ye-logo.v1.2

Заповіт Пулітцера, облога Кам'янця-Подільського— 17 серпня в історії

Історія 2198
У цей час 349 років тому Кам
У цей час 349 років тому Кам'янець захопило турецьке військо. Фото: ілюстративне з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

У серпні 1672 року поляки здали Кам'янець туркам. 100-тисячне військо досвідчених майстрів облоги захопило кам'яно-земляні укріплення. Саме у ніч на 17 серпня турки зробили пiдкоп пiд усi чотири захiднi вежi: Ляську, Денну, Малу та Рожанку. Протягом наступних днів велися виснажливі бої за місто. Проводився обстріл з важких гармат, яких у турецькому війську нараховувалося понад 120 одиниць.

26 серпня Нова Західна вежа була висаджена в повітря, а під інші башти підведено мінні галереї. Наступного дня, 27 серпня, зважаючи на всі обставини, Кам’янець капітулював.

Цей день в історії Хмельниччини

17 серпня (4 серпня за старим стилем) 1914 року відбувся перший на Поділлі бій між австрійськими і російськими військами Першої світової війни. Відбувся він біля містечка Городок Кам'янецького повіту Подільської губернії (нині місто Городок Хмельницької області). Причиною бою стало те, що 5-та австро-угорська дивізія перейшла Збруч, а наслідком те, що російська 2-га зведена козача дивізія розбила її поблизу Городка. 21 серпня 1914 року Російська армія без перешкод перетинула державний кордон і вступила на територію Галичини. За свідченнями очевидців, трупи на полі битви нагадували синьо-червоний килим, збирали їх три дні. Загиблих австрійських солдатів (угорських гусарів) поховали на місці бою біля в’їзду в місто у великій братській могилі. Ще до 1930-го року в Городок деколи приїздили з Австрії й Угорщини сім’ї загиблих, на могилах відправлялись панахиди.

Пам'ятник на могилі австро-угорських гусар. Фото: uk.wikipedia.org

17 серпня 1918 року Гетьман України Павло Скоропадський затвердив Закон про заснування Кам’янець-Подільського державного українського університету (нині Кам’янець-Подільський Національний Університет імені Івана Огієнка). За цим документом, новостворений виш складався із чотирьох факультетів, але першого року відкривалися лише два – історико-філологічний і фізико-математичний з двома відділами – математичним та природничо-історичним. Робочою мовою у виші ставала українська. Університет розташовувався у приміщенні, де свого часу була технічна школа. Будівля потребувала ремонту, і його швидко зробили. Паралельно міська дума виділила 100 десятин землі для будівництва нових корпусів. Урочисте відкриття університету відбулось 22 жовтня 1918 року. В перший рік існування до закладу зарахували 493 студенти.

17 серпня 1918 року Гетьман України Павло Скоропадський затвердив Закон про заснування Кам'янець-Подільського державного українського університету. Фото: wikipedia.org
 

17 серпня 2015 року центр Хмельницького перекрили протестувальники. Люди протестували проти “незаконної забудови неподалік перехрестя вулиць Соборної та Проскурівського Підпілля.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1771 — хімік Джозеф Прістлі з Британії встановив, що рослини виділяють кисень.
  • 1807 — перша демонстрація пароплава у США. Роберт Фултон відправився у плавання по річці Гудзон. Корабель рухався проти течії зі швидкістю п’ять миль на годину. Таким чином за 32 години він подолав півтори сотні миль. від Нью-Йорка до Олбані. Ці випробування визнали вдалими. Невдовзі після цього відкрили регулярний пасажирський рейс пароплавом Олбані – Нью-Йорк.
  • 1903 — американський редактор і видавець Джозеф Пулітцер заповів Колумбійському університету свій статок. Гроші передбачалися на створення Школи журналістики при університеті та заснування премій у сфері журналістики, літератури й музики. Школу відкрили у 1912 році, а Пулітцерівські премії вручають з 1917 року.
  • 1918 — гетьман Павло Скоропадський встановив в Українській Державі 8-годинний робочий день
  • 1982 — команія Royal Philips Electronics (PHG) створила перший компакт диск.

В цей день народилися

  • 1943 — Роберт Деніро, американський актор, лауреат «Оскара» (Хрещений батько (1974), Недоторкані, Таксист, Мис страху, Франкенштейн, Якось в Америці, Казино, Сутичка та інші);
  • 1951 — Олександр Чаповський, український генерал, командуючий Національною гвардією України;
  • 1968 — Андрій Вікторович Кузьменко (Кузьма), український співак «Скрябін», телеведучий, продюсер, актор.
     

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую