ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

Захоплення в полон українських моряків — 25 листопада в історії

Історія 1645
Серед захоплених Російською Федерацією моряків був житель Хмельниччини Сергій Цибізов
Серед захоплених Російською Федерацією моряків був житель Хмельниччини Сергій Цибізов. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

25 листопада 2018 року прикордонні кораблі Російської Федерації вчинили агресивні дії проти українських суден, які здійснювали плановий перехід у порти Маріуполь і Бердянськ, що на Азовському морі. Військові країни-агресора затримали 24 українських моряків. Усі вони родом з різних областей України. В оприлюдненому списку полонених, які перебували на бортах бронекатерів «Бердянськ», «Нікополь» та рейдового буксира «Яни Капу», було прізвище й 21-річного жителя Шепетівки Сергія Цибізова. Він разом з іншими моряками дев’ять місяців перебував у полоні, за ґратами у московському СІЗО «Лефортово».

7 вересня 2019 року відбувся обмін військовополоненими між Україною та Росією. На Батьківщину повернулося 35 українців, серед яких військовополонені моряки та політичні в’язні. Того ж дня на Батьківщину повернувся й вже 22-річний Сергій Цибізов.

Цей день в історії Хмельниччини

25 листопада 1926 року в Шепетівці пройшов аукціон конфіскату. Про це місцевим повідомив керівник Шепетівського митного пункту Крепак. Конфіскат вилучали в осіб, які порушували правила ввезення в Україну з Польщі різних речей, а потім продавали його на аукціонах, які влаштовувалися чотири-п’ять раз на рік.

Історія нинішнього Хмельницького обласного академічного музично-драматичного театру імені Михайла Старицького Хмельницький обласний театру бере свій початок у 1931 році. Проте на Хмельниччину він був переміщений після завершення реорганізації у травні 1938 року. Тоді ще наша область називалася Кам’янець-Подільською з відповідним адміністративним центром.

Свої корективи в історію театру, як і більшості сфер життя, внесла Друга світова війна. В її роки колектив закладу культури евакуювали в тил, де актори виступали у військових частинах Північного та Далекосхідного фронтів. А у 1944 році після визволення України від нацистської окупації театральний колектив повернувся у Кам’янець-Подільську область. 25 листопада 1944-го того ж року обласна газета повідомила, що у Проскурові виставою «Украдене щастя» Івана Франка стартував новий театральний сезон 1944-1945 років.

Про це у статті «Хмельницький обласний академічний музично-драматичний театр імені Михайла Старицького: минуле і сучасне» зазначила краєзнавець Валентина Никитюк.

Минулого року 25 листопада у Хмельницькому розпочали монтаж металевих фігур, створених скульптором Миколою Мазуром. Фото: з архіву

Торік цього дня у центрі Хмельницького встановили відновлені фігури, створені скульптором Миколою Мазуром. Три металеві скульптури розмістили у на розі вулиць Свободи та Шевченка. Колись вони знаходились на території готелю на вулиці Шевченка, а згодом були перевезені у парк Чекмана. Там вони довгий час перебували в занедбаному стані. Минулого року фігури реконструювали і встановили біля майбутнього музейного комплексу.

До речі, у Хмельницькому цього літа завершили відновлювати металеві скульптури Миколи Мазура. Останніми фігурами, які відремонтували, стали композиції на площі Свободи. До того протягом останніх кількох років композиції скульптур Миколи Мазура відреставрували у парку Чекмана та сквері Шевченка.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1837 – Вільям Кромптон із штату Массачусетс запатентував механічний ткацький станок.
  • 1867 – Альфред Нобель запатентував динаміт.
  • 1992 – прийнято закон про розділення Чехословаччини на Чехію і Словаччину.

У цей день народилися

  • 1562 – народився Лопе де Вега: відомий іспанський драматург.
  • 1810 – народився Микола Пирогов: визначний лікар, хірург і педагог, засновник топографічної анатомії і військової хірургії.
  • 1838 – народився Іван Нечуй-Левицький: визначний український письменник, автор «Миколи Джері» і «Кайдашевої сім'ї».
  • 1844 – народився Карл Бенц: німецький інженер, винахідник, зачинатель автомобілебудування.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую