ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

Вибухи у Шепетівці, початок касетного скандалу — 28 листопада в історії

Історія 2671
Панцерний потяг «Вільна Україна», який брав участь у боях за Шепетівку, квітень 1919 року
Панцерний потяг «Вільна Україна», який брав участь у боях за Шепетівку, квітень 1919 року. Фото: ілюстративне shepetivka-rada.gov.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

28 листопада починається Різдвяний піст, який ще назвают Пилипів, бо він починається на наступний день після святкування пам’яті святого апостола Пилипа.

Мета посту - приготувати віруючих до зустрічі одного з головних свят Церкви - Різдва Господа нашого Ісуса Христа. Різдвяний піст триває сорок днів.

Цей день в історії Хмельниччини

28 листопада 1917 року в Кам’янці-Подільському оголосили текст Третього універсалу про проголошення Української Народної Республіки. Зачитав його в Народному домі член Української Центральної Ради Іван Горемика-Крупчинський. Далі відбувся мітинг та військовий парад перед Народним домом. Сам універсал був прийнятий 20 листопада (7 листопада за старим стилем). Документ проголошував Українську Центральну Раду та її уряд — Генеральний Секретаріат єдиною владою на українських землях. Вони охоплювали Київську, Подільську, Волинську, Чернігівську, Полтавську. Харківську, Катеринославську, Херсонську й Таврійську (без Криму) губернії.

Документ закріплював основні демократичні права і свободи: свободу слова, зборів, недоторканність особи та помешкання, восьмигодинний робочий день, скасування смертної кари, амністію політичним в’язням, використання мов національних меншин тощо. Поміщицькі, церковні, удільні та інші землі нетрудових господарств переходили без викупу у власність народу.

Того ж дня 1917 року всеукраїнське видання «Нова Рада» повідомляло про вибухи у Шепетівці. У матеріалі йшлося: «Військове генеральне секретарство дістало телеграму, що коло станції Шепетівка Південно-Західних залізниць стався вибух складу набоїв 67-го гарматного полку. Вибухом знищено коло ста вагонів. Вибухи набоїв ще продовжуються. До залізничної путі не можна підійти. На місце нещастя прибуло три санітарних поїзди. Вибухом побито і покалічено багато людей».

28 листопада 1919 року під Старокостянтиновом відбувся бій. Того дня Кінний полк Чорних запорожців Армії УНР, прикриваючи відступ українських військ, дав бій батальйону Сімферопольського офіцерського полку Збройних Сил Півдня Росії.

На світлині Ігоря Западенка зображено низку мацев єврейського некрополя у Меджибожі. Фото: Ігоря Западенка

28 листопада 2019 року кореспонденти сайту «Є» писали, що фото некрополя у Меджибожі, перемогло у спеціальній номінації «Єврейська спадщина» конкурсу фотографій пам’яток культурної спадщини України для Вікіпедії «Вікі любить пам’ятки». Світлину зробив краєзнавець Ігор Западенко. Він зазначив, що це фото одне з кількох десятків, які він завантажив до Вікісховища.

До речі, у цій спецномінації друге та третє місця посіли теж хмельничани — Сергій Аніськов зі зображенням портняжної синагоги в Умані під час відзначення Рош га-Шана та Ольги Басун зі зображенням в Гусятині Тернопільської області.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1919 - в англійський парламент обрана перша жінка - леді Астор.
  • 1921 - виконавчий комітет ухвалив постанову про приєднання України до міжнародної конвенції Червоного Хреста.
  • 2000 - початок касетного скандалу в Україні. Нардеп Олександр Мороз у парламенті оприлюднив аудіозаписи розмов, зроблених у кабінеті президента Леоніда Кучми, стосовно вбивства Георгія Гонгадзе.
  • 2006 - Верховна Рада України визнала Голодомор 1932-33 років актом геноциду проти українського народу.

У цей день народилися

  • 1820 - народився Фрідріх Енгельс, німецький філософ, політичний діяч, основоположник комуністичної ідеології, cоратник і продовжувач справи Карла Маркса.
  • 1890 - народилася Зінаїда Тулуб, українська письменниця і перекладачка ("Людолови").

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую