі. Згідно з їхнім родинним переказом, одного зі шляхтичів роду з османської неволі визволив чернець-домініканець. Ця історія знайшла відображення на одній з фресок, яку можна побачити в одній з каплиць цього Домініканського костелу.

Варто згадати, що в період з 1762-го по 1799 роки Кам’янець перебував під пануванням турків. В цей час Домініканський костел перетворили на мечеть на честь улюбленої дружини Мехмеда IV хасекі Рабії Гюльнуш. Він став другим за значимістю мусульманським храмом. До наших часів на території костелу зберігся мінбар - так звана проповідницька кафедра. Це невелике підвищення зі сходами, якими піднімався муедзин проводячи намаз (п'ятиразову щоденну обов'язкову молитву мусульман).

Після того, як турки покинули Поділля, відбудовою храму зайнявся Міхал Францішек Потоцький. Саме він і замовив у Львові, у відомого ливарника Теодора Полянського, два дзвони для цього храму. Відлили їх у 1753 році (XVIII століття).

«За словами теперішнього настоятеля храму ксьондза Алоїза, донині на дзвіниці Домініканського костелу збереглися ніші, де було встановлено циферблати годинника на чотири сторони світу, які сповіщали мешканцям міста про час», - додає Людмила Чайковська.

Встановили нові годинники і на Ратуші. Але вже на початку ХІХ століття. Утім, щоб відбивати потрібну годину - дзвонів не було. І в 1884 році тодішня міська влада вирішила викупити дзвони для Ратуші з Домініканського костелу. Вартували вони – 500 рублів сріблом.

В 1884 році міська влада вирішила викупити дзвони для Ратуші з Домініканського костелу. Фото: з фейсбук-сторінки проєкту Пам’ятки України на фото першої третини ХХ ст.

Цікаво, що дзвони вилиті із міді та срібла. Вага одного – 101 центнер, а іншого – 93 центнери.

Як розповідає Ярослава Петелько, на дзвоні, який нині відбиває час на Ратуші, є написи латинською мовою, які свідчать про автора та дату виготовлення – 1753 рік: «Також у верхній частині на дзвонах зображено чотири обличчя янголів, іконографічне зображення Ісуса Христа у виноградній лозі та герб Потоцьких – Пилява».

Після Другої світової війни дзвони і далі розташовувалися у Ратуші. Однак, будівля під час визволення міста в 1944 році сильно постраждала, а разом з нею – і один із дзвонів. Він розбився.

Наразі розбитий дзвін можна побачити в експозиції «Поділля ХХ – ХХІ століття», що розташована на території Старого замку. Реставрації він не підлягає, оскільки виготовлений за допомогою техніки лиття. На ньому є зображення Ісуса Христа, Архангела Михаїла та родинний герб Потоцьких Пилява.

Читайте також: Про Кам’янець-Подільський зняли туристичне балаган-шоу

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую