ye-logo.v1.2

Перший космонавт незалежної України та переправа через Збруч — 19 листопада в історії

Історія 2214
Цього дня у Волочиську завершилися переговори представників УНР і Польщі
Цього дня у Волочиську завершилися переговори представників УНР і Польщі. Фото: ілюстративне volochysk-museum.com.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

У Волочиську 19 листопада 1920 року представники Української Народної Республіки завершили переговори з поляками. Вони домовлялися про перехід залишків Армії УНР на територію Польщі. Й вночі 21 листопада надійшла згода на перетин державного кордону. Того ж дня на західний берег ріки Збруч переправилися орієнтовно 12 тисяч воїнів і військове та політичне керівництво УНР.

На жаль, ця подія фактично ознаменувала кінець УНР. На цей момент Симон Петлюра був єдиним чинним членом Директорії. Поляки, які заборгували вже колишнім союзником за Варшавським договором, гарантували ставлення до воїнів УНР як до інтернованих і обіцяли зберегти її частини у таборах.

Власне саме у ці дні завершувалася радянська окупація більшості території сучасної Хмельницької області. Наприклад, 18 листопад більшовики захопили Проскурів. У місто увійшли бійці кавалерійської бригади Котовського й 135-ї стрілецької бригади Голубенка, які перед цим розбили українські частини групи генерала-хорунжого Загородського.

Цей день в історії Хмельниччини

19 листопада 2017 року поблизу села Кам’янка Донецької області загинув 24-річний солдат Віталій Пасічник. Воїн був родом зі села Стара Гута колишнього Дунаєвецького району. Його життя забрала пожежа у бліндажі.

Цього дня 2019 року, у Всесвітній день туалету, сайт «Є» писав про середньовічний туалет у Кам’янець-Подільській фортеці, який зберігся до наших часів. Розташований він у Старому замку, на третьому ярусі вежі Лянцкоронської. Його найімовірніше збудували після 1540-х років, коли замурували проїзну браму на першому ярусі башти.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1698 рік — Помер колишній гетьман, османський бей і в'ятський воєвода Петро Дорошенко. Смерть його спіткала на 71-у році життя у власному маєтку під Москвою, у селі Яропільці. Там Петро Дорошенко прожив останні чотирнадцять років, третім шлюбом одружений зі стовбовою дворянкою (дворянські роди, відомі з часів Середньовіччя) Агафією Єропкіною.

1942 рік — Під Сталінградом радянські війська Південно-Західного, Сталінградського і Донського фронтів розпочали контрнаступ. Ця подія змінила не лише хід Сталінградської битви, а й загалом вплинула на подальші події Другої світової війни.

1985 рік — У Женеві вперше за вісім років зустрілись президент США і генсек СРСР. Рональд Рейган і Михайло Горбачов впродовж трьох днів вели переговори, які стали початком пошуку компромісу щодо скорочення ядерних арсеналів обох держав.

1997 рік — На мисі Канаверал у штаті Флорида стартував космічний човен «Колумбія». На його борту перебувало шість членів екіпажу. З-поміж них роль спеціаліста-дослідника відігравав полковник Леонід Каденюк. Таким чином він став першим космонавтом незалежної України. Політ «Колумбії» тривав 15 діб 16 годин 35 хвилин і 1 секунду, успішно завершившись 6 грудня.

В цей день народилися

1789 рік — Михайло Лучкай, український мовознавець, фольклорист та історик.

1839 рік — Еміль Шкода, чеський технолог і підприємець, який заснував машинобудівний завод «Шкода» у Плзені.

1878 рік — Григорій Левитський, український цитолог, генетик, який відкрив мітохондрії (органели, у яких відбувається клітинне дихання) у рослин і став автором термінів каріотип (набір хромосом, специфічний для кожного виду організмів) та філогенетика (область біологічної систематики, яка займається ідентифікацією і проясненням еволюційних взаємин серед різних видів життя на Землі).

1922 рік — Юрій Кнорозов, український історик і етнограф, мовознавець і епіграфіст. Передусім відомий дешифруванням писемності народу мая, впровадженням математичних методів дослідження не дешифрованих писемностей.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую