ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

Теорія еволюції Дарвіна, австралопітек Люсі — 24 листопада в історії

Історія 1512
Перше видання сенсаційної книги Чарльза Дарвіна розійшлося за один день
Перше видання сенсаційної книги Чарльза Дарвіна розійшлося за один день. Фото: ілюстративне alamy.com

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня 1859 року у Великобританії вийшла друком книга натураліста Чарльза Дарвіна, в якій була викладена його відома наукова теорія еволюції. В ній учений пояснював багато загадкових до тих пір питань біології, але практично зразу теорія була оголошена ортодоксальними християнами єрессю.

Книга під назвою «Походження видів шляхом природного відбору, або збереження придатних порід у боротьбі за життя» видана накладом 1250 примірників. Увесь тираж тоді був проданий за один день.

Цей день в історії Хмельниччини

Німецький дипломат і мандрівник Ульріх фон Вердум, який впродовж 1670-1672 років подорожував Польським королівством, у своєму щоденнику залишив інформацію про тодішній Плоскирів. Про це зазначають дослідники Віктор і Володимир Морози у статті «Плоскирів-Проскурів за опублікованими джерелами XVI–ХІХ століть»:

«24 листопада 1672 року Ульріх фон Вердум проїжджав за одну милю від Деражні болотистою рівниною до села Масівців, яке стоїть серед боліт на правому березі Бугу. Воно оточене частоколом і малим укріпленням з валами, ровом і частоколами. Взимку 1670 року його штурмувало шість тисяч татар, але не здобули. За півмилі від Масівців на лівому березі Бугу лежить велике село Пирогівці — власність пана Белявського. Від Масівців до Проскурова дві великі милі. Дорога веде вздовж Бугу гарними і переважно доглянутими ґрунтами. На півдорозі лежить село Копистин, власність хорунжого Синявського. В ньому було не більше трьох-чотирьох хат. На сході височіють дві могили або гробниці. Проскурів стоїть над низиною, серед боліт і широкого озера, яке тягнеться аж до Бугу. На ньому є чотирикутний острів, на якому оточений валами і частоколами стоїть замок. Татари забрали у полон понад півтори тисячі жителів. Місто належить Замойським».

24 листопада 1918 року Директорія оголосила мобілізацію «всіх здатних до зброї громадян України від 20 до 35 років з метою найскорішого закріплення демократичного ладу на час до утворення постійної армії із чергових призовів». Як наслідок, у першій половині грудня чисельність повстанських формувань, за різними даними, сягала від 100 до 300 тисяч осіб. Такий факт наводить історик Павло Кліщинський у статті «Антигетьманський переворот, підготовка, хід, наслідки».

24 листопада 1925 року головний штаб єврейського товариства «Гашомер Гацаїр» оголосив тиждень боротьби за єврейську мову та єврейську культуру в Радянському Союзі. Відгукнувшись на цю ініціативу, група дітей і батьків із Сатанова — загалом всього 125 осіб. Вони надіслали заяву до єврейського бюро Центрального комітету Комуністичної партії України. У цій заяві люди просили дозволити викладати іврит і традиційну єврейську культуру в школах. Проте це та інші аналогічні прохання задоволені не були. Навпаки було вжито репресивні заходи, які призвели до припинення діяльності осередків «Гашомер Гацоїр» на Поділлі. Про це написав дослідник Нестеренко Валерій у статті «Діяльність єврейських закладів культури на Поділлі у 1919-1929 роках».

24 листопада 2013-го на хмельницький майдан Незалежності вийшло понад три сотні активістів. Фото: з архіву редакції

У Хмельницькому на майдан Незалежності 24 листопада 2013 році вийшло понад три сотні активістів. На відміну від попередніх двох днів, цього разу на майдані було дійсно людно. Хмельничани приходили попри дощ. Молодь розмальовувала прапори та картини на європейську тематику. Також прийшли представники громадських організації, політичних партій. Люди об’єднались, щоб підтримати всеукраїнську безстрокову акцію «Євромайдан». Та це був лише початок.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1874 – американець Джозеф Глідден отримав патент на колючий дріт.
  • 1961 – Декларація Генеральної Асамблеї ООН про заборону застосування ядерної зброї.
  • 1974 – учасники експедиції в Ефіопії знайшли скелет автстралопітека афарського, якогоназвали «Люсі». Це перший відомий науці представник свого виду. Визначено, що Люсі жила приблизно 3,2 мільйонів років тому. Це істота з невеликою ємкістю скроні як у людиноподібної мавпи і з прямоходінням як у людини.
  • 1991 – на 45-у році життя від СНІДу пішов з життя музикант, композитор і поет Фредді Меркюрі. Вокаліст всесвітньовідомого гурту «Queen» помер у своєму домі в Лондоні.
  • 2013 – у Києві через відмову уряду підписати договір про асоціацію з Євросоюзом на майдані Незалежності відбувся найбільший мітинг опозиції за період президентського правління Віктора Януковича. За різними оцінками, він зібрав 60-150 тисяч людей.

У цей день народилися

  • 1632 — народився Бенедикт Спіноза: голландський філософ, представник раціоналізму.
  • 1888 — народився Дейл Карнегі, американський психолог, педагог, автор відомих книги «Як завойовувати друзів і впливати на людей».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую