ye-logo.v1.2

Серпневий путч, зсув ґрунту у Хмельницькому — 19 серпня в історії

Історія 4185
Вигляд на зсув з балкону одинадцятиповерхівки
Вигляд на зсув з балкону одинадцятиповерхівки. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Минулого року цього дня у Хмельницькому стався зсув ґрунту поблизу багатоквартирного будинку на вулиці Кармелюка, що у мікрорайоні Озерна. Тоді у котлован сусіднього будівництва обвалилася частина тротуару з бруківкою та землею. Жителів будинку запевняли, що їхньому життю нічого не загрожує, але пропонували на кілька днів відселитися. Втім, цією можливістю ніхто з людей не скористався.

Під час з’ясування обставин події представники забудовників: ПП «ІМД «Респект», яке звів будинок на вулиці Кармелюка, 4/2, і ТОВ «Будівельний альянс груп», що будує нову багатоповерхівку на сусідній ділянці, — перекладали відповідальність за зсув ґрунту один на одного. А міська влада спрямувала заяви до поліції та прокуратури щодо невиконання державних будівельних норм, що могло спричинити загрозу життю та безпеці людей.

Вже на початку цього року Хмельницький міськрайонний суд скасував арешт на об’єкт незавершеного будівництва у мікрорайоні Озерна. Причиною стало закриття слідчими справи щодо зсуву ґрунту. Правоохоронці не знайшли ознак кримінального правопорушення.

Цей день в історії Хмельниччини

У 1672 році Кам’янець-Подільський, яким до цього володіла Річ Посполита, захопила Османська імперія. Впродовж серпня цього року армія султана Магомета IV тримали в облозі місцеву фортецю, поки та не капітулювала. Зокрема, 19 серпня 1672 року розпочались систематичні атаки на Новий замок. Про це зазначає історик Олександр Карбовський у статті «Битва за Кам’янець-Подільський у серпня 1672 року».

За його словами, ввечері великий візир звернувся з листом до старости Потоцького. Того закликали капітулювати в обмін на вільний вихід та безпеку тих, хто залишиться. Натомість у разі відмови візир обіцяв усіх вирізати. Ця і наступні спроби отримати Кам’янець без бою наштовхнулись на відмову керівництва обороною міста. Ведучи переговори та створюючи видимість небажання штурмувати фортецю, турки використовували час і підтягували сили, все ближче і щільніше підходячи до укріплень, створюючи загрозу несподіваного входу на укріплення. На заклик Маковецького оборонці зчинили раптовий щільний обстріл, завдаючи нападникам втрат і змушуючи їх відходити. Стрілянина припинилась з настанням темряви, під прикриттям якої обложені зробили вилазку з участю челяді, яку ледве відкинули яничари. Після цієї події, наступного дня, почались регулярні обстріли, особливо відчутні у Новому Замку.

Мапа Кам'янця-Подільського 1691 року. Фото: uk.wikipedia.org

Цього дня 1991 року сталася подія, яка передувала проголошенню Незалежності України. Вона отримала назву «Серпневий путч», який був спроба державного перевороту в Радянському Союзі. Тоді самопроголошений Державний комітет із надзвичайного стану (ДКНС) намагався усунути від влади президента СРСР Михайла Горбачова. Реакція на ці події не забарилась в тоді ще радянській Україні, зокрема й на Хмельниччині.

Так, 19 серпня 1991 року у Хмельницькому по всьому місту з’явились листівки, які повідомляли про державний переворот в країні. Їх розповсюджувала обласна організація Рух. Зміст листівок був такий: «Громадяни! В країні державний переворот, владу захопив так званий Комітет по надзвичайному становищу, очолюваний керівниками КДБ, Армії, МВС та їх прихильниками. На вулицях Москви — танки! Президент СРСР Горбачов заарештований, Російське телебачення закрите, взяті під збройний контроль деякі засоби інформації. Законний уряд Росії (Єльцин, Хасбулатов, Сілаєв) назвав ці події путчем і закликав громадян Росії до політичного страйку. Закликаємо хмельничан зберігати спокій і не виконувати жодних розпоряджень протизаконного «комітету»… Єднаймося! Фашизм не пройде!».

19 серпня під час виконання бойових завдань в зоні проведення Операції об’єднаних сил загинуло четверо подолян.

У 2014 році у бою під час звільнення міста Іловайська Донецької області від кулі снайпера, рятуючи пораненого товариша, загинув Олександр Романенко. Чоловік був головою Старосинявської селищної ради, служив у 2-му Батальйоні спеціального призначення НГУ «Донбас».

У 2015 році під час танкового обстрілу взводного опорного пункту поблизу селища Опитне (Ясинуватський район) під Донецьком загинув хмельничанин Роман Якобчук. Військовий служив у 93-й окремій механізованій бригаді.

У 2016 році під час раптового короткочасного обстрілу українських позицій біля села Зайцеве Донецької області загинув Сергій Хоптяр з Ярмолинецького району. Також з 19 на 20 серпня в районі села Оріхове-Донецьке Луганської області загинув 49-річний шепетівчанин Володимир Шевчук. Чоловік служив у 93-ій бригаді.

19 серпня 2011 року на майдані Незалежності в Хмельницькому стартували роботи з встановлення монументальної скульптури «Віра. Надія. Любов», частину якої доставили напередодні.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1856 – американець Гейл Борден запатентував згущене молоко.
  • 1888 – у Бельгії відбувся перший у світі конкурс краси.
  • 1914 – У Львові створено керівний орган Українських Січових Стрільців — Українську Бойову Управу.

В цей день народилися

  • 1883 - народилася Коко (Габріель) Шанель, французька модельєрка, засновниця модного "Дому Шанель" у Парижі, законодавиця моди ХХ ст.
  • 1946 - народився Білл (Уїльям) Клінтон, американський політик, демократ, 42-й президент США (у 1993-2001 рр.)
  • 1969 - Метью Перрі, американський актор (Друзі, Цілих дев'ять ярдів).
  • 1973 - Марко Матерацці, італійський футболіст, чемпіон світу (2006), п'ятиразовий чемпіон Італії.
     

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую